poniedziałek, 8 października 2018

Pokarmy dla myszy


Myszy, w przeciwieństwie do szczurów, nie są wszystkożerne i zdecydowanie potrzebują odpowiednio dobranej diety, aby dobrze się rozwijać i mieć wysoką odporność. Nie oznacza to oczywiście, że szczury mogą jeść co tylko wpadnie nam w ręce – po prostu ich repertuar żywieniowy jest o wiele szerszy niż mysi, o czym niestety nie wszyscy właściciele wiedzą. Jest także różnica między karmieniem myszy podstawowymi składnikami diety, a zadbaniem o to, aby jadła nie tylko zdrowo, ale też różnorodnie i smakowicie, co na pewno bardzo pozytywnie wpłynie zarówno na funkcjonowanie jej organizmu, jak i na dobry humor – w końcu każdy lubi jeść pyszności. Myszy nie należą do wybrednych zwierzaków, ale na pewno docenią dobry posiłek.


Ziarno dla myszy


Podstawowy składnik diety. Zadbajmy o to, aby ziarna na myszy były świeże i chrupkie. W tym celu należy kupować je w dobrym sklepie zoologicznym (polecamy produkty dostępne w Telekarma.pl), w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Sprawdźmy też datę ważności oraz – po otworzeniu – czy ziarna nie są zapleśniałe i bez pasożytów. Możemy kupować albo osobno ziarna różnych gatunków, albo gotową mieszankę w postaci karmy, zazwyczaj z dodatkami ziół i suszonych owoców. Myszy mogą jeść różne gatunki ziaren i warto postawić na różnorodność, choć oczywiście nasz mały pupil może sobie upodobać jakiś konkretny gatunek ziaren i takie będzie pochłaniał najchętniej. Do wyboru mamy między innymi pszenicę, żyto, owies, ale też proso albo słonecznik. Wiele gryzoni chętnie skosztuje też siemienia lnianego, które ma bardzo dobry wpływ na kondycję futra oraz skóry.

↓ POKARMY DLA MYSZY ↓Zioła dobre dla myszy


Gryzonie, w tym myszy, bardzo lubią pochłaniać zioła. Znajdziemy je w specjalnych paczuszkach w sklepach zoologicznych, pakowane osobno lub po kilka gatunków naraz. Nie musimy zatem hodować ich własnoręcznie na domowych parapetach albo w ogródku. Zioła są również bardzo ważnym składnikiem gotowych mieszanek dla myszy. Są nie tylko pyszne i aromatyczne, ale mają też dobroczynny wpływ na niemal wszystkie układy w organizmie pupila. Zioła pomagają na kłopoty ze snem, działają antystresowo, wspomagają pracę nerek i usprawniają działanie układu pokarmowego. Najlepiej podawać je w formie suszonej, choć surowe też zasmakują myszom. Ważne, aby były świeże, bez sztucznych nawozów i – co równie ważne – aby nie były mokre, bo mogą powodować bardzo bolesne wzdęcia i puchnięcie zwierzaka. Do wyboru mamy rumianek, melisę, miętę, nagietek i wiele innych. Przed podaniem zawsze upewnijmy się, że wiemy, co serwujemy pupilowi – niektóre zioła mogą być bardzo szkodliwe.

↓ ZIOŁA DLA MYSZY ↓Owoce i warzywa w diecie myszy


Warzywa zawierają błonnik, który ma doskonały wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Poprawia on perystaltykę jelit oraz działa trochę jak mała miotełka, czyszcząca je z zalegających produktów przemiany materii. Warzywa są też źródłem wielu ważnych pierwiastków i witamin. Najlepsze są te świeże, podajemy je umyte i drobno pokrojone. Myszy nie pogardzą też suszonymi, będącymi składnikami gotowych mieszanek i karm. Owoce z kolei są źródłem wody (świeże!), a do tego na pewno ich słodki smak przypadnie do gustu naszemu ulubieńcowi. Nie przesadźmy tylko z ilością, bo owoce – także, a przede wszystkim suszone – zawierają mnóstwo węglowodanów. Oprócz warzyw i owoców dorzućmy do mysiej miski również orzechy. Są źródłem przeciwutleniaczy, pierwiastków (mają dużo selenu), ale też błonnika, białka roślinnego oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są mocno kaloryczne, więc nie przesadźmy tylko z ilością.

↓ WARZYWA I OWOCE DLA MYSZY ↓W sklepie zoologicznym Telekarma.pl dostaniemy też specjalne kolby-smakoszki oraz ciasteczka i dropsy dla gryzoni. Są bardzo słodkie, ale również pożywne, bo zazwyczaj składają się z ziaren i owoców sklejonych miodem (zwłaszcza kolby).

↓ KOLBY DLA MYSZY ↓Co podać myszy, aby ścierała zęby?


Zęby myszy, tak jak większości gryzoni, cały czas rosną, więc trzeba je ścierać, aby nie zaczęły uwierać, ranić pyska albo nawet utrudniać jedzenia. Do ścierania przyda nam się coś twardego, co można chrupać, ale najlepiej, aby było też smaczne. W sklepie zoologicznym Telekarma.pl dostaniemy specjalne gałązki do podgryzania, zazwyczaj drzew owocowych, ale możemy pomyśleć także o innych gryzakach. Zęby można też tępić na kolbach z ziarnami, a także na suchych kawałkach chleba, najlepiej pełnoziarnistych, bo są nie tylko smaczne, ale również zdrowe.


↓ GAŁĄZKI DLA MYSZY ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena dolata
Zdjęcie: © creativenature.nl - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz