piątek, 5 października 2018

Jak dbać o sierść kota brytyjskiego?


Koty brytyjskie to przedstawiciele jednej z najstarszych kocich ras europejskich. Te łagodne, inteligentne i pogodne zwierzaki to wspaniali domowi towarzysze. Dodatkowo krótka sierść tych pupili wcale nie jest trudna w pielęgnacji. Przy odrobinie dobrych chęci z łatwością uda nam się więc zadbać o to, by nasz domowy mruczek pochwalić mógł się pięknym, lśniącym i zdrowym futrem. Jak więc prawidłowo dbać o sierść kota brytyjskiego?


Dlaczego powinniśmy czesać kota brytyjskiego?


Koty brytyjskie nie bez powodu nazywane bywają też misiami. Przydomek ten zawdzięczają one nie tylko okrągłej, pucołowatej mordce – do nadania jego przyczyniło się też grube, gęste futro. Pod względem pielęgnacyjnych zabiegów najbardziej wymagające są koty długowłose. Futro krótkowłosych kotów brytyjskich nie filcuje się i raczej nie plącze. Szczotkowanie ma więc tu na celu przede wszystkim usunięcie martwego włosia. Taki pielęgnacyjny zabieg poprawi wygląd futra; zapobiegnie powstawaniu kul włosowych; sprawi, że zwierzak mniej włosów zostawiać będzie w naszym mieszkaniu oraz zadba o to, by kocia skóra mogła prawidłowo oddychać. Ponadto szczotkowanie zapewnia zwierzakowi przyjemny, usprawniający krążenie masaż, który to dodatkowo poprawia kondycję sierści. Dla zachowania należytej higieny zwierzaka czesać powinniśmy regularnie raz w tygodniu. Nieco częściej zabieg ten powtarzać można wczesną wiosną, gdy pupil nasz intensywniej gubi swą zimową powłokę.

↓ FURMINATOR DLA KOTA ↓Czym czesać kota brytyjskiego?


Wybór należytych przyrządów do czesania kocim właścicielom przysparzać może nieco problemów. W przypadku krótkowłosych kotów brytyjskich sprawa wydaje się jednak całkiem prosta. 

Jeśli chcecie, aby zwierzak wasz był porządnie wyczesany i zadowolony z zabiegu, sięgnijcie po gumową pielęgnacyjną rękawicę. Za jej pomocą wygodnie usunąć można brud i martwe włosy, a przy okazji porządnie wymasować ciało pupila oraz równomiernie rozprowadzić naturalne oleje wzdłuż całej sierści. Rękawica szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku tych zwierzaków, które nie specjalnie lubią kontakt z grzebieniem czy szczotką. Gdy umiejętnie korzystać będziemy z tego akcesorium, kot nawet nie zauważy, że za pieszczotami kryją się pielęgnacyjne czynności.

↓ GUMOWA RĘKAWICA DO CZESANIA KOTA ↓Innymi sprzętami, po które z powodzeniem możemy sięgnąć by zadbać o sierść kota brytyjskiego, jest pudlówka bądź szczotka z naturalnego włosia. Pierwsza z opcji, a więc zgrzebło, w którym na pracującej poduszce osadzona jest armia miękkich drucianych ząbków, dobrze wyczesze kocie futro. Szczotkę dla odmiany wykorzystać możemy pod sam koniec czesania – wygładzi ona futro i rozprowadzi po nim oleje. Szczotka idealnie sprawdzi się więc do nadania ostatecznego szlifu.

↓ WITAMINY DLA KOTA WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ ↓Chcesz, by kocia sierść pięknie lśniła? Serwuj pupilowi dobre jedzenie!


Nawet regularne pielęgnacyjne zabiegi na nic zdadzą się, gdy zapomnimy o tym, że niebagatelny wpływ na kocią sierść wywiera dieta. Jeśli chcemy więc kompleksowo zadbać o zdrowie naszego pupila, sięgać powinniśmy po szczycące się wysoką jakością, a więc dobrze zbilansowane karmy. Wybierając jedzenie dla mruczka, czytajmy etykiety i omijajmy te produkty, w których goszczą sztuczne barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku. Pamiętajmy też o tym, że koty są zdeklarowanymi mięsożercami. By sierść kota brytyjskiego zachowała swą kondycję, w menu poza witaminami i minerałami, znaleźć musi się też odpowiednia ilość tłuszczów i zwierzęcego białka. Znakomitym uzupełnieniem tych pierwszych jest bogaty w kwasy omega-3 olej z łososia. Zanim zabierzemy się jednak za dodatkową suplementację, zaczerpnijmy porady u weterynarza.

↓ KARMA DLA KOTA BRYTYJSKIEGO ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © dadoodas — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz