czwartek, 8 listopada 2018

Karma dla kota z chorymi nerkami


Odpowiednia dieta jest kluczem do zdrowia każdego zwierzaka. Jeśli jednak w domu mamy kota z chorymi nerkami, tym bardziej zwracać musimy uwagę na to, co trafia do jego miski. Nerki odpowiedzialne są m.in. za usuwanie odpadów metabolicznych, produkcję hormonów i regulację objętości płynów ustrojowych. Wpływają one też na ciśnienie krwi czy zachowanie homeostazy. Oczywistym jest więc, że w przypadku kotów cierpiących na problemy urologiczne warto przy pomocy dobrze skomponowanego menu wspomóc funkcjonowanie tego niezwykle ważnego narządu.

Białko i fosfor w diecie kotów z chorymi nerkami


Koty to zagorzali mięsożercy. Dieta tych domowych zwierzaków w przeważającej części bazuje więc na białku pochodzenia zwierzęcego. W przypadku kotów z chorymi nerkami zasadniczy problem polega na tym, że ubocznym produktem rozkładu protein są toksyczne związki, z którymi to uporać musi się układ moczowy. Ten jednak, jeśli w skład jego wchodzą źle działające nerki, z zadaniem takim nie potrafi dać sobie rady. Wydawać by się mogło, że kluczem do sukcesu będzie tu zupełna eliminacja zwierzęcych protein. Na to jednak kot nie może sobie pozwolić. Gdy w menu naszych pupili tego składnika pokarmowego jest zbyt mało, organizm wykorzystywać zaczyna białko własne, a więc te pochodzące z mięśni. Karma dla kota z chorymi nerkami pod względem procentowym powinna być więc uboższa w białko. Jednocześnie jednak, by zaspokoić potrzeby mruczka, musi ona zawierać tylko proteiny najwyższej jakości.   

Inną istotną kwestią, jest w tym przypadku zawartość fosforu. Produkty dedykowane kotom z chorymi nerkami minerału tego w składzie swym powinny mieć znacznie mniej, niż te specjały, którymi żywią się zdrowe zwierzaki. Wiadomo, że duża ilość fosforu, ale i magnezu, doprowadza do tworzenia się struwitów. Wytrącanie się kryształów struwitowych często kończy się zaś zatkaniem cewki moczowej, a tym samym niemożliwością oddania moczu oraz magazynowaniem toksyn  mogących uszkodzić nerki.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA Z CHOROBAMI NEREK ↓Woda w diecie kota z chorymi nerkami


Właściciele kotów borykających się z niewydolnością nerek szczególnie uważnie dbać powinni o to, by zwierzaki ich były należycie nawodnione. Ponadto kwestia ta ważna jest również w przypadku mruczków cierpiących na wytrącanie się kryształów struwitowych oraz na inne problemy urologiczne. Dziko żyjące koty ofiary swe zjadają w całości. Posiłek taki zasobny jest w wodę, to zaś z kolei sprawia, że zwierzaki te niemal całkowicie zrezygnować mogą z picia. Niestety niechęć do pochłaniania płynów wykazuje też wiele domowych kotów. Dobrym pomysłem jest więc przygotowywanie dla mruczków różnych ujęć wody pitnej, w tym nie tylko misek, ale i kocich fontann. Najważniejszym źródłem płynów, zwłaszcza dla kotów z problemami urologicznymi, powinna być jednak karma. Suche kocie jedzenie zawiera zaledwie 8% wody, kocia puszka zaś aż 78%. W tym przypadku stosowanie mokrej diety jest więc bardzo korzystne.


Weterynaryjna karma dla kota z chorymi nerkami


Niewydolność nerek w zależności od etapu rozwoju choroby objawiać może się m.in. brakiem apetytu, wzmożonym pragnieniem, wymiotami, drgawkami, wybroczynami, matowieniem sierści czy nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z jamy ustnej. Na rynku są dostępne specjały wspierające pracę nerek. Po te jednak sięgajmy jednak dopiero wtedy, gdy pupil nasz trafi do weterynarza i zostanie zdiagnozowany. Wówczas karma dla kota z problemami urologicznymi okaże się niezbędnym elementem wspierającym leczenie.

Specjały takie poza wspomnianą już obniżoną zawartością białka i fosforu pochwalić mogą się też szeregiem innych korzystnych właściwości. Z reguły zasobne są one w wysoki poziom naturalnych przeciwutleniaczy, takich jak witamina E i C, które to skutecznie chronią organizm przed szkodliwymi odpadami metabolicznymi. Cenna jest też tu zwiększona dawka kwasów omega-3 usprawniających obieg krwi w nerkach. W przypadku kotów cierpiących na struwity karma przyczyniać powinna się też do uregulowania pH moczu. Ponadto warto sięgać po takie kocie karmy, które w składzie swym zawierają wyciąg z jucci, gdyż wspaniale rozprawia się on z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z kociego pyska.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA Z CHOROBAMI NEREK ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Nektarstock - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz