środa, 14 listopada 2018

Co zrobić, gdy kot je żwirek?


Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, że żwirek z kuwety nie nadaje się na przekąskę dla kota. Jeśli więc zdarzy nam się przyłapać mruczka na takiej uczcie, zachowania tego nie powinniśmy bagatelizować. Niecodzienne kocie poczynania zazwyczaj świadczą o tym, że ze zwierzakiem coś złego się dzieje. Stąd, gdy mruczek gustować zaczyna dziwnych przysmakach, nie tylko zadbajmy o to, by kocią toaletę wypełniał naturalny pellet, ale i bliżej przyjrzyjmy się zdrowiu naszego pupila.


Kiedy zaniepokoić powinniśmy się tym, że kot zjada żwirek?


Małe, dopiero co odłączone od matki kocięta mogą pozwalać sobie na pewne żywieniowe ekscesy. Kociaki, podobnie zresztą jak małe dzieci, zapoznają się z otaczającym je światem na wszystkie możliwe sposoby. Tym samym nie stronią one i od tego, by środowisko swe badać przy pomocy zębów. Gdy zauważymy, że nasz młody pupil wyjada żwirek, nie musimy wszczynać alarmu. Do momentu jednak aż zwierzakowi nie miną takie ciągoty, kuwetę wyścielać powinniśmy nie żwirkiem, a papierem.

„Szczenięcą” ciekawość wykazywać mogą też niektóre dorosłe koty. Bacznie obserwujmy więc  mruczka grzebiącego pyszczkiem w kuwecie. Jednorazowy incydent nie jest powodem do zmartwień. Jednak, gdy jedzenie przez kota żwirku stało się  nawykiem, koniecznie umówmy zwierzaka na konsultację weterynaryjną.     

Dlaczego kot zjada żwirek?


Regularne wyjadanie żwirku w przypadku dorosłego kota świadczy zazwyczaj o problemach ze zdrowiem. Najczęściej w grę wchodzi tu chęć uzupełnienia niedoborów żywieniowych, a więc przede wszystkim minerałów i witamin. W kocich żwirkach goszczą zasobne w cenne pierwiastki glinki, po które to instynktownie sięga borykający się z anemią zwierzak. Nie jest to jednak dobry sposób na poprawę zdrowia, a niedokrwistość dla naszego milusińskiego może być przecież śmiertelnie niebezpieczna. Obok anemii, objawiającej się też bladością dziąseł, również zapalenie trzustki, białaczka czy choroba nerek sprzyjać może dziwnym kocim żywieniowym zwyczajom.

Inną przyczyną jedzenia przez kota żwirku mogą być problemy psychologiczne. Zdarza się, że mruczek w taki sposób odreagowywać stara się stres bądź nudę. Przyłapując kota na gorącym uczynku, warto więc wpierw zastanowić się, czy w najbliższym środowisku mruczka nie zaszły ostatnio jakieś ważne zmiany. Przeprowadzka, pojawienie się w domu nowego lub zniknięcie dotychczasowego lokatora czy też przygarnięcie pod strzechę kolejnego czworonoga to czynniki, które na kota mogą działać stresująco. Inną kwestią wartą rozważenia jest to, czy zwierzakowi poświęcamy wystarczającą ilość czasu.

↓ DREWNIANY ŻWIREK DLA KOTA ↓Co zrobić, gdy mruczek zjada żwirek?


Z racji tej, że jedzenie przez kota żwirku może być znakiem choroby, gdy tylko zauważymy, że pupil nasz regularnie stołuje się w kuwecie, koniecznie zabierzmy go do weterynarza. W takiej sytuacji wykluczenie zdrowotnego podłoża takich zachowań jest pierwszą kwestią, o którą powinniśmy zadbać.   

Dla kota wyjadającego wyściółkę z kuwety szczególnie niebezpieczne są żwirki zbrylające się pod wpływem wilgoci. Te potrafią zablokować koci przewód pokarmowy, a ponowne udrożnienie go często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia operacji. Do czasu aż kot nasz nie zrezygnuje ze swych dziwnych przekąsek, używajmy wyściółki zrobionej z naturalnych materiałów. W roli takiej dobrze sprawdzi się żwirek z drewna, z papieru bądź kolb kukurydzy.

↓ KUWETA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Magryt - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz