piątek, 16 listopada 2018

Najpopularniejsze rasy psów


Na świecie jest mnóstwo ras psiaków (ponad trzysta) i co jakiś czas powstają kolejne, trudno zatem chwilami nadążyć, ile dokładnie ich jest. Choć z rasami kudłaczy jest trochę tak jak z modą – w pewnych okresach „na topie” są takie, a nie inne psiaki – to można mimo wszystko ustalić, które zwierzaki należą do tych najpopularniejszych, a zatem najczęściej wybieranych przez właścicieli.

Trzeba oczywiście pamiętać, że są to dane statystyczne i mają charakter czysto informacyjny. Każdy z nas ma własnych ulubieńców wśród psich ras, wielu właścicieli kocha też najmocniej na świecie psiaki nierasowe, czyli kundelki, które tak naprawdę możemy nawet nazwać wielorasowymi, ponieważ zazwyczaj stanowią imponującą mieszankę naprawdę wielu ras. Kupując lub adoptując nowego kudłacza, zawsze powinniśmy wybierać tego, który podbił nasze serce, a nie sugerować się rankingami albo listami tworzonymi przez związki kynologiczne. Każdy psiak ma swój wyjątkowy charakter oraz wygląd, bez względu na to, do jakiej należy rasy. Zobaczcie więc, nasz subiektywny ranking najpopularniejszych ras psów


Najpopularniejsze rasy psów – ranking


1. Labrador – nie ma chyba bardziej towarzyskich psiaków, które dodatkowo doskonale wychowują się razem z dziećmi. Labradory są spokojne i bardzo cierpliwe. Uwielbiają się bawić, uczyć nowych sztuczek i szaleć na spacerach. Ponieważ należą do psiaków ras dużych, potrzebują naprawdę sporo ruchu, co należy koniecznie wziąć pod uwagę, decydując się na pupila tej rasy.

2. Owczarek niemiecki – jedne z najinteligentniejszych czworonogów. Szybko się uczą i mają świetną pamięć. Są wytrzymałe, ale jednocześnie cierpliwe i posłuszne. Potrafią pracować fizycznie, pomagać policji i innym służbom mundurowym, sprawdzają się także jako opiekunowie osób niepełnosprawnych. Potrzebują regularnego treningu, a wybierana najczęściej odmiana – owczarki niemiecki długowłose – wymagają także częstej pielęgnacji futra. Psiaki te potrzebują ponadto dużo miłości oraz troski, ponieważ ich organizmy są w gruncie rzeczy dosyć delikatne, zwłaszcza układ pokarmowy oraz stawy.

3. Golden retriver – kolejne wyjątkowo radosne i towarzysko nastawione czworonogi. Należą także do ulubionych ras, wybieranych przez dzieci. Goldeny doskonale czują się w dużej rodzinie, nigdy nie skrzywdzą dziecka i radośnie się z nim pobawią. Są wierne i bardzo tęsknią, kiedy zostawimy je bez opieki.

4. Border collie – aktywny i bardzo inteligentny psiak o pasterskiej naturze, uważamy przez wielu za najinteligentniejszą rasę jako taką. Uwielbia wyzwania i zdecydowanie ich potrzebuje, bo to prawdziwie kipiący energią zawodnik. Musimy koniecznie zająć go treningiem i ćwiczeniami, bo inaczej sam sobie znajdzie sposób na nudę i to niekoniecznie taki, który nam przypadnie do gustu. Border collie to niemal pracoholicy, za to tempo ich uczenia się jest naprawdę zaskakujące.

5. Jack Russel terrier – terriery są bardzo popularnymi psiakami, a Jack Russel wybija się wśród nich na pierwsze miejsce. Mały zwierzak, obdarzony wielką energią i równie wielkim charakterem. Nie lubi bezczynności, więc na pewno długo nie usiedzi w miejscu. Trochę zadziorny i obdarzony naprawdę silnym instynktem łowieckim. Z tego powodu nie powinno się go trzymać razem z mniejszymi zwierzakami, aby uniknąć problemów.

6. Sznaucer miniaturowy – serce podbija przede wszystkim ich bardzo dostojny wygląd (choć należą do psiaków małych), a zwłaszcza imponująca broda. To kudłacze pewne siebie i odważne, które potrafią mieć naprawdę silny charakter. Przywiązują się do właściciela i opiekują się nim. Doskonale sprawdzają się jako stróże, na przykład do dzieci. Są to psiaki towarzyskie i pełne energii.

7. Beagle – pupile rasy myśliwskiej, o naturze odkrywców i tropicieli. Uwielbiają poznawać nowe sztuczki i zwiedzać nowe miejsca. Bardzo dobrze dogadują się z dziećmi, są towarzyskie i pełne radości. Szybko przywiązują się do właściciela, są ufne i kochają przytulanie. Łagodne i bezkonfliktowe psiaki.

8. Berneński pies pasterski – łagodna natura i imponujący wygląd to znaki rozpoznawcze tych pupili. Prawdziwe psiaki rodzinne. Berneńczyki świetnie wychowują się z dziećmi i sprawdzają się w roli stróża. Są łagodne, cierpliwe i uczuciowe. Ich piękne futro wymaga jednak regularnej pielęgnacji, musimy też pamiętać, że w przypadku tak dużego psiaka ważny jest nie tylko metraż mieszkaniowy, ale także regularne, intensywne spacery.

9. Yorkshire terrier – popularne i coraz bardziej zyskującena popularności, przede wszystkim ze względu na swój wielki duch w małym ciele. Choć wyglądają jak pluszaki, to zwierzaki pełen energii, gotowe na wyzwania i szaleństwa podczas spaceru. Mają mocny, czasami trochę zadziorny charakter, ale są niezwykle wierne, odważne i towarzyskie. Najchętniej nie odstępowałyby opiekuna nawet o krok.

10. Chihuahua – zarówno długowłosa, jak i krótkowłosa odmiana podbija serca właścicieli. Choć to najmniejsze psy świata (a więc trzeba jednak na nie uważać), mają wielki charakter i pewność siebie. Uwielbiają być rozpieszczany, w centrum uwagi czują się jak ryba w wodzie. Odważne, towarzyskie i mające naprawdę mnóstwo energii. Ponieważ są tak mocno pobudliwe, potrafią być też nieco hałaśliwe. Uważajmy, wychowując je z dziećmi, bo są tak miniaturowe, że pociechy mogą zrobić im niechcący krzywdę.

A jakie Waszym zdaniem są najpopularniejsze rasy psów?

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma
 

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Laszlo - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz