czwartek, 3 sierpnia 2017

Poidełko dla papug

Papuga, podobnie zresztą jak każdy inny domowy zwierzak, musi mieć niczym nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody. Tak jak i dla nas, tak i dla naszych skrzydlatych pupili jest ona najważniejszym składnikiem odżywczym. Nikogo nie zdziwi chyba fakt, że papugi dłużej potrafią obyć się bez jedzenia niż bez picia. Stąd też szczególnie pieczołowicie zadbać powinniśmy o to, by tego życiodajnego specjału nigdy nie zabrakło w klatce zwierzaka.


Dlaczego poidełko dla papug sprawdza się lepiej od miski?


Najprostszym papuzim wodopojem jest spodeczek lub miska, którą umieścić możemy na dnie klatki. Choć z pozoru rozwiązanie takie wydaje się całkiem dobrym pomysłem, nasz skrzydlaty przyjaciel szybko przekona nas o tym, że raczej nie zda ono egzaminu. Nawet w przestronnej klatce ciężko jest znaleźć miejsce, w którym miseczka z wodą byłaby w pełni bezpieczna. Często zdarza się, że papugi w swym wodopoju urządzają kąpiele bądź też przez przypadek wywracają miseczki, a tym samym wylewają całą wodę. Do odkrytego zbiorniczka z łatwością dostają się też resztki jedzenia, papuzie pióra, a nawet odchody. Wszelkie zanieczyszczenia pojawiające się w wodzie są znakomitą pożywką dla bakterii. W szybkim tempie tak pozostawiony zapas staje się więc niezdatny do picia.

Poidełko dla papug rozwiązuje wiele ze wspomnianych problemów. Dodatkowo w wersjach mocowanych do prętów klatki, do środka zagląda tylko niewielka miseczka z wodą, cały zasobnik zaś pozostaje na zewnątrz. Dzięki temu zawartość poidełka można łatwo wymienić, bez wkładania rąk do papuziego lokum.

Nie zapomnij o regularnym czyszczeniu poidełka


Woda w poidełku z pewnością nie brudzi się aż tak bardzo, jak w otwartej misce. Wcale nie znaczy to jednak, że do wnętrza takiego zamkniętego pojemnika nie dostają się bakterie. Nawet butelki zakończone specjalną metalową kulką, którą ptak musi nacisnąć, by uwolnić wodę, wymagają regularnego czyszczenia. Codziennie też do papuziego wodopoju trafiać powinna świeża dawka płynu.

Pozwól zwierzakowi spokojnie zapoznać się z poidełkiem


Jeśli pupil dotychczas korzystał z miski, przestawienie się na poidełko dla papug może zająć mu chwilkę. Zanim więc zlikwidujemy dotychczasowy papuzi wodopój, upewnijmy się, że nasz skrzydlaty przyjaciel wie, gdzie szukać wody. Zwłaszcza poidełka z metalową kulką dla skrzydlaka mogą być nie lada wyzwaniem. Warto więc pokazać maluchowi, jak działa ten mechanizm, naciskając kulkę palcem i uwalniając krople wody. Skory do zabawy zwierzak szybko powinien zacząć powtarzać za nami tę sztuczkę.

Przed tym nim na dobre usuniemy miskę, przeprowadźmy mały eksperyment. Otwarty stary pojemnik wyjmijmy rano i z powrotem wstawmy go do ptasiego lokum dopiero wieczorem. Jeśli pupil nasz zignoruje jego obecność, znaczy to, że nauczył się on korzystać z poidełka i nie jest spragniony. Gdy zaś rzuci się na wodę, dajmy mu więcej czasu na przyzwyczajenie się do zmiany i jeszcze nie likwidujmy dobrze mu znanego wodopoju.

Jak należycie zamontować poidełko dla papug?


Dla papugi korzystanie z poidełka musi być wygodne. Pojemniczek z wodą nie powinien wisieć więc tuż nad samą podłogą, a nad którąś z zamontowanych w klatce żerdek. Zbiornik umieścić musimy na takiej wysokości, żeby pupil nasz spokojnie mógł do niego zajrzeć. Zwierzakowi znacznie wygodniej będzie też piło się wtedy, gdy poidełko będzie nie tuż nad a lekko z boku żerdki.

Dla większych papug mieszkających w wolierach nabyć powinniśmy duże zamknięte poidełka umieszczane na podłodze klatki. We wnętrzu takich ptasich butelek zmieścić może się nawet litr wody. Wychodząc do pracy, będziemy więc mieć pewność, że zwierzak na czas naszej  nieobecności jest odpowiednio zaopatrzony.

↓ POIDEŁKA DLA PAPUG ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza