poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Zaparcia u psa

Zatwardzenie to jedno z najczęstszych schorzeń jelitowych u psów. Problemy z wypróżnianiem dotykają przeważnie seniorów, choć niekiedy zdarzają się i u całkiem młodych psiaków. Zwykle winna jest nieprawidłowa dieta i to od jej zmiany powinniśmy zacząć leczenie pupila. Zaparcia u psa to problem, którego nie wolno lekceważyć, niekiedy konieczna jest nawet wizyta u weterynarza. Co powoduje zaparcia u psa i jak można im zapobiegać?


Po czym poznać, że pies ma zaparcia?


Zdrowy pies powinien oddawać stolec od 1 do 2 razy w ciągu dnia. Oczywiście dużo zależy tutaj od przyjętego sposobu żywienia oraz od wielkości spożywanych porcji. Pamiętajmy, że pupil sam raczej nie poskarży się na żadne dolegliwości, warto więc uważnie obserwować go podczas spacerów. Sporadyczne przerwy w wypróżnianiu, trwające nie dłużej niż jedną, góra dwie doby, nie są jeszcze powodem do niepokoju. Jeżeli jednak zwierzak załatwia się dużo rzadziej i przychodzi mu to z widoczną trudnością, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki. Alarmujące może być choćby to, że podczas spaceru pies kilkukrotnie przykuca w charakterystycznej pozycji, a potem rezygnuje. Może to znaczyć, że wypróżnienie sprawia mu problem i ból.

Co powoduje zaparcia u psa?


Najczęstszą przyczyną zaparcia jest nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik oraz inne wartości odżywcze. Aby potrzeby organizmu zwierzaka mogły zostać zaspokojone, pies musi zjeść znacznie więcej takiej niepełnowartościowej karmy. Przewód pokarmowy nie może poradzić sobie z tak dużą dawką jedzenie, więc jego część pozostaje niestrawiona i zalega w jelitach czworonoga. Utrudnione wypróżnianie powodowane jest również przez zbyt rzadkie picie wody. Odwodniony organizm odzyskuje płyny z odchodów, a co za tym idzie, ich wydalanie staje się znacznie trudniejsze, a nawet bolesne dla psa.

Częstą przyczyną zaparć u psa jest spożywanie kości i chrząstek, trawy, celulozy lub papieru, a wiec wszystkiego tego, czego psi organizm nie może strawić. Taki nieprzetworzony materiał miesza się z odchodami w jelitach, tworząc korek i uniemożliwiając wypróżnienie.

Do dużo poważniejszych przyczyn zatwardzenia u psa należą zapalenia jelita grubego lub okrężnicy, a także nowotwory jamy brzusznej lub odbytu. Również niektóre leki mogą powodować zaparcia. Problem ustępuje zwykle zaraz po ich odstawieniu. Na wszelki wypadek zawsze warto zapoznawać się z ulotką dołączoną do lekarstwa.

Jak leczyć zaparcia u psa?


By uporać się z psimi zaparciami, musimy przede wszystkim wyeliminować czynnik, które je powoduje. Jeżeli podejrzewamy, że to zła dieta jest odpowiedzialna za problemy z wypróżnianiem, powinniśmy zmienić karmę na inną i pilnować, by pupil niczego więcej nie podjadał. Przy kłopotach z zaparciami najważniejsze jest zapewnienie psu stałego dostępu do świeżej wody, najlepiej przegotowanej. Warto wymieniać ją nawet kilka razy dziennie, by mieć pewność, że nie rozwinęły się w niej żadne bakterie. Dobrym sposobem na pozbycie się zaparć jest także zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu. Wysiłek fizyczny pobudza do pracy cały organizm i przyspiesza perystaltykę jelit.

Jeśli zmiana diety i uzupełnienie niedoboru wody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a nasz pupil wciąż męczy się z zaparciami, powinniśmy odwiedzić weterynarza. Wykonując odpowiednie badania krwi upewnimy się, czy zwierzakowi nie dolega coś poważniejszego.

Pamiętajmy, że podanie psu środków przeczyszczających to ostateczność. Większość takich leków może poważnie zaszkodzić psu. Zanim więc się na to zdecydujemy lepiej skonsultować pomysł z weterynarzem. Lekarz pomoże nam wybrać właściwy środek i ustalić dawkę bezpieczną dla pupila.

Jak zapobiegać zaparciom u psa?


Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że znacznie łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Pamiętajmy, że zaparcia są przeważnie konsekwencją niewłaściwej opieki nad czworonogiem. Chcąc uchronić pupila przed niepotrzebnym bólem, powinniśmy zadbać o prawidłową, pełnowartościową dietę, zapewnić psu dostęp do czystej wody oraz codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Wszystko to sprawi, że jelita zwierzaka będą funkcjonowały prawidłowo. Pilnujmy też, by pies nie jadł niczego poza karmą i starannie dobranymi dla niego przysmakami.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza