poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Ropienie oczu u psa

Ropienie oczu u psa może być spowodowane alergią lub obcym ciałem tkwiącym pod powieką. Nie zapominajmy jednak o tym, że taka reakcja organizmu często wskazuje też na poważniejsze problemy zdrowotne. Za ropną wydzieliną kryć może się zapalenie spojówek, infekcja rogówki, a nawet jaskra. Objawów takich nie powinniśmy więc bagatelizować.


Śpiochy a ropa w psim oku


Jeśli pupil nasz cieszy się dobrym zdrowiem i nie ma problemów ze wzrokiem, oczy jego powinny być czyste i lśniące. W ciągu dnia w ślepiach zwierzaka gromadzą się pyłki, kurz i rozmaite inne zanieczyszczenia. Podczas snu tak zaatakowana gałka oczna samoczynnie oczyszcza się, a wszelki brud jest usuwany i w wewnętrznym kąciku oka osadza się on w postaci tzw. śpiocha. Takie poranne znaleziska nie muszą wzbudzać naszego niepokoju, wymagają one jednak interwencji. Zaschnięty wyciek zatykać może kanalik łzowy, a tym samym utrudniać właściwe nawilżanie gałki ocznej. By zapobiec takiej sytuacji, wystarczy chwycić za kawałek gazy i dedykowany psiakom środek do przemywania oczu. Przy jego pomocy uda nam się delikatnie, bez wyrywania okalających oko włosów usunąć przyschniętą wydzielinę.

Zupełnie czym innym od śpiochów jest nagromadzona w oczach ropa. Ta może być wodnista bądź nieco bardziej śluzowata, w kolorze zaś zielona, brunatna, żółta, biała, a nawet niebieska. Pojawienie się ropy w oku zwierzaka związane jest zazwyczaj z toczącym się w tym miejscu procesem zapalnym. Jeśli nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy takie jak światłowstręt, ból czy mrużenie powiek, oko możemy przemyć mokrą gazą. Gdy ropienie oczu u psa trwa dłużej bądź gdy zwierzakowi doskwierać zaczynają inne dolegliwości, niezbędna jest wizyta u weterynarza.

Jak zawczasu zadbać o oczy pupila?


Ropa pojawiająca się w psich oczach świadczyć może o urazach gałki ocznej, o wrzodach rogówki, zespole suchego oka, jaskrze czy rozmaitych chorobach powiek, w tym również o nowotworach. Za ropieniem oczu u psa stać mogą poważne schorzenia, które zidentyfikować pomoże nam tylko badanie lekarskie. Dla uspokojenia od razu dodajemy jednak, że nader często przyczyną ocznych problemów są zwykłe zanieczyszczenia.

Psie oko jest bardzo wrażliwym organem. Stąd podstawowe pielęgnacyjne czynności wykonywać powinniśmy po każdym dłuższym spacerze. Wskazane jest to zwłaszcza wówczas, gdy pupil nasz grasował w wysokich trawach, tarzał się w piasku, zawzięcie kopał nory bądź pluskał się w niezbyt czystej wodzie. W sytuacjach tych warto sięgnąć po gazę i przemyć oczy zwierzaka. Zanim zabierzemy się do tego zabiegu, starannie wyczyśćmy też psią kufę.

Rasy brachycefaliczne psów charakteryzujące się spłaszczonym, krótkim pyskiem szczególnie narażone są na wiele różnorakich schorzeń, w tym i tych związanych z oczami. Mopsy, buldogi czy shih tzu posiadają płytkie oczodoły. Ślepia ich są więc bardziej wyłupiaste i zagrożone infekcjami. Częściej psom tym przytrafiają się też takie choroby jak entropium i ektropium, czyli podwinięcie bądź odwinięcie powieki. Przedstawicielom tych ras przyda się więc dodatkowa pielęgnacyjna ochrona.

Czym czyścić psie oko?


Do mycia psich ślepi wykorzystać powinniśmy gazik i krople do przemywania oczu. Przy zabiegach takich niewskazane jest sięganie po watę, gdyż strzępki jej mogą odwarstwić się i pozostać na gałce ocznej. Z płynów zaś wybierajmy te, o pH jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. W momencie, gdy ropienie oczu u psa już się pojawi, nie sięgajmy po specyfiki z naszej własnej apteczki. Te aktualny stan mogą jedynie zaognić. Jeśli w ciągu doby stan zwierzaka nie poprawi się, samodzielne eksperymenty zastąpmy wizytą u weterynarza.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH OCZU ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz