poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Choroby wątroby u psów

Wątroba tuż obok serca, mózgu, płuc i nerek należy do grona najważniejszych organów wewnętrznych. Narząd ten pełni wiele istotnych funkcji – m.in. metabolizuje węglowodany, tłuszcze i białka, przechowuje minerały i witaminy, wspiera krzepnięcie krwi i syntezę kluczowych enzymów oraz bierze czynny udział w detoksykacji organizmu. Wszystko to sprawia, że zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby doprowadzić mogą do poważnych zdrowotnych problemów.Jak ustrzec psiaka przed chorobami wątroby?


Psy często borykają się z chorobami wątroby. Oczywiście nikt z nas nie jest w stanie w 100% uchronić zwierzaka przed wszystkimi dolegliwościami. Wbrew pozorom, możemy jednak zrobić wiele, by ten narząd wewnętrzny naszego pupila funkcjonował, jak należy. Choroby wątroby u psów nader często są wynikiem zatrucia. Przede wszystkim zadbajmy więc o to, by pupil nasz nie miał kontaktu z substancjami toksycznymi.

→ Nie podawaj psu leków na własną rękę


Tak jak w naszym przypadku przepisywaniem medykamentów zajmuje się lekarz, tak i pies zażywać powinien tylko te lekarstwa, które wskazane zostały przez weterynarza. Serwowanie zwierzakowi leków wedle własnego uznania, może źle się skończyć. Nie zapominajmy, że tyczy się to również popularnych tabletek odrobaczających.

Dla czworonożnych pupili szczególnie niebezpieczne są farmaceutyki z naszej domowej apteczki. Na liście produktów zakazanych widnieje m.in. paracetamol, ibuprofen czy naproksen. Spustoszenie w psim organizmie sieją też antydepresanty i leki przeciwzapalne. Wszelkie medykamenty przechowywać powinniśmy więc tak, by pies nie miał do nich dostępu.

→ Uważaj na trujące rośliny


Kwiaty z pewnością są ozdobą domu i przydomowego ogrodu, niektóre z nich stanowią jednak zagrożenie dla domowych czworonogów. Jeśli pod strzechą naszą mieszka psiak, zrezygnujmy z hodowania azalii, żyworódki, zimowitów jesiennych, difenbachii, oleandrów czy cyklamen. Również niewinnie wyglądające tulipany i narcyzy mogą okazać się zdradliwe zwłaszcza wówczas, gdy psiak zje cebulki tych kwiatów.

→ Serwuj pupilowi zdrowe jedzenie


Choroby wątroby u psów wywoływać może też niezdrowa, obfitująca w zbyt dużą ilość tłuszczy dieta. Dobrze zbilansowane posiłki są podstawą psiego zdrowia. Warto więc sięgać po karmy odpowiednio dopasowane do wieku, gabarytów i aktywności zwierzaka.

→ Z rozwagą stosuj preparaty przeciw pchłom i kleszczom

Środki mające chronić pupili przed pasożytami zewnętrznymi są podstawową formą ochrony, z której w żadnym wypadku nie powinniśmy rezygnować. Ważne jednak, abyśmy preparatów tych używali dokładnie tak, jak zaleca to dołączona do nich ulotka. Wiele spośród tych specyfików w składzie swym zawiera silnie działające substancje chemiczne. Szczególnie w przypadku sprayów uważać powinniśmy, by przez przypadek nie trafiły one do pyska zwierzaka. Baczną uwagę zwróćmy również na to, aby nie przekraczać zalecanych dawek.

→ Niebezpieczeństwa czyhające na psa w domu i ogrodzie

Domowa chemia może idealnie nadaje się do przeprowadzania gruntownych porządków. Wiele preparatów do czyszczenia w składzie swym zawiera jednak substancje niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych pupili. Psom mogą zaszkodzić wybielacze bądź płyny do mebli czy podłóg. Pupil nasz nie powinien mieć też kontaktu z trutką na gryzonie lub z chemicznymi środkami używanymi w ogrodzie. Te ostatnie zwierzak zjeść może przypadkiem, podgryzając opryskaną trawę.  

Objawy choroby wątroby u psów


Uszkodzeniom wątroby możemy zapobiec, trzymając zwierzaka z dala od toksycznych substancji. Równie ważna, jak profilaktyka jest jednak także wczesna interwencja. Jeśli więc zauważymy, że z wątrobą psiaka zaczyna dziać się coś niedobrego, czym prędzej zabierzmy go do weterynarza. Do symptomów, które powinny wzbudzać niepokój, należą: wymioty, biegunka, osłabienie, utrata apetytu i wagi, wzmożone pragnienie, apatia, krew obecna w moczu bądź kale czy żółtaczka, dająca o sobie znać żółknięciem białek ocznych i dziąseł.

Zwierzaki starsze znacznie częściej cierpią na guzy wątroby. Ponadto na problemy związane z funkcjonowaniem tego narządu bardziej narażone są też psy takich ras jak: bedlington, yorkshire terier, cocker spaniel, labrador retriever, golden retriever, maltańczyk, sznaucer, pudel czy owczarek niemiecki. Tym pupilom przyglądajmy się więc szczególnie uważnie.

↓ KARMA DLA PSA ZE SCHORZENIAMI WĄTROBY ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz