czwartek, 17 sierpnia 2017

Jakie wybrać kosmetyki dla kota?

Na tle innych domowych zwierzaków koty wręcz słyną z czystości. Przyznać trzeba, że mruczki zazwyczaj dość pieczołowicie dbają o higienę. Mimo wszystko również im od czasu do czasu w kwestii tej przyda się nasze wsparcie. Kosmetyki dla kota wcale nie są bezpodstawnym wymysłem. Jeśli kociakowi pomóc chcemy w codziennej toalecie, koniecznie sięgnąć powinniśmy po w pełni bezpieczne dla niego preparaty.Chcesz umyć kota? Zapomnij o szamponie z własnej półki!


Nie bez powodu w sklepach dostępne są linie kosmetyków dedykowane czworonożnym pupilom. Kociej sierści nie powinniśmy czyścić własnymi szamponami, nawet tymi delikatniejszymi dla dzieci. Skóra człowieka posiada odczyn kwaśny o pH 4,8. W przypadku kotów kwestia ta przedstawia się nieco inaczej. Odczyn ich skóry jest zdecydowanie bardziej zasadowy i waha się w okolicach pH 6,4.[1] Nasze szampony dla kotów są zbyt kwaśne, będą więc one wysuszać i podrażniać ich skórę. Dodatkowo na nadmiernie przesuszonym naskórku zniszczona zostaje naturalna lipidowa bariera ochronna. To zaś sprzyja rozwojowi różnego typu infekcji. Oczywiście może się zdarzyć, że pupil nasz jest szczególnie wrażliwy i nabawi się problemów skórnych nawet przy kocich szamponach. Prawdopodobieństwo takie jest jednak znacznie mniejsze, gdyż te przed wypuszczeniem na rynek poddawane są testom dostosowanym do wymagań kociej skóry.

Jaki szampon jest najlepszy dla kota?


Wybierając kosmetyki dla kota, stawiać powinniśmy na preparaty o jak najbardziej naturalnym składzie. Jeśli na etykiecie odnajdziemy parabeny, ukrywający się pod skrótem SLS laurylosiarczan sodu bądź SLES – etoksylowany laurylosiarczan sodu, z szamponu lepiej zrezygnować. Dodatkowo sięgajmy po takie środki, których nie wzbogacono zestawem sztucznych barwników. W kwestii substancji naturalnych warto uważać natomiast na wyciąg z drzewa herbacianego, gdyż ten dla mruczków jest toksyczny. Skórę ich podrażniać może też eukaliptus.

↓ SZAMPONY DLA KOTA ↓Pamiętajmy, że jeśli pupil nasz źle znosi kąpiele, zdecydować możemy się na suchy szampon dla kota. Preparat taki oszczędzi nerwów zarówno nam, jak i naszemu milusińskiemu. Ponadto wiele takich specyfików dodatkowo zawiera też biosiarkę, która pozytywnie wpływa na kondycję skóry i sierści zwierzaka.

Jak często powinniśmy kąpać kota?


Z dbałością o kocią higienę nie powinniśmy przesadzać. Gdy pupilowi naszemu przytrafi się wpadka i ewidentnie brudny wróci do domu bądź gdy w futrze jego zalęgną się pchły, z miejsca musimy zarządzić kąpiel. W normalnych warunkach koty wychodzące powinny trafiać pod prysznic nie częściej niż raz na 6-8 tygodni. Mruczkom należącym do grona zagorzałych kanapowców wystarczy kąpiel raz, dwa razy do roku. Oczywiście utrzymanie w należytym stanie sierści kotów długowłosych jest znacznie trudniejsze. W ich przypadku wszelkie pielęgnacyjne zabiegi powtarzać można nieco częściej. Na co dzień zamiast kąpieli stosujemy szczotkowanie. Jeśli grzebień w kocią sierść nie wchodzi gładko, sięgnijmy po spray ułatwiający rozczesywanie.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI OCZU KOTA ↓


 

Kosmetyki dla kota - przemywanie oczu i uszu


Nie powinniśmy dopuszczać do tego, by podczas kąpieli woda, szczególnie ta zaprawiona pienistym szamponem trafiała do kocich oczu i uszu. Wokół ślepi zwierzaka można zrobić obwódkę z tłustej kociej maści bądź oleju, tak by preparat do mycia nie drażnił spojówki. W uszach zaś warto umieścić zabezpieczające waciki. Jeśli chcemy usunąć oczną wydzielinę lub woskowinę z ucha, użyjmy do tego celu specjalnych kropli. W tym wypadku wybór powinien paść na preparaty izotoniczne i antyseptyczne. Dobrze jest też wybrać taki płyn do oczu dla kota, którego pH jest jak najbardziej tożsame z łzami.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI USZU KOTA ↓
 

Nie zapominaj o kocich zębach!


Woń oddechu naszych domowych pupili często pozostawia wiele do życzenia. Kwestia ta w zasadzie nie powinna dziwić, w końcu również oni cierpią na zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej. Choć może brzmieć to zaskakująco, w kociej kosmetyczne powinna gościć enzymatyczna pasta do zębów. Jeśli wybierzemy tę, o smaku wołowiny, nasi pupile z pewnością nie będą narzekać. Dzięki regularnemu szczotkowaniu kocich zębów pozbędziemy się osadu i zmniejszymy ilość nazębnego kamienia. Również w tym wypadku nie sięgajmy po nasze pasty, gdyż te drażnią koty swą wonią i produkują nadmierną ilość piany.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI KOCICH ZĘBÓW ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródło:
[1] http://www.vetpol.org.pl/www_old/ZW2010/ZW%202010-01%20%2003.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz