piątek, 25 sierpnia 2017

Jak oduczyć psa gryzienia butów?

Gryzienie i żucie to naturalne, wręcz instynktowne potrzeby każdego psa. Łatwo je zaakceptować, o ile ofiarą psich szczęk padają wyłącznie przeznaczone do tego zabawki. Trudno jednak powstrzymać się od złości, gdy po powrocie do domu znajdujemy zniszczoną parę ulubionych butów. Gryzienie obuwia domowników bywa przejawem nudy, strachu, a niekiedy próbą zwrócenia na siebie uwagi. Jak oduczyć psa tego uciążliwego nawyku?Potrzeba gryzienia u szczeniąt


Nadmierne zainteresowanie obuwiem zwykle daje o sobie znać już w okresie szczenięcym. Maluchy poznają świat przy pomocy swoich ząbków, toteż z ciekawością podgryzają wszystko, co napotkają na swej drodze. Warto też pamiętać, że wyżynaniu się kolejnych zębów towarzyszy ból i uporczywe swędzenie. Gryzienie i żucie to jedyne znane psu sposoby na poradzenie sobie z tymi przykrymi doznaniami. Ząbkujący szczeniak zaczyna więc podgryzać dywany, meble, poduszki i oczywiście nasze buty.

Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko, nawyk ten wejdzie pupilowi w krew i w przyszłości dużo trudniej będzie się z nim uporać. Dlatego czym prędzej powinniśmy skierować uwagę szczeniaka na przedmioty, które będzie mógł gryźć do woli. Warto kupić specjalne zabawki dla szczeniąt, takie jak gryzak z wypustkami, gumową maskotkę, sznur lub naturalny gryzak, na przykład wędzone uszy wieprzowe.

↓ ZABAWKI I GRYZAKI DLA PSÓW ↓


Dlaczego pies gryzie buty?


To jasne, że widok nowiutkich butów podartych na strzępy potrafi doprowadzić do łez. Zanim jednak damy się ponieść emocjom, spróbujmy dociec dlaczego pupil tak bardzo uwziął się na nasze obuwie.

Psy potrafią gryźć buty z rozmaitych powodów, przeważnie jednak robią to ze zwykłej nudy i braku lepszego zajęcia. Żucie i podgryzanie przedmiotów to dla czworonoga doskonałe lekarstwo na marazm i brak towarzystwa ukochanego właściciela. Zwierzaki, które większą część dnia spędzają same w domu oraz takie, którym brak ruchu na świeżym powietrzu, szukają najprostszej, dostępnej im rozrywki.

Równie często zdarza się, że przyczyną niewłaściwego zachowania psa jest próba zwrócenia na siebie uwagi. Przyłapanie pupila znęcającego się nad naszymi ulubionymi kapciami z pewnością nie pozostawi nas obojętnymi. Tym samym zwierzak osiąga swój cel, dla niego bowiem liczy się jakakolwiek reakcja z naszej strony. A to, że krzyczymy, tupiemy lub rwiemy włosy z głowy nie ma już większego znaczenia.

Gryzienie butów, a lęk separacyjny


Gryzienie butów czy ubrań to także jeden z objawów lęku separacyjnego. Tu nie mamy już do czynienia ze zwykłą nudą związaną z nieobecnością właściciela, ale czymś znacznie poważniejszym. Zwierzak, który nie jest w wstanie poradzić sobie z samotnością, nawet jeśli opiekun wyszedł zaledwie na kilkanaście minut, wyładowuje ogarniający go stres i lęk niszcząc domowe sprzęty. Pośród innych przejawów lęku separacyjnego u psa wymienia się skomlenie, ujadanie, nerwowe bieganie, a nawet załatwianie swoich potrzeb w domu. Walka z psim lękiem przed odosobnieniem nie jest prosta. Wymaga konsekwencji i cierpliwości. Przede wszystkim należy nieco rozluźnić więź z czworonogiem, na przykład zrezygnować ze spania razem i odpuścić sobie wylewne pożegnania oraz powitania. Wychodząc z domu nie róbmy z tego wielkiego wydarzenia, pies musi przyzwyczaić się, że czasami zostaje sam i że nie oznacza to żadnej tragedii. 

Co zrobić, by pies przestał gryźć buty?


Przede wszystkim postarajmy się o to, by nawyk gryzienia butów w ogóle się nie pojawił. Jeżeli skłonność do niszczenia obuwia zauważymy u szczeniaka, od razu sprawmy mu ciekawy gryzak, który odwróci jego uwagę. Gdy zauważymy, że zwierzak dopiera się do buta, natychmiast go zabierzmy wydając przy tym komendę „nie wolno” lub „nie”. Nigdy nie pozwalajmy na gryzienie starych, nieużywanych już butów. W przyszłości pupil na pewno nie będzie się zastanawiał czy pantofel, który właśnie przeżuwa był nowy, czy może stary, dla niego but to but i tyle.

Zadbajmy także o to, by pupilowi nie brakowało naszej uwagi. Jeśli kilka godzin dziennie spędzamy poza domem, zafundujmy mu rano wyczerpujący spacer. To ważne, by każdego dnia znaleźć chwilę na wspólną zabawę z czworonogiem i dać mu możliwość rozładowania nadmiaru energii.

Jeśli mimo wszystko pies dalej z upodobaniem gryzie nasze buty, postarajmy się po prostu nie zostawiać ich na wierzchu. Przed wyjściem z domu zawsze chowajmy obuwie do szafki, a psu zostawiajmy zabawkę. Na rynku dostępne są także preparaty odstraszające psy, którymi możemy spryskać obuwie.

Pamiętajmy, aby nigdy nie krzyczeć na psiaka, nie karać go ani nie bić. W ten sposób osiągniemy tylko tyle, że pupil zacznie się bać i straci do nas zaufanie.

↓ PREPARATY ODSTRASZAJĄCE PSY ↓


Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza