poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Jak pies widzi kolory?

Nie da się nigdy w pełni zrozumieć psiaka, jeśli nie spróbuje się choć przez chwilę spojrzeć na świat jego oczami. Podczas gdy my polegamy głównie na bodźcach wzrokowych, czworonogi postrzegają otoczenie przede wszystkim za pomocą węchu. Nie znaczy to jednak, że zmysł wzroku jest dla naszych podopiecznych zupełnie nieistotny. Jaką rolę w życiu psów odgrywają jednak kolory?


Zmysły wzroku u psów


Specyfika psiego narządu wzroku jest ściśle związana z przystosowaniem przodków naszych czworonogów do polowań. Nasi pupile są szczególnie wyczuleni na percepcję ruchu. Ruchome obiekty potrafią dostrzec już z odległości 800-900 m, podczas gdy nieruchome widzą, gdy dystans wynosi około 500 m. Czworonogi nie widzą zaś dobrze z bliskiej odległości. Jeśli więc bodziec znajduje się bliżej niż około 50 cm od ich pyska, koncentrują się raczej na badaniu go węchem, a nie wzrokiem. Psiaki mają też znacznie większe pole widzenia niż my. U naszych podopiecznych obejmuje ono około 240 stopni, a u nas tylko 180 stopni. Nie możemy też równać się z czworonogami pod względem widzenia w ciemności. Jest ono możliwe dzięki wysokiej koncentracji pręcików w siatkówce. Psiaki posiadają jednak jeszcze inne przystosowania do widzenia o zmierzchu. Natura wyposażyła ich w błonę odblaskową. To właśnie ona powoduje, że oczy naszych czworonogów świecą w ciemności. Dzięki niej nasi ulubieńcy widzą dużo lepiej przy niewielkim oświetleniu. Także inna organizacja połączeń nerwowych u psów powoduje, że nawet słaby bodziec świetlny są one w stanie bez problemu wychwycić. Wysoka czułość na światło powoduje jednak też, że oczy czworonogów nie radzą sobie tak dobrze z dostrzeganiem szczegółów, ich widzenie jest więc mało precyzyjne.

Widzenie barwne u psów


Niemal każdy spotkał się kiedyś ze stwierdzeniem, że psy nie widzą kolorów. Dziś wiadomo z całą pewnością, że to mit. Nasze czworonogi postrzegają barwy, jednak tylko w ograniczonym zakresie. Jest to związane z niewielkim zagęszczeniem czopków w ich siatkówce. Co więcej, psy mają tylko dwa rodzaje czopków odpowiedzialnych za widzenie kolorów. Widzą zatem dwa podstawowe kolory – żółty i niebieski – oraz wszystkie ich pochodne. Brak trzeciego rodzaju czopka powoduje jednak, że zwierzaki mają trudności z postrzeganiem koloru czerwonego, pomarańczowego i niebieskozielonego. W efekcie część obiektów psiaki widzą w odcieniach szarości, a część jako żółte lub niebieskie. Dodatkowo czworonogi postrzegają barwy trochę inaczej niż my – z ich perspektywy są one bardziej rozmyte i jaśniejsze. Warto wiedzieć, że psy są dosyć wyczulone na różnice w nasyceniu kolorów.

Jak wykorzystać wiedzę o specyfice psiego wzroku?


Nasi ulubieńcy prawdopodobnie nie są całkowicie obojętni na kolory pojawiające się w ich otoczeniu, ale jednocześnie trudno przypuszczać, że są one dla nich wyjątkowo istotne. Wiedzę o widzeniu barwnym naszych podopiecznych warto jednak odpowiednio wykorzystać podczas szkolenia lub zabawy. Wszelkie akcesoria dla psa powinny być w dobrze widocznych dla niego kolorach, czyli najlepiej żółte lub niebieskie. Dodatkowo muszą one odróżniać się od otoczenia. Na zielonej trawie z reguły najlepiej sprawdzą się zatem niebieskie zabawki. Dobrym pomysłem jest też zakup wielobarwnych akcesoriów, których fragmenty wyraźnie ze sobą kontrastują. Wbrew pozorom to jednak nie kolor zabawki ma dla psiaków największe znaczenie. W związku z tym, że czworonogi są szczególnie wyczulone na ruch, trzeba wybierać akcesoria, które będą dla pupila atrakcyjne ze względu na swoją dynamikę. Podczas nauki aportowania szczególną rolę odgrywa odpowiednie wprawienie w ruch zabawek – mają one imitować uciekającą szybko ofiarę. Świetnym sposobem na uatrakcyjnienie treningu jest też aktywizowanie kilku zmysłów pupila jednocześnie. Niech zabawka będzie nie tylko dobrze widoczna dla zwierzaka, ale też pachnąca, a dodatkowo o zróżnicowanej fakturze, zachęcającej psiaka do chwytania i żucia.

Również w trakcie szkolenia nie należy opierać się wyłącznie na wskazówkach kolorystycznych. Jeśli więc próbujemy nauczyć psiaka przynoszenia odpowiedniej piłki, nie ćwiczmy tego przy pomocy żółtej i pomarańczowej zabawki, lecz raczej zadbajmy o to, by akcesoria różniły się zapachem.

↓ ZABAWKI W KOLORACH WIDOCZNYCH DLA PSA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz