niedziela, 30 lipca 2017

Łysienie psa

Co robić, gdy gęsta i błyszcząca sierść naszego pupila nagle staje się przerzedzona, a gdzieniegdzie widać już całkiem łyse miejsca? To zupełnie naturalne, że czworonogi linieją, jednak sezonowa wymiana sierści zachodzi stopniowo i nie powinna kończyć się całkowitym wyłysieniem. Jeśli nasz kudłacz traci nienaturalnie dużo sierści i wyraźnie dostrzegamy fragmenty nagiej skóry, powinniśmy czym prędzej odwiedzić weterynarza. Co powoduje łysienie u psów i jak sobie z nim poradzić?


Linienie, a łysienie – różnice


Linienie to sezonowe zjawisko fizjologiczne, właściwe dla wszystkich ras psów. Polega na wymianie okrywy włosowej pod wpływem zmieniającej się temperatury otoczenia. Najintensywniejszy okres linienia psów przypada na wiosnę i jesień. Organizmy zwierzaków muszą przystosować się do warunków klimatycznych, więc gdy tylko na zewnątrz robi się ciepło gubią gęsty podszerstek, który zimą izolował je od chłodu. Natomiast jesienią, wzrost nowych włosów i podszersteka powoduje wypadanie starej sierści.

Łysienie to dosyć podstępne zjawisko. W początkowej fazie łatwo pomylić je ze zwykłym linieniem, więc pierwsze oznaki często umykają właścicielom. Warto jednak pamiętać, że łysienie psa nie jest związane z sezonowym cyklem wymiany sierści. Może nastąpić o każdej porze roku, nawet u pozornie zdrowego zwierzaka. Łysienie charakteryzuje się także dużą intensywnością i szybkością wypadania włosów. U czworonogów dotkniętych łysieniem dosyć szybko pojawiają się fragmenty zupełnie nagiej skóry. Naszą czujność powinny zwrócić także inne objawy, który często towarzyszą łysieniu, takie jak zaczerwienienia, rany na skórze czy stany zapalne.

Dlaczego pies łysieje?


Przyczyny łysienia u naszego pupila raczej nie znajdziemy sami. Konieczna jest wizyta u weterynarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, a jeśli będzie to koniecznie, zleci badania laboratoryjne.

Powodów nadmiernej utraty owłosienia u psów może być wiele. Jednym z nich jest po prostu niewłaściwa dieta, uboga w niezbędne składniki odżywcze. Dobra karma powinna zawierać substancje wzmacniające skórę i sierść, takie jak witamina A, biotyna oraz kwasy omega-3 i omega-6. Jeśli chcemy, by sierść pupila była zdrowa i lśniąca, możemy od czasu do czasu podać łyżkę zmielonego siemienia lnianego lub oleju, na przykład słonecznikowego lub kukurydzianego.

↓ KARMY DLA PSA Z ALERGIĄ POKARMOWĄ ↓ 


Łysienie psa spowodowane alergią


Dosyć częstą przyczyną łysienia są też alergie, szczególnie pokarmowe. Zdarza się, że organizm zwierzaka nie może przyswoić niektórych składników karmy, co prowokuje reakcję immunologiczną. Jednym z pierwszych objawów alergii jest uporczywy świąd oraz intensywna utrata sierści na skutek ciągłego drapania.

Reakcję alergiczką mogą wywoływać także niektóre kosmetyki i detergenty, na przykład środki do mycia podług lub dywanów. Duży wpływ na łysienie ma także alergia na jad pchli, wtedy mamy do czynienia z alergicznym pchlim zapaleniem skóry, które nieleczone może prowadzić nawet do całkowitej utraty sierści.

↓ PREPARATY PRZECIWPCHELNE DLA PSA ↓


 Zaburzenia hormonalne przyczyną łysienia psa


Przyczyną łysienia może być także nieprawidłowa gospodarka hormonalna psiego organizmu. Na wzrost i stan psich włosów mają wpływ, miedzy innymi hormony tarczycy, kory nadnerczy, melatonina czy progesteron. Zaburzenia hormonalne, szczególnie te związane z niedoczynnością tarczycy, dają dosyć charakterystyczne objawy. Łyse fragmenty skóry pojawiają się symetrycznie po obu stronach ciała, ponadto sierść staje się sucha, szorstka i łamliwa. Schorzeniu mogą towarzyszyć zapalenia jamy ustnej, a także zaparcia.

Choroby powodujące łysienie u psa


Nadmierne wypadanie sierści może być spowodowane wieloma chorobami o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Często spotyka się także zwierzaki zarażone roztoczami, na przykład świerzbowcem lub nużeńcem. Obydwa powodują podrażnienia i łuszczenie się skóry, ubytki sierści, a także charakterystyczny zapach. Dosyć powszechnym schorzeniem jest również łysienie plackowate, polegające na wytwarzaniu przez organizm psa przeciwciał wyniszczających mieszki włosowe. Pupil łysieje wtedy tylko w określonych miejscach, jednak na skórze nie widać żadnych zmian, zaczerwienień ani pęcherzyków.

Co robić, gdy pies łysieje?


Każdy zwierzak borykający się z nadmiernym wypadaniem sierści, wymaga konsultacji lekarskiej. Tylko weterynarz postawi właściwą diagnozę i zaleci skuteczną terapię. Poza właściwym leczeniem powinniśmy także odpowiednio zadbać o czworonoga, by wspomóc regenerację skóry i sierści. Niezbędna będzie zmiana diety na pełnowartościową i hipoalergiczna, tzn. bez sztucznych dodatków i konserwantów. Warto zainwestować także w suplementy z biotyną, cynkiem, witaminą A oraz olejem z łososia. Powinniśmy także zadbać o właściwą pielęgnację. Używajmy tylko łagodnych szamponów i preparatów wzmacniających sierść.

Dobrze byłoby też zadbać o samopoczucie i kondycję pupila. Pamiętajmy, że na stan sierści mogą mieć wpływ także stres, depresja, sytuacje lękowe czy też brak ruchu i okazji do rozładowania energii.

↓ WITAMINY I SUPLEMENTY DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz