wtorek, 25 lipca 2017

Domek dla chomika

Co powinno znaleźć się w klatce dla chomika? Kompletując wyprawkę dla gryzonia nie możemy zapomnieć o akcesoriach, takich jak poidełko, miseczka na jedzenie, kołowrotek czy zabawki. Poza tym wszystkim nasz pupil potrzebuje również przytulnego i wygodnego schronienia, w którym zdrzemnie się, odpocznie lub schowa, gdy poczuje niepewnie. W klatce powinien zatem znaleźć się też mały domek, służący za gniazdko i bezpieczny azyl. Jaki powinien być domek dla chomika?


Czy domek dla chomika jest potrzebny?


Chomiki to urodzeni dekoratorzy wnętrz, którzy nie szczędzą czasu ani wysiłku na wygodne urządzanie swoich mieszkań. Gryzonie żyjące na wolności rezydują w wykopanych przez siebie norkach, w których każdy centymetr kwadratowy jest odpowiednio wydzielony i zagospodarowany. Dokładnie te same nawyki możemy zaobserwować u chomików zamieszkujących nasze domy. W większości chomiczych klatek znajdziemy, na przykład spiżarnię, toaletę oraz przytulny kącik sypialniany.

Warto pamiętać, że ten ostatni odgrywa szczególną rolę i właśnie jemu gryzoń poświęca najwięcej czasu. Chomiki przesypiają większą cześć dnia, dlatego też niezbędne jest im wygodne i przytulne miejsce na nocleg. Legowisko gryzonia powinno być osłonięte, odosobnione i ciche, tak aby pupil mógł czuć się w nim bezpiecznie i wypoczywać w spokoju. W roli legowiska doskonale sprawdzi się domek, w którym gryzoń będzie mógł uwić swoje wymarzone gniazdko. Domek dla chomika posłuży także za kryjówkę, do której gryzoń czmychnie, gdy tylko poczuje się zagrożony.

Który domek dla chomika wybrać?


Chomiki spędzają w swoich domach bardzo dużo czasu, tam nocują, odpoczywają, często znoszą jedzenie i wychowują swoje młode. Dlatego też lokum, które wybierzemy dla naszego pupila powinno być wygodne, bezpieczne i solidnie wykonane. W sklepach zoologicznych znajdziemy rozmaite domki dla chomików, w ciekawych kształtach i kolorach. Jednak szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na materiał, z którego domek wykonano. Co mamy do wyboru?

Dużą popularnością cieszą się domki plastikowe. Są one łatwo dostępne i dosyć tanie. Dużą zaletą jest też to, że bardzo łatwo je wyczyścić. Z plastiku można zrobić niemal wszystko, stąd też takie domki przyjmują ciekawe kształty i kolory. Niestety nie są odporne na działanie chomiczych zęby, istnieje więc ryzyko, że gryzoń odgryzie jakiś fragment lub pokaleczy dziąsła o twarde krawędzie.

↓ DOMEK DLA CHOMIKA PLASTIKOWY ↓Zdecydowanie bezpieczniejsze będą domki wykonane z drewna. To naturalny materiał, który zwierzakowi na pewno nie zaszkodzi. Gryzoń może ścierać na nim swoje ząbki i pazury. Drewniane domki bardzo ładnie się prezentują, zapewniają zwierzakowi ciepło i wygodę. Minusem jest to, że taki domek trudniej utrzymać w czystości.

Jak urządzić domek dla chomika?


O aranżację domku nie musimy się troszczyć, chomik na pewno sam sobie z tym poradzi. Nasza rola ogranicza się do zapewniania pupilowi odpowiednich materiałów budowlanych. Warto wrzucić  do klatki trochę sianka, trocin czy naturalnego włókna, które pomogą chomikowi w urządzeniu wygodnego legowiska.

Ze swojej strony powinniśmy też zatroszczyć się o kwestie techniczne, takie jak wielkość domku i otworów wejściowych. Domek musi być na tyle duży, by zwierzak swobodnie się w nim mieścił, choć nie warto z tym przesądzać. Zbyt obszerne wnętrze raczej zniechęci gryzonia. Warto wybrać domek ze zdejmowanym dachem, co znacznie ułatwi nam sprzątanie wnętrza.

↓ DOMKI DLA CHOMIKA WARZYWNE ↓


 

O czym warto pamiętać?


By domek dla chomika dobrze spełniał swoją rolę, pupil musi czuć się w nim całkowicie bezpiecznie. Pamiętajmy, że domek to nie tylko legowisko, ale też azyl i kryjówka przed niebezpieczeństwami. W związku z tym powinniśmy uszanować prywatność gryzonia i powstrzymać się od zaglądania do środka czy prób wyciągania chomika z domku wbrew jego woli.

Uważajmy też, by nie naruszyć zapachu i wyglądu legowiska podczas jego sprzątania. To oczywiste, ze od czasu do czasu musimy zaprowadzić tam czystość. Pamiętajmy jednak, by ściółkę zawsze wymieniać tylko częściowo, tak aby gryzoń nie dostrzegł zmian.

↓ DOMEK DLA CHOMIKA DREWNIANY ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz