piątek, 21 lipca 2017

Jak określić wiek kota?

Precyzyjne określenie wieku kota nie sprawia problemu tylko wtedy, gdy mruczek trafił do nas już jako maleńki kociak. Dużo trudniej odgadnąć ile lat ma zwierzak, którego przygarnęliśmy ze schroniska lub prosto z ulicy. Pupil nie powie nam przecież gdzie i kiedy się urodził, a trudy życia włóczęgi mogły sprawić, że wygląda na dużo starszego niż jest. Na szczęście jest kilka wskazówek, które pomogą nam oszacować wiek kota. Na co warto zwrócić uwagę?Wiek kota, a ilość zębów


Jedną z najpewniejszych metod określania wieku zwierząt jest ocena stanu ich uzębienia. Chcąc dowiedzieć się ile lat ma nasz pupil, powinniśmy ocenić ilość zębów oraz ich typ, a także zwrócić uwagę na obecność kamienia nazębnego, stan dziąseł oraz ewentualne problemy stomatologiczne.

Kocięta, podobnie jak większość ssaków, przychodzą na świat bez zębów. Pomiędzy 2, a 3 tygodniem życia wyrzynają im się siekacze, następnie kły (3-4 tydzień), a jako ostatnie pojawiają się przedtrzonowe (4-6 tydzień). Około 8 tygodnia życia maluch ma już cały komplet mlecznych zębów, które wymieni na stałe dopiero w wieku 4 miesięcy. Półroczny kot powinien mieć 30 zębów, 16 w górnej szczęce oraz 14 w żuchwie.

Wiek kota, a stan uzębienia


Oczywiście ilość zębów to nie jedyne kryterium oceny kociego wieku. Powinniśmy zwrócić uwagę również na barwę uzębienia, obecność osadu i kamienia nazębnego oraz ogólną kondycję zębów i dziąseł. Tylko młode, mniej więcej roczne mruczki cieszą się czystymi, śnieżnobiałymi zębami. Gdy zwierzak ukończy 2 rok życia pojawiają się pierwsze zażółcenia, naloty i kamień nazębny. Z czasem osadu przybywa coraz więcej, a u około pięcioletnich zwierzaków widać już pierwsze ślady zużycia na tylnych zębach. Wtedy też często zaczynają się problemy z dziąsłami, zaczerwienienia i zapalenia objawiające się, między innymi nieprzyjemnym oddechem. Dziesięcioletnim mruczkom zwykle brakuje już kilku zębów, a te które pozostały pokrywa gruba warstwa kamienia.

Wiek kota a wygląd zewnętrzny


Nie tylko stan uzębienia, ale również wygląd zewnętrzny zwierzaka może pomóc nam oszacować jego wiek, przynajmniej w przybliżeniu. Mijające lata odbijają się chociażby na kociej sierści.  U kociąt jest ona krótka, gęsta i bardzo puszysta, koci młodzieńcy szczycą się miękką i gładką sierścią, a futro seniorów staje się szorstkie, matowe i nierówne. A co z siwizną? Kotom raczej nie zdarza się, by kompletnie osiwieć. Oznaki starości są zwykle bardziej subtelne, a siwe włosy pojawiają się tylko gdzieniegdzie.

Na co poza sierścią pupila warto zwrócić uwagę? Choćby na jego pazury. Starsze koty, które ukończyły co najmniej 10 lat, mają przesuszone i kruche szpony. Ich pazury mogą się też łamać i przerastać. Oceniając stan kocich pazurów warto zerknąć także na poduszeczki łap. U starych kotów będą one szorstkie, a czasem spękane.

Wiek mruczka można określić również na podstawie wyglądu jego skóry i ilości tkanki tłuszczowej. Młode koty mają sprężystą skórę i wyraźnie zarysowane pod nią mięśnie. Wraz z wiekiem zwierzaki stają się mniej aktywne fizycznie, zwalnia ich metabolizm, wiec przybierają na wadze. Ich skóra traci elastyczność, staje wiotka i obwisła.

Wiek kota, a kondycja i aktywność


Małe kocięta to prawdziwe wulkany energii, zawsze skore do psot i harców. Ciekawskie maluchy zajrzą w każdy kąt mieszkania, wszędzie znajdą coś interesującego i dobrego do zabawy. Starsze koty stają się spokojniejsze i bardziej stateczne. Wciąż lubią się bawić, ale wraz z wiekiem coraz więcej czasu poświęcają drzemce i odpoczynkowi. Spadek aktywności wiąże się między innymi z przyrostem wagi. U kocich seniorów często rozwijają się także zapalenia stawów. Zwierzaki mogą poruszać się na usztywnionych łapach i unikać skakania.

U starszych kotów zmienia się także szybkość reagowania na bodźce zewnętrzne. Dzieje się tak za sprawą pogorszenia percepcji i funkcjonowania niektórych zmysłów, na przykład wzroku czy słuchu.

Pamiętajmy, że na  wygląd i kondycję zwierzaka ma wpływ wiele czynników. Dzięki prawidłowemu żywieniu i pielęgnacji nawet stary kot może cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz