środa, 26 czerwca 2019

Co zrobić, by woda w akwarium była czysta?


Nawet najlepiej funkcjonujące akwarium potrzebuje regularnych prac oczyszczających oraz konserwacji niektórych sprzętów. W przeciwieństwie do stawu lub jeziora, taki mały domowy zbiornik wodny nie ma szans oczyścić się sam, a zatem za stan wody (i w związku z tym także warunki bytowe mieszkających w niej pupili i roślin) odpowiadamy my, czyli właściciele.


Mętnienie wody jest spowodowane niedojedzonym przez ryby pokarmem, odchodami oraz gnijącymi fragmentami roślin. Nie ma szans, aby woda pozostała krystalicznie czysta i pachnąca, jeśli się o to sami nie postaramy. Co więc robić, by woda w akwarium była czysta?


Filtry akwariowe a czystość wody


Każde akwarium potrzebuje filtra. Jak sama nazwa wskazuje, filtr ma za zadanie filtrować wodę oraz ją napowietrzać. To bardzo ważne, bo bez dobrze pracującego urządzenia tego typu, woda stanie się mętna, brązowana i zacznie bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Filtr może być mechaniczny, biologiczny lub chemiczny. Każdy z rodzajów pracuje nieco inaczej i zapewnia nieco inne efekty. Często modele potrafią łączyć w sobie dwa rodzaje filtracji, co daje nam podwójną korzyść. Filtry mechaniczne zawierają specjalną watę lub gąbkę, którą trzeba co jakiś czas wymieniać, bo inaczej przestaje spełniać swoją funkcję. Filtry chemiczne mają aktywny węgiel, mogą ponadto wpływać korzystnie na pH wody oraz jej miękkość. Filtry biologiczne zamiast usuwać substancje toksyczne – neutralizują je dzięki obecności bakterii nitryfikacyjnych. Filtry do akwarium montuje się wewnątrz lub na zewnątrz zbiornika. Bez względu na wybór modelu, musimy pamiętać o regularnej konserwacji, wymieniu wkładów i sprawdzaniu, czy mechanizm działa jak należy.


Czystość w akwarium – prace codzienne


Każdemu dnia musimy poświęcić przynajmniej kilka minut na sprawdzenie stanu naszego akwarium oraz oczywiście na nakarmienie jego mieszkańców. Co sprawdzamy przede wszystkim? Czy wszystko pracuje tak, jak powinno, a zatem przyglądamy się filtrowi, oświetleniu, grzałce, napowietrzaczowi, odmulaczowi i wszystkiemu, co jeszcze zamontowaliśmy w zbiorniku lub poza nim. Oprócz tego należy przyjrzeć się samym rybom i roślinom – czy wszystko jest w porządku, czy na powierzchni wody nie unosi się przypadkiem żaden martwy osobnik albo zgniła część rośliny. Duże awarie zawsze widać gołym okiem, więc należy po prostu poświęcić akwarium kilka chwil. Musimy też oczywiście nakarmić ryby i postarajmy się dawać im tyle pożywienia, ile potrzebują. Przekarmianie ryb to zły pomysł. Po pierwsze, utuczymy zwierzaki, a po drugie zapewne nie dadzą rady zjeść wszystkiego i pokarm opadnie na dno zbiornika, gdzie zacznie gnić. W takiej sytuacji na pewno nie zdołamy utrzymać w akwarium czystej wody. Prewencja zawsze jest najlepsza, więc podawajmy tyle pokarmu, ile nasze zwierzaki potrzebują.

Czystość w akwarium – prace okresowe


Samo codzienne sprawdzanie wody nie wystarczy by zbiornik lśnił czystością. Raz na jakiś czas potrzeba bardziej gruntownych zmian, jeśli woda naprawdę ma być czysta i pozbawiona przykrego zapachu. Co tydzień należy podmienić część wody (nigdy całą) i oczyszczać dno. Przyda nam się wąż zakończony odmulaczem oraz wiadro. Działa to w ten sposób, że końcówką węża zasysamy wodę do wiadra, a przesuwając końcówkę odmulacza nad samym dnem, mamy możliwość spuszczenia wody, przy jednoczesnym ściągnięciu wszystkich brudów: niedojedzonych resztek, odchodów oraz zgniłych roślin. Możemy jednorazowo „wybrać” ze zbiornika jedną czwartą wody, którą oczywiście po odmuleniu trzeba uzupełnić. W wiadrze należy też wypłukać gąbkę filtra wewnętrznego (kranówka wypłucze cenne bakterie). Przyda się również przetarcie szyby z glonów (za pomocą skrobaka) oraz umycie ich od zewnątrz mokrą szmatką. Z kolei raz na miesiąc dobrze jest bardziej gruntownie odmulić całe dno, a do tego usunąć gnijące oraz żółknące fragmenty roślin, a jeśli mamy także gatunki unoszące się na powierzchni – sprawdzić, czy nie zarosły całej płaszczyzny wody, co zablokuje w znacznym stopniu dopływ światła z zewnątrz. Dobrze jest także podciąć łodygi gatunków rosnących na dnie. Co pół roku przyda się także wymieniać świetlówki. Wszystkie te zabiegi sprawią, że stan wody w naszym akwarium radykalnie się poprawi, a sam zbiornik zacznie cieszyć oczy. Przejrzysta woda i czyste ścianki to nie tylko ozdoba naszego akwarium, spełnią one również funkcje praktyczne: dzięki temu o wiele wygodniej będzie się oglądało życie pupili w zbiorniku.

Jeśli w akwarium trzymamy dużo ryb, pamiętajmy, że raz na jakiś czas trzeba część z nich odłowić. Zbyt wiele osobników w jednym zbiorniku to nie tylko kłopoty z czystością, ale również ogromna niewygoda dla samych zwierząt. Użyjmy do tego specjalnych siatek do odławiania ryb, aby nie zrobić im krzywdy. Wcześniej warto oczywiście pomyśleć o drugim akwarium albo kupieniu większego modelu, który zastąpi nasz dotychczasowy zbiornik. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam utrzymać czystą wodę w akwarium!

 

Tekst: Magdalena Dolata 
Zdjęcie: ©  Vitas — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz