wtorek, 2 lipca 2019

Bieganie z psem – canicross i dogtrekkingDo uprawiania canicrossu czy dogtrekkingu potrzebne są specjalne akcesoria do biegania. Należą do nich pas biodrowy, amortyzator i szelki dla psa. Te trzy elementy współpracują ze sobą podczas biegu. Pas do biegania z psem umożliwia człowiekowi ruch przy jednoczesnej swobodzie ruchów rąk. Zakłada się go na biodra, a z przodu od strony krocza do pasa podpina się amortyzator, specjalną smycz, która łączy pas z szelkami psa.  


Ponieważ w sportach opartych na bieganiu z psem najważniejsze jest ciągnięcie przez psa, stosuje się  w tym celu szelki norweskie, typu sled do ciągnięcia, szelki guard i zaprzęgowe. Dają one psu swobodę ruchów i usprawniają ciągnięcie. Pies może ciągnąć całym ciałem, czyli wszystkimi siłami, jakie posiada, co przekłada się na efektywność biegu. 

Co potrzebne jest do biegania z psem? 


Podczas biegania z psem amortyzator redukuje wstrząsy, co daje psu i człowiekowi większe bezpieczeństwo oraz wygodę. Naciąg linki amortyzującej jest ważny, warto więc dowiedzieć się na jaką maksymalną odległość pies może się oddalić, gdy ciągnie najmocniej. Akcesoria do biegania  z psem zabezpieczają układ kostny oraz kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem. Pas do biegania jest tak zbudowany, aby odciążyć dolny odcinek kręgosłupa, więc podczas biegu użytkownik odczuwa ciągnięcie psa zredukowane przez amortyzator i sam pas. Do podpięcia psa stosuje się dwa typy łączników, może to być smycz amortyzująca z karabińczykiem i rączką lub amortyzator zakończony karabińczykiem z obu stron. Powierzchnia z amortyzatorem jest giętka, bardzo wytrzymała, aby przy szarpnięciu dać odpowiednią redukcję wstrząsów.

↓ AKCESORIA DINGO DO BIEGANIA Z PSEM ↓Jak zacząć biegać z psem?


Biegacze zaczynający swoją przygodę z canicrossem lub dogtrekkingiem zwykle zaczynają od krótkich tras, aby stopniowo zwiększać dystans. Przygotowując się do zawodów, zmieniając trasę, ucząc psa reagowania na komendy „prawo”, „stop”, „naprzód”. Do sportowej rywalizacji dobiera się psy w konkretnym wieku, umięśnione, które mają ciągnięcie „we krwi”. Jednak warto mieć też na uwadze, że bieganie z psem może być formą hobby, a nie sportu. Każda osoba z psem może spróbować swoich sił w canicrossie i doktrekkingu w celach rekreacyjnych. Jeśli chcemy biegać z psem, traktując to jako hobby, aktywność, która zaangażuje i psa, i człowieka, potrzebujemy także pasa do biegania, amortyzatora oraz szelek dla psa. 

Hobbiści muszą też mieć świadomość, że nie należy biegać po asfalcie, ponieważ może to spowodować otarcia na poduszkach czworonoga. W przypadku traktowania biegania z psem jako rodzaju rekreacji rasa psa jest mniej istotna. Bieganie samo w sobie pogłębi ciągnięcie psa, jeśli będzie on umiejętnie prowadzony przez człowieka. Spotyka się nawet bardzo małe psy o drobnej budowie podczas takich biegów. Ważne, aby właściciel umiał w sposób bezbłędny ocenić kondycję, wiek i zdrowie pupila pod kątem możliwości w canicrossie. Zaleca się konsultację z weterynarzem w celu uzyskania informacji, czy pies może biec w podpięciu pod pas biodrowy i na jakich dystansach. Ochotnicy, którzy zaczynają swoją przygodę w bieganiu z psem, poza akcesoriami do biegania powinni wyposażyć się również w cierpliwość i zrozumienie, aby dostosować się do możliwości oraz potrzeb psiaka. 

  ↓ AKCESORIA DINGO DO BIEGANIA Z PSEM ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Ewa Salińska
Zdjęcie: © pavel1964 — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz