czwartek, 4 lipca 2019

Przysmaki odkłaczające dla kotów


Nawet największym kocim czyściochom przyda się pomoc w dbaniu o futro. Regularne czesanie pomaga usunąć nadmiar nagromadzonych w sierści martwych włosów. Jeśli jednak pupil nasz ma tendencję do tworzenia kul włosowych, w jego dietę warto włączyć przysmaki odkłaczające


Dlaczego w kocim przewodzie pokarmowym tworzą się kule włosowe?


Koty to zwierzaki, które pieczołowicie dbają o czystość swego futra. Ich podstawowym narzędziem pielęgnacyjnym jest szorstki język, który z sierści potrafi wymieść nie tylko brud, ale i martwe włosy. Te ostatnie do kociego języka przyczepiają się tak mocno, że zwierzak nie jest w stanie ich wypluć – zostają więc one połknięte. W przypadku zdrowych kotów zdecydowana większość przełkniętej sierści zostaje wydalona. Czasem zdarza się jednak, że nadmiar nagromadzonego w przewodzie pokarmowym włosia zbija się zwarte kule zwane pilobezoarami. Do sytuacji takiej najczęściej dochodzi u kotów obdarzonych długim włosiem lub gęstym podszerstkiem, u zwierzaków starych bądź nadmiernie liniejących wskutek stresu, złego odżywiania czy choroby. W takich wypadkach dobrze jest wspomóc pupila w usuwaniu kul włosowych, gdyż mogą one zupełnie zapchać przewód pokarmowy, a tym samym zagrozić życiu zwierzaka. 

↓ PRZYSMAKI ODKŁACZAJĄCE DLA KOTOW ↓


Po czym poznać, że kot cierpi na zakłaczenie?


Choć większość kotów świetnie daje sobie radę z usuwaniem kłaczków, zdarzyć może się, że z czynnością tą zwierzak nasz może mieć problemy. Kotu borykającemu się z pilobezoarami zagnieżdżonymi w przewodzie pokarmowym doskwierać zaczyna kaszel, bóle brzucha i niechęć do jedzenia. Zwierzak taki cierpieć może też na odruchy wymiotne, zaparcia i apatię. Obecność kul włosowych potwierdzić możemy za pomocą badania USG lub RTG. Gdy zauważymy więc u zwierzaka powyższe objawy, koniecznie zabierzmy go do lecznicy.

Jak zapobiegać powstawaniu kul włosowych? 


Prawdą jest, że koty świetnie same dają sobie radę z troską o higienę. Mając jednak na uwadze problemy związane z formowaniem się kul włosowych, powinniśmy regularnie sięgać po grzebień i wspierać naszych pupili w dbaniu o futro. Czesanie kota przede wszystkim ma na celu usuwanie martwej sierści, a tym samym zmniejszanie ilości kłaczków połykanych przez zwierzaka. Oczywiste jest więc, że zabieg ten zdecydowanie częściej powtarzać będziemy musieli w przypadku kotów długowłosych. Prawdziwe sierściuchy czesania wymagać mogą nawet codziennie. Krótkowłose mruczki w zupełności wystarczy zaś wyszczotkować raz w tygodniu.

Jak przy wielu innych dolegliwości, tak i w przypadku rozprawy z kulami włosowymi przydatne okazać mogą się zmiany w diecie. Koty to stworzenia typowo mięsożerne – temu nie da się zaprzeczyć. Wcale nie znaczy to jednak, że menu ich zupełnie pozbawione powinno być błonnika. Włókna pokarmowe co prawda nie są trawione przez koci organizm, ale właśnie dzięki temu skutecznie potrafią one przepchnąć sierść zalegającą w jelitach. Stąd też dobrą przekąską dla kota okazać może się trawa. Innym cennym składnikiem są też nienasycone kwasy tłuszczowe dbające o stan skóry, a tym samym i sierści. Ponadto w kociej diecie ważna jest też woda. Dbajmy więc o to, by część menu stanowiło zasobne w nią mokre pożywienie. Pupil nasz regularnie korzystać powinien też z misek czy kocich fontann. 

Przy okazji pamiętajmy, że chcąc zadbać o ten aspekt kociego zdrowia, z życia naszego pupila wyeliminować powinniśmy stresowe sytuacje. Koty denerwując się, liżą futro dla uspokojenia. Pod wpływem stresu gubią też one zdecydowanie więcej sierści. Domowe mruczki stresują się dość łatwo. Jeśli więc w najbliższym kocim otoczeniu zachodzą istotne zmiany, miejmy pod ręką dostępne w sklepach zoologicznych środki na ukojenie kocich nerwów.

↓ PASTY ODKŁACZAJĄCE DLA KOTA ↓Smakowite przysmaki odkłaczające


Preparaty wspomagające odkłaczanie są propozycją, po którą warto sięgnąć, gdy zwierzak nasz ma skłonność do wytwarzania kul włosowych. Najprostszym środkiem są tu pasty odkłaczające. Często zdarza się jednak, że nasi wybredni pupile wcale nie są zainteresowani spożywaniem takich substancji. Zdecydowanie bardziej lubianą przez koty opcją są więc przysmaki zawierające formułę odkłaczającą. Decydując się na takie rozwiązanie, nie tylko zapobiegamy tworzeniu się kłaczków, ale i serwujemy pupilowi smakowitą przekąskę. Możemy mieć więc pewność, że kot bonus taki potraktuje jak przyjemną nagrodę i nie będzie kojarzył tego z przyjmowaniem lekarstwa. Wśród przysmaków odkłaczających dla kotów znajdziemy wiele różnych propozycji. Bez problemu wyszukamy więc tu i takie specjały, które w składzie swym nie zawierają zbóż, a zasobne są np. w dbający o skórę olej z łososia.

↓ PRZYSMAKI ODKŁACZAJĄCE DLA KOTÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko 
 Zdjęcie: © denisval — stock.adobe.com     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz