piątek, 19 lipca 2019

Jak dbać o psa w upały?


Kiedy żar leje się z nieba, naszemu psiakowi jest tak samo gorąco jak nam, a nieraz jeszcze gorącej, bo w przeciwieństwie do nas nie może się lżej ubrać. Podczas upałów cierpią zatem najbardziej zwierzaki długowłose oraz z ciemnym futrem, ale oczywiście gorąco jest wszystkim. Ziajanie i kładzenie się w zacienionych miejscach w domu nie zawsze pomaga, zwłaszcza jeśli temperatura wzrasta powyżej trzydziestu stopni, a słońce grzeje niemiłosiernie. Jak zatem pomóc przetrwać psu upały? Jest kilka sposobów, które warto wypróbować.


Dużo wody dla psa


Psiak, jak samo jak my, potrzebuje w upał dużo wody. W przeciwnym wypadku dojdzie do odwodnienia albo przegrzania organizmu, a stąd już prosta droga do udaru. Z tego powodu psiak musi mieć pełną miskę wody. Wymieniajmy ją regularnie i uzupełniajmy, aby nasz futrzak zawsze mógł się spokojnie napić. Dobrym pomysłem jest także dorzucenie do wody kostki lodu albo nawet dwóch lub trzech, aby nieco schłodzić napój. Wybieramy się na spacer? Zabierzmy koniecznie zapas wody w specjalnym bidonie dla psów. Nie serwujmy też pupilowi zbyt tłustych oraz słodkich potraw w upały. Jeżeli natomiast źle znosi lód i może się od niego przeziębić, zadbajmy przynajmniej o to, aby woda była chłodna, a nie ciepła - wymieniajmy ją za każdym razem, gdy za mocno się nagrzeje.

↓ PRZENOŚNE POIDŁO DLA PSA ↓Psie legowisko na upały


Jak jeszcze możemy zadbać o psa w upały? Gdy żar leje się z nieba, psy szukają każdego miejsca, gdzie będzie choć odrobinę chłodniej. Jeżeli mamy ogród, warto w cieniu drzew urządzić pupilowi posłanie. Będzie tam miał trochę więcej powietrza, a może nawet czasem powieje wiatr. Obok takiego ogrodowego posłania postawmy miskę z wodą i sprawdzajmy co jakiś czas, czy z psiakiem wszystko w porządku i czy na pewno do jego zacisznego kąta nie dostało się słońca. Wybierzmy też takie miejsce, gdzie nie jest zbyt duszno. Gęstwina krzaków chroni przed słońcem, ale jest w niej też trochę jak pod kołdrą: prawie nie dociera powietrze. Podczas upałów warto także zorganizować kudłaczowi namiastkę basenu. Możliwość wykąpania się w chłodnej wodzie na pewno przypadnie mu go gustu. W najgorszym wypadku możemy też skropić zwierzaka wodą. Nie próbujmy jednak wylewać na niego wiadra lodowatej wody, bo nagła różnica temperatur może doprowadzić nawet do szoku termicznego!

↓ MATA CHŁODZĄCA DLA PSA ↓Jeśli nie dysponujemy ogrodem, zorganizujmy kudłaczowi legowisko w domu. Warto podnieść je nieco wyżej i pomyśleć o jakimś efekcie chłodzenia. Dosyć dobrze sprawdza się lodowa sauna – pod legowiskiem (ale nie bezpośrednio) umieszczamy naczynie z kostkami lodu. Lód zacznie parować i zimno dotrze do leżącego nad nim zwierzaka. Innym sposobem jest postawienie niedaleko legowiska wentylatora. Musi być jednak dobrze zabezpieczony, aby psiak nie zrobił sobie krzywdy. Nie ustawiajmy też klimatyzacji na zbyt niską temperaturę albo na bardzo silny nawiew, bo możemy pupila przeziębić.

↓ LEGOWISKA ZOLUX DLA PSA ↓Psi odpoczynek w upały


Upały nie są odpowiednim momentem na szalone zabawy z psiakiem albo gonitwy na świeżym powietrzu. Nadmierny wysiłek fizyczny może doprowadzić do przegrzania organizmu. Z tego powodu w upały najlepiej sprawdza się… lenistwo. Pozwólmy psiakowi podczas spaceru poleżeć w cieniu i po prostu pooglądać okolicę. Jedyny sport, który może przynieść mu ulgę, to pływanie. Musimy jednak mieć pewność, że morze, jezioro albo staw nadają się do uprawiania takiej aktywności, a zatem czy nie są zanieczyszczone, ze zbyt silnym prądem  albo falami. Pamiętajmy też, że w wodzie słońce grzeje tak samo, więc psiak tak czy inaczej nie powinien przebywać na otwartym terenie zbyt długo. Uważajmy także na wpuszczanie psiaka do stawów w parkach, bo możemy zapłacić mandat albo narazić się na nieprzyjemności. Nie wszędzie wolno wchodzić futrzakom, zwłaszcza w miastach. Możemy jednak zawsze nabrać nieco wody i polać grzbiet psiaka, aby choć odrobinę go ochłodzić. Podczas upałów pupile potrafią również kopać głębokie doły w ziemi, ponieważ tam jest im nieco chłodniej. Pozwólmy im na to, zwłaszcza na terenach leśnych, gdzie nikt nie zrobi awantury z powodu takiego dołu. Warto pomóc kudłaczowi przy kopaniu, aby nie zmęczył się za bardzo. Jeżeli koniecznie chcemy, aby spacer był długi, warto wybrać porę wczesnoporanną albo późnopopołudniową. Jeżeli bardzo dobrze znamy otaczające nas tereny, warto wybrać się na przechadzkę nawet pod zmroku. Wówczas na pewno będzie chłodniej.

↓ DINGO ZABAWKI PŁYWAJĄCE DLA PSA ↓Zadbajmy o skórę psa w upały


Podczas upałów asfalt potrafi bardzo mocno się nagrzewać, co może doprowadzić do poparzenia psich opuszek, bardzo wrażliwych na skrajne temperatury. Zakładanie butów w lecie to fatalny pomysł, o wiele lepiej jest omijać asfalt i wybrać trasy bardziej naturalne, czyli przez łąki, lasy albo chociaż ziemiste alejki w parku. Pod żadnym pozorem nie zakładajmy też psiakowi kagańca weterynaryjnego, czyli takiego, który bardzo ściśle przylega do pyska. Może doprowadzić nawet do udaru cieplnego, ponieważ uniemożliwia ziajanie, będące podstawowym mechanizmem chłodzącym u kudłacza. Wybierajmy też obroże, kagańce i szelki, które nie odparzają skóry. Jeśli mamy natomiast psiaka bezwłosego, musimy nasmarować go specjalnym kremem przeciwsłonecznym, w przeciwnym wypadku dostanie poparzeń słonecznych!

Podczas upałów warto pomyśleć również o bezpańskich zwierzakach. Wystawienie miski z wodą pod domem to drobny gest, a może zdziałać mnóstwo dobrego. Mamy nadzieję, że nasze rady, dotyczące tego jak dbać o psa w upały, okażą się dla Was pomocne!

↓ MISKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © annette shaff — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz