poniedziałek, 17 czerwca 2019

Oświetlenie ledowe do akwarium


Oświetlenie ledowe do akwarium stało się niezwykle popularne w ostatnim czasie i większość właścicieli ryb oraz innych zwierząt żyjących w akwariach decyduje się właśnie na ten rodzaj oświetlenia. Zapewnia ono wysoką funkcjonalność, ale jednocześnie bardzo dobrze się prezentuje, więc spełnia wymagania estetyczne większość hodowców pupili akwariowych.


Oświetlenie ledowe stało się synonimem dobrego stylu, praktyczności i klasy. Zapewnia też kontrolę nad światłem, jakiego nie daje żaden inny produkt. Możemy do woli regulować parametry, ściemniać lub rozjaśniać punkty ledowe. Ponadto zapewniają one wiele efektów specjalnych (niektóre z nich są bardzo widowiskowe), są energooszczędne i długotrwałe, a to z kolei oznacza, że wybierając lampy ledowe inwestujemy nie tylko w dobry stan akwarium, ale także dbamy o stan naszego portfela.

Na co uważać, montując oświetlenie ledowe w akwarium?


Lampy ledowe mają dwóch podatkowych wrogów – to wilgotność i ciepło. Pogarszają one nie tylko efekt działania ledów (zwłaszcza ciepło, które zmniejsza ilość światła wytwarzanego przez diody), ale wpływają także na ich długowieczność i mogą powodować liczne awarie, co sprawi, że lampy ledowe przestaną być niezawodne i tak ekonomiczne, jak początkowo zakładaliśmy. Co zrobić, aby się przed taką sytuacją zabezpieczyć? Przede wszystko dopasować oświetlenie led do warunków panujących w naszym akwarium. Dobrze dobrane i zamontowane lampy będą pracowały o wiele lepiej niż założone byle jak i bez głębszego przemyślenia sprawy. Ponieważ zarówno wilgotność, ciepło i inne parametry akwarium, jak i same lampy ledowe mogą się bardzo różnić, najważniejsze jest dopasowanie ich do siebie w taki sposób, aby zapewnić jak największą efektywność. Nie ma jednej złotej rady, jak tego dokonać, bo wszystko zależy od sprzętu, jakim dysponujemy. Z tego powodu musimy przede wszystkim zapoznać się dokładnie z instrukcją do kupionego oświetlenia i przestrzegać zasad montażu.

Wpływ wody na oświetlenie ledowe w akwarium


Nie wszystkie lampy ledowe lubią kontakt z wodą w akwarium, tak samo jak nie pasują im też inne zanieczyszczenia, na przykład w postaci pyłu. Takie informacje także znajdziemy w instrukcji obsługi. W przypadku, kiedy należy unikać kontaktu z wodą, musimy szczególnie uważać przy montażu i dalszym użytkowaniu, ponieważ w przeciwnym wypadku oświetlenie najprawdopodobniej się zepsuje (czasem wystarczy zachlapanie wodą) i żadna gwarancja nie pomoże nam przy reklamacji. Są jednak również modele, które możemy zanurzyć nawet na metr głębokości. Standard ochrony przed wnikaniem wody (zazwyczaj przeliczane na minimum pół godziny czasu zanurzenia lampy) opisuje konkretny parametr.


Wybieramy oświetlenie ledowe do akwarium


Oświetlenie ledowe do akwarium dostaniemy w dobrym sklepach akwarystycznych i zoologicznych. Decydując się na konkretne oświetlenie musimy wiedzieć, jakie mamy rozmiary akwarium, co zamierzamy w nim hodować i jaką konstrukcją ma samo naczynie akwariowe. Dzięki temu dobierzemy nie tylko odpowiedni rozmiar lamp, ale nade wszystko ich moc. Podstawowe lampy ledowe oferują wydaje oświetlenie punktowe. To dobry wybór, jeśli nastawiamy się głównie na hodowlę ryb. W przypadku trzymania w akwarium żywych roślin albo na przykład koralowców taka ilość światła okaże się zdecydowanie za mała, więc będziemy potrzebować większej mocy i najprawdopodobniej większej ilości lamp. Zadajmy sobie także pytanie, czy tego typu oświetlenie będzie jedynym, jakie zainstalujemy w akwarium. Obecność innych typów lamp, zwłaszcza fluorescencyjnych, może zakłócać pracę ledów i w związku z tym należy umieścić je w odpowiedniej odległości od siebie.

Jeśli planujemy zamocować oświetlenie ledowe w obudowie (które zapewnia większe bezpieczeństwo lampom), pamiętajmy o specjalnych klipsach, dzięki którym uda nam się zamocować obudowę do powierzchni akwarium. Między lampami, a powierzchnią wody musi zostać też mała luka, aby ciepło mogło wydostawać się na zewnątrz. Sama obudowana też nie może być zupełnie szczelna, bo wtedy czeka nas awaria. Porządna obudowa na światła ledowe ma otwór wentylacyjny, zapewniający odpowiednią temperaturę i suchość.

Oświetlenie ledowe do akwarium przybiera także różne formy i kształty. Możemy zdecydować się na punkty świetlne, taśmy albo całe moduły. Wszystko zależy oczywiście od wysokości akwarium, jego rozmiarów oraz zwierząt i roślin, które zamierzamy w nim hodować. Najbardziej popularne są świetlówki led, charakteryzujące się dużą energooszczędnością. Z kolei tuby ledowe produkują mnóstwo światła w różnych odcieniach – do wyboru, do koloru. Ich ogromnym plusem jest brak migotania. Możemy się w końcu zdecydować na całe moduły ledowe. Najlepiej sprawdzają się przy tworzeniu kolorowych aplikacji świetlnych. Nadają się do bycia oświetleniem głównym, jak również pełniącym funkcję wyłącznie dekoracyjną.Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: ©  Satit _Srihin — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz