poniedziałek, 10 czerwca 2019

Pasożyty u kota


Nie da ukryć się, że pasożyty często dokuczają kotom. Ci niechciani lokatorzy choć mogą pozostawać niewidoczni gołym okiem, poważnie nadwyrężyć potrafią zdrowie naszych zwierzaków. Oczywistym jest więc, że dołożyć powinniśmy wszelkich starań, by skutecznie chronić przed nimi pupila.   Jak są najczęściej występujące pasożyty u kota?

Jakie pasożyty najczęściej zagrażają kotom?


Pasożyty to organizmy żyjące wewnątrz bądź na powierzchni organizmu swego żywiciela. Endopasożyty, a więc pasożyty wewnętrzne zazwyczaj zamieszkują koci układ trawienny. W tej kategorii do grona najpopularniejszych nieproszonych gości należą tasiemce, tęgoryjce i glisty. Z pierwotniaków z kolei najczęściej mruczkom naszym dokuczają wywołujące giardiozę osobniki należące do gatunku Giardia intestinalis i odpowiedzialne za toksoplazmozę Toxoplasma gondii. Wśród ektopasożytów, a więc pasożytów zewnętrznych, rezydujących na kocim futrze i skórze najczęściej do czynienia mamy z pchłami, świerzbowcami usznymi, wszami, grzybami, kleszczami czy nużeńcami. Lista zagrażających kociemu zdrowiu intruzów jest więc całkiem pokaźna.


↓ OBROŻA PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA KOTA ↓
Jak rozpoznać, że kot ma pasożyty?


Wewnętrzne pasożyty u kota potrafią miesiącami żyć w ukryciu. Zwłaszcza, organizm zdrowego kociaka długo bronić potrafi się przed robakami, nie dając żadnych oznak ich obecności. Gdy jednak pasożytów namnoży się wiele bądź, gdy zwierzak nasz jest kotem starym lub cierpiącym na zaburzenia odporności, do głosu dojść mogą pewne charakterystyczne objawy. Endopasożyty zamieszkujące głównie w kocich jelitach czerpią składniki odżywcze z pokarmu przyswajanego przez naszego mruczka. Sposobem tym niedożywiony zwierzak chudnie i cierpieć zaczyna na anemię. Dodatkowo kotu doskwierać mogą też wzdęcia, wymioty, biegunki, zmatowienie i wypadanie sierści. Pasożyty wewnętrzne żyjące w przewodzie pokarmowym zazwyczaj wykrywane są w odchodach. W przypadku podejrzeń zakażenia warto więc wykonać badanie parazytologiczne kału.

↓ TABLETKI NA PASOŻYTY DLA KOTA ↓Dla odmiany zewnętrzne pasożyty u kota m.in. pchły czy kleszcze, dostrzec można gołym okiem. Inne wykrywane są w badaniu fizykalnym bądź też przy pomocy testów wykonywanych na włosach lub skórze. Na pojawienie się tego typu lokatorów wskazywać mogą też zmiany skórne, silne swędzenie oraz idące w ślad za nim drapanie się zwierzaka. Kot zaatakowany przez niektóre z pasożytów zewnętrznych staje się też poddenerwowanym, niespokojnym zwierzakiem.   

↓ KROPLE SPOT ON NA PCHŁY I KLESZCZE DLA KOTA ↓Pasożyty u kota – lepiej zapobiegać niż leczyć


Pasożyty w środowisku występują tak powszechnie, że przed kontaktem z nimi nie ustrzeżemy nawet tych zwierzaków, które przez cały czas przybywają w domu. Z tej to właśnie przyczyny najlepszą formą ochrony przed takimi niepożądanymi gośćmi są zakrojone na szeroką skalę działania profilaktyczne. Przed najpopularniejszymi ektopasożytami zwierzaka naszego zabezpieczą występujące w formie kropli, sprayów, pudrów czy obroży preparaty na pchły i kleszcze. W celu rozprawy z endopasożytami użyć powinniśmy tabletki bądź pasty odrobaczającej. W ciągu roku zabieg odrobaczania warto powtarzać kilkakrotnie. Jeśli pupil nasz regularnie wychodzi z domu, spokojnie podać możemy mu nawet cztery dawki takiego preparatu. 

↓ PREPARATY DO ZWALCZANIA PCHEŁ I KLESZCZY W OTOCZENIU KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: ©  isavira — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz