środa, 5 czerwca 2019

Warzywa dla królika


Warto wiedzieć, że dieta królika powinna być dosyć zróżnicowana. Gotowa karma świetnie sprawdza się jako podstawa jadłospisu, ale poza nią pupil potrzebuje także świeżych bądź suszonych warzyw. Są one źródłem cennych dla zdrowia witamin i minerałów, wspierających układ odpornościowy oraz pracę narządów wewnętrznych. Które warzywa dla królika są odpowiednie i jak często można je podawać?

Rola warzyw w diecie królika


Świeże warzywa to doskonały dodatek do króliczej diety. Dzięki nim uzupełnimy posiłki pupila o witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Warzywa dostarczają także wodę, stanowią źródło roślinnego białka, węglowodanów i błonnika, wspierającego pracę układu trawiennego zwierzaka. Co więcej, warzywa dla królików są posiłkiem bardzo smacznym i atrakcyjnym, a ich gryzienie ułatwia ścieranie zębów i poprawia ukrwienie dziąseł.

Warzywa możemy podawać codziennie, bo w przeciwieństwie do owoców nie zawierają tak dużo węglowodanów. Dzienna dawka warzyw powinna wynosić około 100 gram na 1kg masy zwierzaka. Jeśli zachowamy te proporcje, pupil na pewno nie przytyje. Wręcz przeciwnie, niektóre warzywa mogą pomóc mu schudnąć. Króliki z nadwagą powinny jeść przede wszystkim warzywa liściaste, zwłaszcza cykorię i sałatę rzymską.

↓ SUSZONE WARZYWA DLA KRÓLIKA ↓Jakie warzywa można podawać królikowi?


Lista warzyw, które bez obaw możemy serwować naszemu podopiecznemu jest naprawdę długa. Do codziennego jadłospisu królika warto włączyć, na przykład brokuły, dynię, koper, cykorię, brukselkę, paprykę, korzeń pietruszki, sałatę rzymską, seler, rzepę oraz kalarepę. Od czasu do czasu, w nieco mniejszych ilościach podajemy także rukolę, rzodkiewkę, szparagi oraz bakłażany.

Pamiętajmy, że korzenie roślin są bardziej kaloryczne od liści, więc jeśli nasz pupil ma skłonność do nadwagi, to lepiej z nimi nie przesadzać. Uważajmy także na warzywa kapustne, bo mogą wywołać ból brzucha i wzdęcia. Warto wiedzieć też, że króliki borykające się z chorobami nerek i układu moczowego nie powinny jeść warzyw zawierających kwas szczawiowy. Należą do nich buraki, szpinak, szczaw oraz marchew.

O czym trzeba pamiętać podając królikowi warzywa?

Warzywa, które podajemy uszatemu pupilowi powinny przede wszystkim pochodzić z zaufanego źródła. Najlepiej byłoby gdybyśmy uprawiali je sami we własnym ogrodzie, ale nie każdy z nas ma taką możliwość. Zamiast kupować je w supermarkecie, spróbujmy poszukać na lokalnym targu. Tam prędzej kupimy warzywa bez chemii i szkodliwych ulepszaczy.

Zanim podamy warzywa dla królika należy dokładnie je umyć, następnie wysuszyć i pokroić na mniejsze kawałki. Niektóre warzywa, na przykład brokuły możemy też ugotować na parze. Pamiętajmy tylko, że jeśli nasz pupil nie jadł dotąd warzyw, to będziemy musieli stopniowo oswajać go z takim pokarmem. Zaczynamy więc od niewielkich porcji pojedynczych gatunków warzyw i obserwujemy zachowanie pupila. Jeżeli nie jest osowiały i wypróżnia się normalnie, to znaczy, że dany produkt mu nie szkodzi i możemy powoli zwiększać porcje.

Suszone warzywa dla królików


A co zrobić w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do świeżych warzyw albo nasz pupil w ogóle za nimi nie przepada? Jest na to prosta recepta – warzywa suszone. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne mieszanki rozmaitych warzyw, które powinny znaleźć się w diecie królika. Do wyboru mamy także karmy z dodatkiem suszonych warzyw i owoców. Mogą one posłużyć za podstawę menu pupila lub być jedynie okazjonalnym dodatkiem. Pamiętajmy jednak, że suszone warzywa zawierają dużo miej wody, więc dbajmy o to, by nigdy nie zabrakło jej w poidełku.

Wybierając takie karmy lub mieszanki zwróćmy tylko uwagę na ich skład. Etykieta na opakowaniu powinna jasno informować nas, jakie warzywa wchodzą w ich skład. Produkt powinien być też szczelnie zamknięty, by nie dostała się do niego wilgoć ani powietrze. Lepiej nie kupować też karm na wagę, przechowywanych w dużych, otwartych pojemnikach. Takie produkty często są już zwietrzałe, nie smakują tak jak świeże, a od spodu mogą być zapleśniałe.

↓ WARZYWA DLA KRÓLIKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: ©  Agnes — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz