czwartek, 2 sierpnia 2018

Kołnierz pooperacyjny dla psa


Każda operacja to poważna ingerencja w spokojne i uporządkowane psie życie. Nic więc dziwnego, że czworonogi na ogół potrzebują trochę czasu, by dojść do siebie po zabiegu. W czasie rekonwalescencji niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie rany pooperacyjnej. Niezwykle przydatny może okazać się wtedy kołnierz pooperacyjny. Jaki model będzie najlepszy dla naszego pupila?


Jak opiekować się psem po operacji?


Każdy psiak, który przeszedł niedawno operację, potrzebuje wyjątkowo troskliwej opieki. Dla czworonożnego rekonwalescenta warto przygotować zaciszne i ciepłe miejsce do snu oraz wypoczynku. Zwierzak nie będzie mógł przez pewien czas wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, dlatego posłanie trzeba ulokować na podłodze. Pamiętajmy, że legowisko musi zapewniać pupilowi doskonałą izolację termiczną. Bezpośrednio po operacji psiaka trzeba dodatkowo okryć kocykiem, aby zapobiec ewentualnemu wychłodzeniu. Na komfort psychiczny czworonoga duży wpływ będzie miała nasza obecność. Postarajmy się więc być zawsze w pobliżu, aby w ten sposób obniżyć poziom stresu u zwierzaka. Niebagatelne znaczenie w przypadku rekonwalescencji ma odpowiednia dieta. Nie zaleca się wprowadzania gwałtownych zmian w jadłospisie psiaka po operacji. Najlepiej podawać mu lekkostrawną, wysokoenergetyczną mokrą karmę. Jeżeli nasz podopieczny je na co dzień suche pożywienie, możemy mu je zaoferować, ale w wersji namoczonej. W kolejnych dniach po zabiegu można zaserwować czworonogowi specjalną karmę weterynaryjną przeznaczoną dla zwierzaków w okresie rekonwalescencji. Istotne jest, aby zbytnio nie forsować pupila. Lepiej zatem wychodzić z nim częściej, ale na krócej. Zamiast wyczerpujących zabaw możemy natomiast postawić na rozrywki intelektualne, np. z użyciem akcesoriów interaktywnych.

↓ KOŁNIERZ POZABIEGOWY DLA PSA ↓Kiedy przydaje się kołnierz dla psa?


Rana pooperacyjna i szwy zwykle wzbudzają wzmożone zainteresowanie psiaków. Zwierzaki nierzadko starają się wylizywać uszkodzoną skórę lub wygryzać szwy. Rozprawienie się z opatrunkiem nie stanowi dla nich żadnego problemu. Niestety, wszelkie tego typu działania czworonogów niejednokrotnie utrudniają gojenie się ran lub prowadzą do groźnych powikłań zdrowotnych. Aby temu zapobiec, powinniśmy sięgnąć po kołnierz pooperacyjny dla psa. Często nie jest to zresztą wyłącznie nasz wybór, ale po prostu zalecenie lekarza. W tego typu akcesorium z pewnością warto zaopatrzyć nerwowe czworonogi, którym nawet po operacji trudno się wyciszyć. Kołnierz przyda się również psiakom, które sporo czasu po operacji muszą spędzić samotnie. Jeżeli przez kilka godzin nie będziemy mogli kontrolować ich poczynań, musimy całkowicie uniemożliwić im dostęp do rany. Niekiedy akcesorium można wykorzystać także u zwierzaków, które nie przeszły żadnego poważnego zabiegu. Wskazaniem do założenia kołnierza są bowiem choroby dermatologiczne oraz zaburzenia behawioralne, zwłaszcza przebiegające z kompulsywnym wylizywaniem lub wygryzaniem sierści. 


Jaki kołnierz pooperacyjny wybrać dla psa?


Istnieje kilka modeli kołnierzy pooperacyjnych dla psiaków. Akcesoria różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane oraz kształtem. Oprócz klasycznych plastikowych kołnierzy zakupić możemy również akcesoria poliestrowo-silikonowe. Co więcej, kołnierze dostępne są w dwóch podstawowych kształtach – typowego stożka i oponki. Kołnierze plastikowe są bardzo trwałe i sztywne, dzięki czemu bardzo dobrze spełniają swoją funkcję ochronną. Niestety zwierzak ma w nich nieco utrudnione możliwości obserwacji otoczenia oraz spożywania pokarmu. Jeśli chcemy zdecydować się na wersję plastikową, warto wybrać kołnierz z materiałowymi brzegami, które uchronią skórę naszego pupila przed otarciami. Kołnierze plastikowe w formie stożka dobrze sprawdzają się do doraźnego stosowania. Są też niezastąpione, gdy musimy zabezpieczyć ranę na brzuchu lub w okolicy ogona psiaka. Jeżeli jednak zwierzak musi nosić tego typu akcesorium przez dłuższy okres, lepiej zdecydować się na model poliestrowy w formie oponki. Dzięki zastosowanemu materiałowi kołnierze tego typu są dosyć elastyczne, lekkie i miękkie, a co za tym idzie – wygodne dla czworonogów. Psiaki mogą w nich bez problemu przyjąć wygodną pozycję oraz jeść i pić. Kołnierze w kształcie oponki nie przeszkadzają również zwierzakom w węszeniu, zabawie i obserwacji środowiska, co często przesądza o dobrym samopoczuciu psychicznym czworonogów. Dodatkowo możemy zdecydować się na wersję dmuchaną, która ma możliwość regulacji twardości. W razie potrzeby możemy z takiego akcesorium po prostu wypuścić część powietrza. Warto jednak pamiętać, że oponka często nie jest w stanie zapobiec wylizywaniu przez psiaka brzucha, łap lub okolic ogona. Jeśli więc musimy zabezpieczyć całe ciało zwierzaka, a nie chcemy stosować akcesorium plastikowego, powinniśmy postawić na kołnierz uszyty z miękkiego materiału w formie stożka. Niezależnie od tego, jaki kołnierz pooperacyjny dla psa wybierzemy, zadbajmy jednak o precyzyjne dopasowanie go do obwodu karku naszego podopiecznego.

↓ KOŁNIERZ POOPERACYJNY DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz