wtorek, 21 sierpnia 2018

Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?


Są takie produkty, które wydają się niewinną przekąską, a tak naprawdę mogą stanowić poważne zagrożenie zdrowia. Oczywiście chodzi o zdrowie psiaka. Czekolada to smakołyk dla ludzi. W przypadku kudłaczy możemy mówić wręcz o truciźnie, dlatego zadbajmy o to, żeby nasz pupil nie miał dostępu do szafki ze słodyczami albo jakiegokolwiek innego miejsca, gdzie trzymamy przysmaki.

 Psiaki są naprawdę pomysłowe, jeżeli chodzi o dostawanie się tam, gdzie dostawać się nie powinny, zatem samo zamknięcie drzwiczek lub wsunięcie szuflady tutaj nie pomoże. Wydawać się może, że przecież to tylko zwykła czekolada – niestety dla psiaka to poważne zagrożenie zdrowia i trzeba podejść do sprawy zdecydowanie z rozsądkiem i odpowiedzialnością.


Dlaczego czekolada szkodzi psu?


Wbrew pozorom nie chodzi wcale o tłuszcz albo węglowodany. Oczywiście, one też nie przysłużą się zdrowiu psiaka, zwłaszcza długofalowo, ale w czekoladzie jest coś, co stanowi o wiele większą truciznę i działa bardzo szybko. To związek, który nosi nazwę teobromina. Znajdziemy go w każdej czekoladzie, ale najwięcej jest go w odmianie gorzkiej/ciemnej, bo teobromina jest składnikiem kakao. Im więcej masy kakaowej, tym więcej teobrominy i tym gorzej dla naszego kudłacza. Z dwojga złego mniejszym zagrożeniem jest spałaszowanie białej czekolady niż gorzkiej, która przez ludzi jest określana jako zdrowsza lub bardziej wartościowa. Oczywiście zagrożenie zależy od ilości spożytej czekolady. Jedna kostka zapewne nie wywoła silnych efektów, ale już cała tabliczka to zupełnie inna sprawa. Oczywiście mały psiak o wiele szybciej zatruje się czekoladą niż duży – chodzi tutaj o stosunek teobrominy na kilogram masy ciała. Dla średniej wielkości psiaka (mniej więcej piętnastokilogramowego) dawką śmiertelną są dwie tabliczki gorzkiej czekolady. Oczywiście każdy organizm jest inny i fatalne skutki mogą pojawić się nawet po kilku kostkach.

Objawy zatrucia czekoladą u psa


Objawy po spożyciu czekolady przez psa nie są konkretne i niestety przypominają efekt zarówno zatrucia, jak i gorączki wirusowej lub zakażenia pasożytniczego. Wśród nich najczęściej występujące są wymioty, biegunka, drżenie mięśni, kłopoty z oddychaniem i rwący się oddech, nieregularne bicie serca aż do arytmii, częste oddawanie moczu, a nawet drgawki. Psiak bardzo się męczy i jest okropnie zdenerwowany. Jeśli nie podejmiemy na tym etapie odpowiednich kroków (czyli natychmiast nie zabierzemy zwierzaka do weterynarza), kudłacz może dostać zapaści, która bezpośrednio grozi śmiercią. Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia się psa czekoladą to przede wszystkim wywołanie wymiotów oraz płukanie żołądka. To drugie może zrobić tylko weterynarz i nie próbujmy tego robić na własną rękę, bo jeszcze bardziej zaszkodzimy pupilowi. Pomaga też podanie węgla aktywowanego i to w sporej ilości. Pamiętajmy, że przede wszystkim liczy się czas: mamy sześć godzin, potem może być już za późno na płukanie żołądka. Leczenie jako takie w przypadku zatrucia czekoladą może być tylko objawowe, polegające na osłabieniu objawów takich jak drgawki, arytmia czy biegunka. Nie ma żadnego magicznego antidotum. Podaje się zatem leki nasercowe, osłabiające drgawki, a także osłaniające i wzmacniające układ pokarmowy oraz nerki. Przydaje się też porządne nawodnienie organizmu. Wielu lekarzy podaje ponadto psiakowi leki uspokajające, aby choć trochę zredukować wysoki poziom stresu zwierzaka.


Słodycze dla psów


Psiaki absolutnie nie powinny zjadać ludzkich smakołyków i należy je porządnie pochować w górnych szafkach, bo pupil zwabiony zapachem jest gotowy wykonać czynności niemal akrobatyczne, aby dostać się do słodkości. Co zatem możemy mu podać, aby nieco osłodzić mu życie? W sklepach zoologicznych dostaniemy specjalne smakołyki dla pupili, które są całkowicie bezpieczne i do tego smakowite. Możemy wybierać wśród batonów, pralinek i tabliczek czekolad – wszystko to zostało zrobione ze składników, które psi organizm bez problemu trawi. Nie ma w nich prawdziwej czekolady ani tony ulepszaczy, barwinków i konserwantów. Warto sprawić zatem psiakowi przyjemność bez narażania jego zdrowia lub nawet życia. Takie smakołyki dla zwierząt występują w dużej ilości rodzajów, kształtów i smaków.

↓ CZEKOLADA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz