czwartek, 16 sierpnia 2018

Przysmaki dla fretek


Fretki są drapieżnikami, a ich naturalna dieta składa się głównie z mięsa małych ssaków, ptaków oraz ryb. Podstawą ich jadłospisu w warunkach domowych bywa natomiast gotowa karma, dostarczająca zwierzakom większości niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza karma to nie wszystko. Dieta fretki powinna być jak najbardziej urozmaicona i bogata w różnego rodzaju zdrowe smakołyki. Co lubią jeść fretki? Jak wybrać zdrowe przysmaki dla fretek?


Zasady żywienia fretek


Choć fretki kojarzą nam się raczej z przyjaznymi gryzoniami niż drapieżnikami, to tak naprawdę są one stworzeniami wyłącznie mięsożernymi. Wykazują duże zapotrzebowanie na białko oraz tłuszcze, a zupełnie znikome na włókno roślinne. Zwierzaki te mają także niezwykle krótki przewód pokarmowy, a czas trawienia pokarmu wynosi u nich jedynie dwie godziny. Uważa się zatem, że fretka powinna mieć stały, nieograniczony dostęp do pokarmu lub być karmiona często, małymi porcjami od rana do późnego wieczora. To samo dotyczy wody. Fretka może się łatwo odwodnić, dlatego w jej klatce należy umieścić poidełko stale wypełnione świeżą, czystą wodą.

A czym najlepiej karmić fretkę? Pamiętajmy przede wszystkim, że dieta fretki powinna być możliwie jak najbardziej urozmaicona. Monotonia nie służy tym zwierzakom, a poza tym może doprowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych. Podstawą diety pupila powinna być gotowa karma o dużej zawartości białka oraz mięso. Fretkom podawać możemy mięso drobiowe, wołowe, baranie, jagnięce oraz wieprzowe. To ostatnie należy jednak ugotować przed podaniem, gdyż może zawierać groźne dla fretki bakterie lub pasożyty. Pozostałe rodzaje mięs możemy podawać zarówno surowe, jak i gotowane. Wszystko zależy od upodobań naszego pupila.

↓ PRZYSMAKI DLA FRETEK ↓


Co lubią jeść fretki?


Jeśli zaś chodzi o typowe przysmaki dla fretek, to najlepiej sprawdzą się owoce oraz warzywa. Pamiętajmy tylko, by nie przesadzać z ich podawaniem. Zwłaszcza owoce zawierają dużo węglowodanów, a zapotrzebowanie fretek na te składniki jest raczej niewielkie. Doskonałymi smakołykami dla fretek będą między innymi jabłka, banany, winogrona, arbuzy oraz brzoskwinie. Z warzyw najlepsze będą marchewki, pomidory i ogórki.

Od czasu do czasu warto urozmaicić dietę pupila o inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak podroby, żółtka jaj czy ryby morskie. Niektóre fretki lubią także mleko. Warto zaserwować je fretce, ale powinna być to odmiana niezawierająca laktozy. Składnik ten może bowiem wywołać niestrawność.

Gotowe przysmaki dla fretek


Fretki to prawdziwe łakomczuchy, które wprost przepadają za wszelkimi nowościami w swojej diecie. Sklepy zoologiczne oferują spory wybór zdrowych i smacznych przekąsek dla fretek, dzięki którym urozmaicimy jadłospis pupila i uzupełnimy jedno dietę o cenne składniki odżywcze. Najważniejsze to wybierać produkty odpowiednie dla fretek i nie przesadzać z częstotliwością ich podawania. Na rynku znajdziemy między innymi specjalne chrupki, ciasteczka oraz cukierki dla fretek. Niektóre z nich zawierają wiele cennych witamin, wzmacniających odporność zwierzaka i regulujących pracę całego organizmu. Do wyboru mamy także smakołyki z włóknem pokarmowym, usprawniającym procesy trawienia i oczyszczające układ pokarmowy z kamieni, czyli tak zwanych bezoarów. W wielu przysmakach dla fretek znajdziemy także niezbędne pierwiastki, takie jak magnez, potas, wapń, fosfor, sód oraz żelazo, a ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze.

Gryzienie twardych chrupek i krakersów poprawia stan zębów oraz dziąseł, a także wzmacnia mięśnie szczęki. Smakołyki są również doskonałym motywatorem i nagrodą w czasie nauki nowych sztuczek oraz komend. Podawane w rozsądnych ilościach urozmaicą i wzbogacą dietę pupila.

Czego nie należy podawać fretce?


Jakie produkty zdecydowanie nie nadają się na przysmaki dla fretek? Na tej liście warto umieścić przede wszystkim pokarmy, które mogłyby okazać się dla zwierzaka śmiertelną trucizną, czyli czekoladę, sól, kawę i alkohol. Niewskazana jest także surowa wieprzowina i dziczyzna, z uwagi na bakterie i pasożyty, które mogą w nich bytować. Fretkom nie należy podawać także karmy oraz przysmaków, które nie zostały wyprodukowane specjalnie z myślą o nich. Dotyczy to chociażby pokarmów dla kotów i psów, których skład nie odpowiada specyficznym potrzebom żywieniowym fretek. Unikajmy także niskiej jakości karm, w których przeważnie pełno jest konserwantów, sztucznych barwników i polepszaczy smaku. Dieta fretki powinna być jak najbardziej naturalna i zbliżona do tego, czym zwierzak żywiłby się na wolności.

↓ PRZYSMAKI DLA FRETEK ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz