środa, 29 sierpnia 2018

Zabawki dla myszy


Myszy, choć małe, mają w sobie naprawdę mnóstwo energii. Do tego uwielbiają uczyć się nowych rzeczy, poznawać świat i oczywiście się bawić. W sklepach zoologicznych znajdziemy naprawdę ogromny wybór akcesoriów zabawowych dla myszek, od zwyczajnych piłek, przez pomosty, aż do prawdziwych kosmicznych budowli i pojazdów.

Wybierając zabawkę dla myszki, koniecznie kierujmy się temperamentem naszego malucha. Jedne myszy wolą wspinać się i zdobywać szczyty, inne z kolei z chęcią pogonią za piłką lub ruszą na poszukiwania skarbów w długim tunelu. Dlatego przed kupowaniem bardziej wyspecjalizowanych zabawek poobserwujmy pupila i zobaczmy, co najbardziej przypadłoby mu do gustu.


Bezpieczna zabawa dla myszy


Myszki są wyjątkowo małe i zwinne, dlatego musimy mieć pewność, że podczas zabawy nie tylko nie zrobią sobie krzywdy, ale też nie uciekną nam gdzieś, skąd bardzo trudne okaże się ich wydobycie. Oczywiście niektóre zabawki umieszcza się w klatce, jak kręciołek albo pomost, są jednak też takie, które o wiele lepiej nadają się do szaleństw na większej przestrzeni. Pamiętajmy też, że myszka potrzebuje ruchu i nie wolno trzymać jej całymi dniami w klatce. Zorganizowanie miejsca wybiegowego to nasz obowiązek. W tym celu najbezpieczniej jest ogrodzić fragment pokoju i oczyścić go ze wszystkich potencjalnie niebezpiecznych elementów, jak rośliny, kable, drobniutkie przedmioty (które łatwo połknąć) oraz oczywiście zabezpieczyć okna. Myszy skaczą i dobrze się wspinają, a chwila nieuwagi może się skończyć naprawdę tragicznie.

Jeżeli chodzi o same zabawki dla myszy, koniecznie kupujmy je w porządnym sklepie zoologicznym. Sprawdźmy zawsze, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, którymi zwierzak może się pokaleczyć i czy nie odpadną od niej jakieś drobne elementy, łatwe do połknięcia. Sięgajmy po naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Plastik jest wytrzymały i łatwo go wyczyścić, ale myszki lubią podgryzać otaczające je przedmioty, a zjedzenie codziennie porcji plastiku nie przysłuży się ich zdrowiu.

Wybieramy zabawki dla myszy


Zabawki dla myszek możemy zasadniczo podzielić na kilka kategorii. Są zatem przedmioty do turlania, ćwiczenia równowagi, ćwiczenia orientacji przestrzennej oraz cała grupa szalonych akcesoriów, wzorowanych na ludzkich zabawkach dla dzieci. Wśród przedmiotów do turlania wyróżniamy wszelkiej maści piłki, kulki, wałki i tym podobne. Oczywiście takie przedmioty mogą występować we wszystkich możliwych kolorach i wzorach. Są też piłki ażurowe, świecące, wydające dźwięki, obite mięciutkim materiałem albo nawet typu dwa w jednym: w środku kuli ukryto dodatkowe elementy, czasami również jedzenie (wówczas mamy do czynienia z zabawką interaktywną). Piłka niekoniecznie musi być mniejsza od myszy, chodzi tylko o to, żeby dała się łatwo toczyć i żeby pupilowi nie wpadały łapki w zbyt duże otworki przedmiotu.

↓ KOŁOWROTKI DLA MYSZY ↓Druga grupa zabawek to akcesoria do ćwiczenia sprawności i równowagi. Wiele z nich mocuje się do prętów albo ścianek klatki. Do takich produktów zaliczymy kręciołki (wybierzmy model pełny, bez szczelin, bo jest niewygodny – mysie nogi wypadają przez pręty), schodki, ścianki wspinaczkowe, linki, huśtawki, pomosty i wiele innych konstrukcji, które przypominają miniaturowe odpowiedniki wyposażenia dziecięcych placów zabaw. Mysz ma nie tylko mnóstwo frajdy, ale też rozładowuje energię i uczy się równowagi, zręczności, balansowania na cienkich przejściach. Zamontujmy tylko wszystko porządnie, ale plac zabaw okazał się bezpieczny. Początkującym zwierzakom warto umieścić zabawki bliżej ziemi, aby ewentualny upadek był niegroźny.

↓ ZABAWKI DLA MYSZY ↓Trzecia grupa zabawek dla myszy to akcesoria, które rozwijają zmysł orientacji przestrzennej. Tutaj należy przede wszystkim wymienić tunele. W przypadku zabawek typu kompaktowego możliwe jest kupowanie wielu różnych wariantów tuneli i łączenie ich ze sobą, dzięki czemu powstaje prawdziwy labirynt. Możemy ukryć też gdzieś w środku mały skarb – dodatkową zabawkę lub smakołyk. Zwierzak będzie miał wówczas jeszcze więcej frajdy. Osobną grupą zabawek są te w rodzaju All inclusive. W sklepach zoologicznych dostaniemy małe samochodziki na baterie, którymi pupil może poruszać się po mieszkaniu albo miniaturę ścianki wspinaczkowej wraz z haczykami i olinowaniem. Z kolei dla mysich leniuchów doskonałe okażą się miniaturowe hamaki, łatwe do zamocowania nad podłogą (albo nawet w samej klatce), gdzie nasz ulubieniec wypocznie po szalonej zabawie albo zdrzemnie się na chwilę. Wybór jest naprawdę ogromny!

↓ DOMKI I TUNELE DLA MYSZY ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Z myszkami niewiele miałam do czynienia, bardziej ze szczurkami. Wiem, że kołowrotek szczurkom nie służy, ale wszelkie domki i drabinki kochają :). Co więcej, mój pierwszy szczurek był tak bystry, że reagował na imię i aportował.

    OdpowiedzUsuń