piątek, 27 października 2017

Szelki dla maltańczyka

Maltańczyki uchodzą za prawdziwych psich arystokratów. Tak wyjątkowe czworonogi potrzebują z pewnością równie wyjątkowego traktowania. Niebagatelny wpływ na komfort, wygląd i zdrowie małego podopiecznego mogą mieć akcesoria spacerowe. W przypadku maltańczyków warto rozważyć zastąpienie standardowej obroży szelkami. Jakie będą najlepsze dla pupila?Dlaczego warto wyposażyć maltańczyka w szelki?


W wielu przypadkach wybór szelek albo obroży jest wyłącznie kwestią gustu. Prawidłowo dobrane akcesoria nie powinny bowiem wywoływać u psiaka żadnego dyskomfortu. Istnieją jednak też zwierzaki o szczególnych potrzebach. Do tej grupy zaliczyć należy bez wątpienia czworonogi ras małych i miniaturowych. U tych psiaków, ze względu na ich wątłą budowę, łatwo może dojść do urazów szyi i tchawicy. Na tego typu problemy narażeni są zwłaszcza ci podopieczni, którzy uporczywie ciągną na smyczy. Obroża u takich zwierzaków na ogół nie sprawdza się więc najlepiej. Wyposażenie pupila w szelki może zaś ustrzec go przed potencjalnymi kłopotami zdrowotnymi i poprawić samopoczucie podczas spacerów.

Wystarczy spojrzeć na maltańczyki, by przekonać się, że bezpiecznym i wygodnym akcesorium będą dla nich właśnie szelki. Psiaki te osiągają bowiem wielkość jedynie 20-25 cm i wagę do 4 kg. Ich prawdziwą ozdobą jest zaś długi jedwabisty włos, który wymaga częstego i starannego wyczesywania, łatwo też może ulec zniszczeniu. Podczas noszenia obroży u psiaków na szyi czasami tworzą się nieestetyczne obtarcia. W przypadku szelek nie ma zaś takiego ryzyka. Jeśli jednak chcemy, by spełniały one swoją funkcję, muszą być zawsze odpowiednio dobrane.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szelki dla maltańczyka?


Wybierając szelki dla maltańczyka, musimy mieć na uwadze przede wszystkim jego drobną budowę i delikatny włos. Akcesorium nie może krępować ruchów czworonoga, wrzynać się w skórę czy niszczyć sierści. Szelki powinny zatem posiadać mięciutkie podszycie, np. z polaru. Co więcej, należy przyjrzeć się, czy ich krawędzie nie są zbyt ostre i nie spowodują obtarć. Bardzo istotna jest ponadto szerokość pasków. Z reguły dla mniejszych czworonogów muszą być one węższe niż dla dużych zwierzaków. Naprawdę wygodne dla pupila będą jednak tylko szelki o ergonomicznej budowie, które dopasowują się do ciała zwierzaka. Zawsze warto uwzględnić także łatwość użytkowania. Lepiej zdecydować się na akcesorium, które można z łatwością założyć, bez wystawiania psiej cierpliwości na próbę. Duże znaczenie mają też zapięcia i klamry. Muszą być trwałe i umożliwiać precyzyjną regulację akcesorium. Uważać trzeba na wszelkie elementy, o które może zaczepić się długi włos naszego pupila (np. rzepy). Pamiętajmy też, że szelki nie mogą stać się dla maltańczyka niepotrzebnym balastem, szukajmy zatem lekkich i przewiewnych akcesoriów.

Jakie szelki wybrać dla maltańczyka?


Zanim zdecydujemy się na zakup szelek, musimy mieć pewność, że będą one idealnie dopasowane do rozmiaru naszego ulubieńca. W zależności od producenta dla maltańczyków odpowiednie mogą być szelki w rozmiarach od XS aż do M, dlatego zawsze należy znać dokładne wymiary pupila. Najważniejszy jest obwód szyi i klatki piersiowej. Zazwyczaj lepiej jednak zdecydować się na akcesorium, które można w razie potrzeby odpowiednio wyregulować. Ma to szczególne znaczenie, jeśli nasz podopieczny wciąż rośnie. Kiedy dokonamy już wszystkich niezbędnych pomiarów, pozostaje nam już tylko wybór modelu szelek. Dla małych psiaków na ogół idealne są akcesoria nylonowe lub materiałowe. Maltańczykom warto zaoferować zwłaszcza szelki bezuciskowe, które znacząco podnoszą komfort użytkowania. W ich przypadku nie ma też ryzyka, że wbiją się w skórę lub zniszczą włos. Dodatkowo mogą pełnić funkcję ozdobę i podkreślić wyjątkową urodę maltańczyków. Godne polecenia dla małych podopiecznych są także szelki typu guard. Ich szczególna konstrukcja sprawia, że zapewniają psiakowi dużą swobodę ruchów i odciążają kręgosłup, a przy tym uniemożliwiają czworonogowi oswobodzenie się. Szelki tego typu są też łatwe w zakładaniu, dzięki czemu większość psiaków szybko je akceptuje.

↓ SZELKI DLA MALTAŃCZYKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza