poniedziałek, 23 października 2017

Klatka dla myszek

Obserwacja poczynań małego gryzonia może przynieść z pewnością mnóstwo radości. Myszki to sprytne, rezolutne i energiczne stworzenia, które tylko w odpowiednich warunkach mogą wykorzystać cały swój potencjał. Niebagatelny wpływ na zachowania małych podopiecznych ma więc klatka, w której w dużej mierze toczy się ich życie. Jakie lokum będzie najlepsze dla myszek?


Na co zwrócić uwagę, wybierając klatkę dla myszek?


Wybierając mieszkanko dla zwierzaka, zawsze warto starannie przyjrzeć się jego potrzebom. Choć mogłoby się wydawać, że myszki nie należą do zwierząt trudnych w utrzymaniu, nie powinniśmy nigdy lekceważyć ich specyficznych wymagań. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, gryzonie te potrzebują sporo miejsca do zabawy i swobodnego hasania. Minimalne rozmiary lokum dla nich to około 50 cm długości x 30 cm szerokości x 50 cm wysokości. Mieszkanko dla myszek powinno dawać też nam możliwość urozmaicenia przestrzeni poprzez zamontowanie dodatkowych akcesoriów. Gryzonie są dosyć skoczne i lubią się wspinać, dlatego trzeba pomyśleć o klatce, w której bez problemu stworzymy pięterka. Warto ponadto pamiętać, że mali podopieczni w naturze padają łupem drapieżników, dlatego łatwo ich przestraszyć. Klatka musi być dla nich bezpiecznym schronieniem i zapewniać możliwość odizolowania się od niepokojących bodźców. Trzeba też mieć na uwadze, że dla myszy nie ma rzeczy niemożliwych – potrafią przecisnąć się nawet przez wąską szczelinę, rozpracować zamknięcie klatki, czy wydrążyć dziurę w podłodze. Bardzo ważne jest zatem, aby rozstaw między prętami klatki był nie większy niż 0,6 cm. Należy ponadto sprawdzić, czy mieszkanko dla gryzonia zostało wykonane z solidnych materiałów, a wszystkie zamknięcia są wystarczająco szczelne. Klatka dla myszek powinna być dodatkowo łatwa w czyszczeniu i umożliwiać nam bezproblemowy dostęp do pupila. Myszy są dosyć wrażliwe na przegrzanie i wysoki poziom amoniaku w otoczeniu, dlatego ich mieszkanko musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.

Lokum trzeba jednak dopasować do wymagań konkretnych mieszkańców. Zastanówmy się, ile gryzoni zamierzamy mieć, jakiej płci i w jakim wieku. Myszy dobrze czują się w haremach (1 samiec i około 4-5 samic). Jeśli jednak nie planujemy hodowli, lepszym rozwiązaniem będzie utrzymywanie zwierzaków w parach jednopłciowych. W przypadku gdy zdecydujemy się na dwa samce, powinniśmy postarać się o większą klatkę niż dla dwóch samic. Aby między gryzoniami nie dochodziło do konfliktów, musimy zapewnić im wiele dróg ucieczki i swobodny dostęp do wszystkich akcesoriów z różnych stron klatki. Specjalnego mieszkanka potrzebują zazwyczaj starsi ulubieńcy. Lepsze dla nich, niż klatki piętrowe, będą te z dużą powierzchnią dna.

↓ KLATKA DLA MYSZEK ↓Jaką klatkę wybrać dla myszek?


Myszki zasadniczo mogą być utrzymywane zarówno w klatkach z metalowymi prętami, akwariach i plastikowych pojemnikach. Wszystkie typy mysich rezydencji mają swoje wady i zalety. Najbardziej uniwersalne wydają się jednak metalowe klatki z plastikową kuwetą. Zapewniają one odpowiedni obieg powietrza, pozwalają na bezpośredni kontakt ze zwierzakiem znajdującym się wewnątrz, a dodatkowo dają pupilowi możliwość wspinaczki. Nie da się ukryć, że tych zalet nie posiada akwarium ani klatka wykonana w całości z plastiku. Jeśli jednak zadbamy o czystość i odpowiednie usytuowanie takich mieszkanek, nasi mali pupile mogą z powodzeniem w nich przebywać. Akwaria i plastikowe pojemniki ze szczelnymi pokrywami uniemożliwiają gryzoniom ucieczkę, zapobiegają wysypywaniu ściółki na zewnątrz i redukują odgłosy mysich harców. Wielu zwolenników mają też klatki wykonane z tworzywa sztucznego, posiadające dodatkowo metalowe elementy. W takich mieszkankach nie ma problemu z wentylacją, a gryzoń może do woli kopać w podłożu, bez ryzyka, że cała ściółka znajdzie się za chwilę na zewnątrz.


Gdzie ustawić klatkę dla myszy?


Miejsce, w którym ustawimy klatkę, musi z jednej strony umożliwiać łatwą obserwację zwierzaka, z drugiej zaś zapewniać pupilowi spokój. Unikajmy więc stawiania mysiego mieszkanka w pokojach gościnnych czy w domowych ciągach komunikacyjnych. Myszki są szczególnie aktywne w nocy, dlatego zastanówmy się, czy postawienie klatki w sypialni to na pewno dobry pomysł. Najlepiej, aby lokum zwierzaka stało w ustronnym, nienasłonecznionym miejscu, z dala od okien i kaloryferów.

Jak urządzić klatkę dla myszek?


Oprócz miseczki i poidełka, w klatce małego gryzonia nie może zabraknąć bezpiecznych schronień, miejsc odpoczynku, akcesoriów do zabawy i gryzienia. Myszki uwielbiają drewniane i kartonowe gadżety, które mogą podgryzać. Frajdę sprawia im również przemierzanie tuneli i wspinaczka. Dla małych podopiecznych warto zakupić ponadto drabinkę, bawełniany sznur i kołowrotek. Po pełnych wrażeń zabawach gryzonie chętnie zrelaksują się na wygodnym hamaku lub w spokoju utną sobie krótką drzemkę w swoim domku.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI MYSZEK ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza