poniedziałek, 30 listopada 2015

Czy psu należy zmieniać rodzaj karmy?Podczas, gdy na naszym talerzu codziennie znajduje się coś innego, w miseczce pupila nieustannie króluje jeden rodzaj karmy. Trudno w takiej sytuacji pozbyć się wyrzutów sumienia. Czy jednak są one uzasadnione? Czy zmiany karmy wpływają pozytywnie na zdrowie naszych czworonogów.


Kiedy zmienić psu dietę?


Karmę należy dostosować do stanu zdrowia psa, jego wieku i kondycji. Konieczność zmian pojawia się więc, gdy nasz pies ma problemy ze zdrowiem, nadwagę, lub procesy starzenia nie pozwalają mu na dawną aktywność. Dostępne na rynku karmy dostosowane są do różnych wymagań żywieniowych czworonogów. Wybór karmy, zwłaszcza w przypadku chorób warto skonsultować z weterynarzem. Zastąpienie dotychczasowego pożywienia innym jest potrzebne, kiedy u psa pojawia się alergia. Należy wtedy zastosować karmę hipoalergiczną lub przynajmniej pozbawioną składnika uczulającego naszego pupila. Jeżeli nasz ulubieniec ma problemy z zębami, w profilaktyce odkładania się kamienia nazębnego pomóc może przejście z karmy mokrej na suchą (wymagającą starannego gryzienia).

Inna receptura, pochodzenie surowców, zastosowanie różnego rodzaju mięsa i dodatków, sprawia, że nawet zoptymalizowane karmy przemysłowe różnią się między sobą. Ich rotacja pomoże uzupełnić dietę psa o odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały.  Dodatki stosowane w karmach tj. zioła, probiotyki, glikozoaminoglikany mogą stanowić cenne wzbogacenie diety, wpływając korzystnie na zdrowie pupila.

Zmiany warto rozważyć, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z jakości dotychczasowego pożywienia, pies je niechętnie lub pojawiają się problemy związane z dietą.  Długotrwałe karmienie jednym rodzajem pożywienia może czasami prowadzić do rozwoju alergii - w wyniku stałej ekspozycji na czynnik uczulający. Okresowe zmiany pokarmu pomagają uniknąć tego typu kłopotów.

Jedzenie może wpływać na zachowanie czworonoga – nadpobudliwość lub apatia często są spowodowane niewłaściwie dobraną karmą. W takim przypadku modyfikacja żywienia jest niezbędna.

Kiedy unikać zmian?


Jeśli jednak nasz pies wykazuje nietolerancję na określone składniki bądź cierpi na problemy z przewodem pokarmowym, lepiej unikać wszelkich zmian w diecie. Nasilą tylko problem, niejednokrotnie skazując pupila na długotrwałe leczenie. Skoro monodieta pozwoliła zahamować niepokojące objawy, oznacza to tylko jedno – takie żywienie korzystnie wpływa na zdrowie naszego pupila. Nie ma więc powodu do zmian.

Jak wprowadzać nową karmę?


Zmiany są dobre, jednak muszą być wprowadzane stopniowo. Nagłe całkowite zastąpienie pożywienia naszego czworonoga innym, może prowadzić do biegunek i niestrawności. Przewód pokarmowy potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowości.  W jaki sposób więc najlepiej zmienić dietę? Nową karmę dobrze jest mieszać ze starą przez kilka dni, stopniowo zmniejszając dawkę starej, aż do jej całkowitego wyeliminowania. Częste zmiany karmy nie są jednak wskazane – pies może nauczyć się grymasić w jedzeniu. Raz na kilka miesięcy - to w zupełności wystarczająco.

Pamiętajmy jednak- nic na siłę. Jeśli nasz pupil lubi swoją karmę i zaspokaja ona w pełni jego potrzeby żywieniowe, możemy ze spokojem podawać mu ją przez dłuższy okres. Dbajmy jednak o urozmaicanie diety naszego ulubieńca chociaż od czasu do czasu - kiedy zajdzie potrzeba zmiany, łatwiej ją zaakceptuje przyzwyczajony do różnorodnego jedzenia.


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz