środa, 25 listopada 2015

Jak długo żyją chomiki?Zwykle to właśnie od zakupu chomika rozpoczyna się dziecięca przygoda z domowymi zwierzętami. Jest on uroczym stworzeniem, a przyglądanie się jego radosnym harcom po klatce przysparza naszemu brzdącowi mnóstwo radości. Ale – chomiki mają niestety jedną wadę: żyją dość krótko.


Długość życia chomika

W porównaniu do równie popularnej (i równie sympatycznej) świnki morskiej przeciętna długość życia chomika nie jest imponująca. Świnka, w sprzyjających warunkach, dożywa nawet 5–8 lat, a rekordzistka, świnka Snowball z Anglii, spędziła na tym świecie aż 14 lat i 10 miesięcy. Chomik niestety nie może pochwalić się takim wynikiem – żyje do 3 lat, czasem nieco krócej, czasem nieco (ale tylko nieco) dłużej. Wiele zależy od genów i gatunku. Zazwyczaj dłużej dotrzymują nam towarzystwa chomiki syryjskie i chomiki Roborowskiego (średnio nawet do 3,5 roku) , krócej natomiast – chomiki Campbella czy chińskie (nawet tylko 1,5 roku) [1]. Oficjalny rekord Guinnessa należy do chomika (imię nieznane), który przeżył 4,5 roku, pod opieką Karen Smeaton z Wielkiej Brytanii.

Jak przedłużyć życie chomika?

Geny i gatunek to nie wszystko. Wiele zależy od tego, jakie warunki do życia stworzymy naszemu pupilowi. Niestety, wielu nabywców chomików błędnie sądzi, że skoro gryzoń jest tak mały, to równie niewielkie są jego wymagania. Wsypują więc trochę trocin do wąskiego akwarium, całkowicie zapominając o wszelkiego rodzaju zabawkach i akcesoriach, rzucą coś do zjedzenia, nie zastanawiając się za bardzo, czy w ten sposób zapewniają chomikowi odpowiednią dietę. Jeśli zależy nam na zdrowiu gryzonia i na tym, żeby przeżył nie rok, ale trzy lata, musimy wiedzieć, czego potrzebuje.

Pamiętajmy, że chomik jest zwierzęciem mieszkającym na obszarach suchych: pustyniach, półpustyniach, stepach. W poszukiwaniu pożywienia przemierza nieraz wiele kilometrów. Najbardziej aktywny jest nocą, a schronienie stanowią dla niego podziemne tunele. To wszystko trzeba uwzględnić, organizując lokum dla chomika. Klatka musi mieć wymiary co najmniej 60x40 cm, a jej dno należy wyłożyć grubą (!) warstwą ściółki, tak aby gryzoń mógł drążyć w niej korytarze. Nie może zabraknąć kołowrotka, który stanowi substytut wspomnianych długich wędrówek odbywanych w naturalnych warunkach. Zwróćmy uwagę, aby nie ustawiać klatki w przeciągu ani w pobliżu źródeł ciepła – chomiki są bardzo wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury.

Skoro chomik żyje w suchym klimacie, nie potrzebuje dużej ilości wody, co jednak nie oznacza, że w ogóle można zrezygnować z dostarczaniu mu jej. W klatce musi więc znaleźć się poidełko. Oprócz kołowrotka warto wstawić kilka zabawek, które urozmaicą pupilowi czas, np. hamak czy bujawkę. Konieczny jest domek, w którym gryzoń będzie mógł zaznać trochę spokoju. W rogu klatki warto urządzić „toaletę”, umieszczając słoik bądź plastikową kuwetkę. Ciekawym pomysłem jest stworzenie chomikowi „basenu” z piaskiem (specjalny piasek dla gryzoni kupimy w sklepie zoologicznym). Pupil chętnie będzie sobie urządzał piaskowe kąpiele – nie tylko sprawią mu mnóstwo radości, ale i pomogą czyścić futerko.

Bardzo ważna jest dieta. Podstawę stanowią ziarna (i znów nawiązanie do warunków panujących w naturalnym „habitacie” chomika), ale istotne są także warzywa i owoce, takie jak np. brokuł, kalafior, marchewka, dynia, jabłko. Raz, dwa razy w tygodniu podać można trochę białka, np. w postaci kawałeczka ugotowanego kurczaka. Pamiętajmy, aby usuwać z klatki mięso, warzywa, owoce, jeśli nie zostały zjedzone w ciągu doby – inaczej ulegną zepsuciu, a jeśli chomik się na nie skusi, może się to źle dla niego skończyć. Chomikowi przez całe życie rosną zęby, musi więc mieć dostęp do czegoś, na czym będzie mógł je ścierać, mogą to być np. gałązki drzew owocowych.

Pielęgnacja chomika nie jest skomplikowana. Gryzoń nie wymaga kąpieli – jedynie w sytuacjach, gdy bardzo się pobrudzi i nie zdoła wyczyścić sobie futerka samodzielnie. Rasy długowłose można czesać szczoteczką do zębów, rasy krótkowłose nie potrzebują takich zabiegów (choć oczywiście nie są one zabronione).

Jeśli zauważymy, że nasz pupil jest osowiały, nie ma apetytu, jego futerko jest matowe, ma trudności z poruszaniem się, jak najszybciej udajmy się do weterynarza!

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.com

[1] http://thehamsterhouse.com/hamster-info/hamster-life-span

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz