niedziela, 15 listopada 2015

Najczęstsze błędy w żywieniu kota

Najczęstsze błędy w żywieniu kota

Rozwój kotów w dużej mierze zależy od tego, czy podajemy im odpowiedni pokarm. Niektóre błędy żywieniowe mogą go niestety zaburzyć i doprowadzić do poważnych chorób.

Karmienie kota karmami z supermarketu. Takie karmy zawierają wiele konserwantów i bardzo mało mięsa – ok. 4 proc. Pupil powinien jeść pożywienie odpowiednio zbilansowane i pełne białka, kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 oraz Witamin. 

Podawanie nieświeżej karmy. Przeterminowana karma może doprowadzić do np. rozstrojów żołądka oraz problemów ze skórą. 

Dawanie krowiego mleka kotom. Krowie mleko zawiera laktozę, która może doprowadzić do biegunki. Czworonogi powinny pić tylko wodę.

Stosowanie tej samej karmy. Niektórzy właściciele kotów karmią swoje pupile tym samym pożywieniem przez całe życie. Jest to błąd, ponieważ czworonóg, na różnych etapach dojrzewania, potrzebuje innych składników, które wspomogą jego rozwój. Warto więc zwracać uwagę na zmiany zachodzące w życiu pupila – np. gdy jest młody, musi dostawać karmę dla juniorów. Po kastracji musi dostawać pożywienie dla kastratów.

Karmienie kotów domowym jedzeniem. Wielu osobom wydaje się, że tylko one są w stanie odpowiednio wykarmić pupila. Jest to bzdura, ponieważ domowe jedzenie nie zawiera odpowiednio zbilansowanych składników.

Przekarmianie kotów. Pupil powinien mieć stały dostęp do suchej karmy. Czasami jednak czworonóg nie jest w stanie sam racjonować sobie jedzenia i zaczyna pochłaniać zbyt dużo. To może doprowadzić do nadwagi, a ona jest przyczyną wielu innych schorzeń.

Unikanie podawania surowego mięsa. Czworonogi są mięsożerne i od czasu do czasu musicie dostarczyć im np. kurczaka od sprawdzonego producenta.

Karmienie kota psią karmą. Suche pożywienie dla psów ma inny skład niż to dla kotów. Nie jest w stanie dostarczyć im odpowiednich witamin i składników mineralnych, co może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych.

Podawanie karmy prosto z lodówki.

Podawanie pupilowi czekolady. Jest ona jednym z najbardziej trujących składników – może doprowadzić nawet do śmierci pupila.

Podawanie zbyt dużej ilości ryb. Zawierają one tiaminazę, która niszczy tiaminę. Jej niedobór może doprowadzić do drgawek i uszkodzeń mózgu. Gotowanie ryby niszczy tiaminazę, ale nie likwiduje jej całkowicie.

Podawanie pupilowi mięsa z kośćmi lub ryb z ośćmi. Mogą doprowadzić zakrztuszenia się i zaprzestania akcji oddychania.

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz