niedziela, 22 listopada 2015

Kot na spacerze

Kot na spacerze

Wielu właścicieli kotów chciałoby zabrać je na spacer, ale boją się, że nie dadzą rady przyzwyczaić czworonogów do obróżki i smyczy. Nie ma się jednak czego bać - wystarczy odpowiednie podejście, trochę czasu oraz chęci.

Jak przyzwyczaić kota do chodzenia na smyczy?


Przyzwyczajanie kota do obróżki lub szelek oraz smyczy najlepiej zacząć, gdy pupil jest jeszcze malutki, ponieważ wtedy szybciej przyzwyczaja się do nowych rzeczy.

Przyzwyczajanie rozpoczynamy od położenia wszystkich akcesoriów obok kota. Robimy to po to, by zwierzak mógł zaznajomić się z ich zapachem, pobawić się nimi i uznać za niegroźne.

Jak już przyzwyczaimy go do obróżki lub szelek, staramy się nałożyć je na ciało pupila. Ważne jest, by ubezpieczyć się w ulubione smakołyki kota. Dzięki temu będziemy w stanie odwrócić jego uwagę od faktu, że na jego karku znajduje się jakiś obcy przedmiot. 

Jeśli już przyzwyczaimy czworonoga do szelek lub obróżki, doczepiamy smyczkę. Pierwsze spacery najlepiej odbyć w mieszkaniu, następnie na balkonie, a dopiero potem na dworze.

Jak zabezpieczyć kota przed spacerem?


Zanim postanowimy zabrać pupila na spacer, musimy wcześniej zadbać o parę niezbędnych rzeczy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kotu nie stanie się krzywda. Oto kilka ważnych wskazówek:
  1. Wysterylizuj/wykastruj kota. Jest to najważniejszy punkt. Dzięki temu nasz czworonóg nie będzie drażnił innych kotów swoim zapachem, będzie mniej agresywny i, jeśli się zgubi, nie dojdzie do rozmnożenia. Oprócz tego, ryzyko zachorowania na wściekliznę lub białaczkę kocią bardzo się zmniejszy.
  2. Zaszczep i odrobacz kota. Koty wychodzące, nawet jeśli są jedynie na smyczy i nie oddalają się zbytnio od właściciela, powinny być odrobaczane co 3 miesiące, a szczepione co rok. Uwaga: obowiązkowe jest zaszczepienie czworonoga przeciw wściekliźnie oraz białaczce.
  3. Zaczipuj kota. Nigdy nie wiadomo, co stanie się na spacerze. Istnieje możliwość, że w trakcie pobytu na podwórku, czworonóg nam ucieknie. Jedynym sposobem na to, by móc go znaleźć, jest zaczipowanie go. Jeśli nie chcecie czipować kota, zaopatrzcie go w obróżkę z numerem telefonu.
  4. Zabezpieczcie kota przed kleszczami i pchłami. By zapobiec złapaniu pcheł lub kleszczy przez pupila, nakropcie go. Preparaty w formie kropelek są dostępne w sklepach zoologicznych oraz internetowych. Możecie również uzbroić czworonoga w specjalną obróżkę.

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz