wtorek, 24 listopada 2015

Czym się sugerować wybierając do domu zwierzę.
Kiedy już postanowimy, że chcielibyśmy przygarnąć do domu zwierzę, stajemy przed kolejną, niezwykle istotną  decyzją. A mianowicie, jakie będzie najlepsze dla nas, naszego domu, czy rodziny. Niektórzy podejmują tę decyzję spontanicznie, inni poświęcają dużo czasu na przemyślenie, zapoznanie się z historią i usposobieniem danego gatunku czy rasy, zasięgają opinii innych, doświadczonych hodowców.

Wszyscy wiemy, że zwierzęta potrafią być wspaniałymi, oddanymi przyjaciółmi. Najwierniejszymi kompanami, którzy zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa, towarzyszą podczas codziennych czynności. Jednak wybór wymarzonego pupila powinien być przemyślany, gdyż nie każdy gatunek będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom czy preferencjom. A pamiętajmy, że zapraszając do naszego domu zwierzę stajemy się za nie odpowiedzialni i to na nas spoczywa obowiązek zapewniania mu opieki oraz warunków do prawidłowego rozwoju. Zatem, czym się kierować podejmując tak ważną decyzję?

Jakie zwierzę wybrać


Jest kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem określonego zwierzęcia, lub przygarnięciem go ze schroniska. Jedna z kluczowych kwestii jest prowadzony przez nas, czy też naszą rodzinę, tryb życia. Zastanówmy się jak dużo czasu spędzamy poza domem. Jeśli dużo pracujesz i często wracasz późno, pies raczej nie jest odpowiednim wyborem. Przeanalizuj jak najchętniej spędzasz wolny czas. Jeżeli jesteś domatorem i wolisz spędzać wolny czas w domowym zaciszu, być może powinieneś rozważyć posiadanie kota lub króliczka. A może prowadzisz aktywny tryb życia, uprawiasz sporty, biegasz? Spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu? Są rasy psów, które potrzebują dużej dawki ruchu i z przyjemnością będą ci w tym towarzyszyć.
Przeanalizujmy również jak dużo czasu dziennie możemy poświecić naszemu pupilowi. Każdego psa należy wyprowadzać przynajmniej kilka razy dziennie. Są jednak rasy, który wymagają długich, bardziej intensywnych spacerów. Zastanów się czy Ci to odpowiada i czy masz na to czas. Koty uchodzą za wielkich indywidualistów, są jednak wśród nich takie, na przykład Main Coony, które potrzebują towarzystwa człowieka, jego uwagi i czułości. Długowłose koty wymagają również codziennego szczotkowania. Nawet króliki, wbrew pozorom, potrzebują dużo uwagi ze strony właściciela. Nie możemy tak po prostu zostawiać ich w klatce samym sobie. Trzeba zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i opiekę, a także możliwość opuszczenia klatki na przynajmniej kilka godzin dziennie.
Kolejnym niezwykle istotnym problemem jest przestrzeń jaką dysponujemy. To, że  mieszkamy w bloku czy w domu z ogrodem, stanowi ogromne znaczenie dla wyboru pupila. Nie każdy pies nadaje się do życia w mieszkaniu, nawet jeśli jest duże. Również niektóre koty lepiej poczują się mając do dyspozycji ogród koło domu. Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią zdecydujmy się na zwierzątko trzymane w klatce.
Weźmy pod uwagę również budżet. Z hodowlą zwierząt często wiążą się duże wydatki. Często w grę wchodzi specjalna karma, często droga. Do tego szczepionki, wyprawka, oraz wizyty u weterynarza. Przeanalizujmy czy w domowym budżecie jest miejsce na takie wydatki.
Jeśli posiadamy dzieci, zbadajmy jak wybrane zwierzęta zachowują się wobec nich. Są psy niezwykłe łagodne wobec dzieci, będące dla nich wspaniałymi towarzyszami, z anielską cierpliwością znoszące ich zaczepki i zabawy. Ale są i takie, które nie przepadają za małymi dziećmi i mogą nie mieć dla nich tyle cierpliwości.

Zanim podejmiesz decyzję i sprowadzisz do swego domu zwierzę, zastanów się jaką Ty jesteś osobą. Jaki masz charakter, co tolerujesz, a czego nie. Wtedy  łatwiej będzie ci dobrać odpowiedniego dla siebie towarzysza. Odpowiedzialna i przemyślana decyzja może zaowocować piękną przyjaźnią długie lata.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz