poniedziałek, 27 maja 2019

Zioła dla szczura


Czy zioła to odpowiedni pokarm dla szczura? Jak najbardziej! Dieta tego wyjątkowego gryzonia powinna być odpowiednio urozmaicona i bogata w produkty pełne witamin oraz minerałów. Zioła stanowią cenny i zdrowy dodatek, który z pewnością przypadnie do gustu pupilowi. Jakie zioła można podawać szczurom i dlaczego warto to robić? Przekonajmy się!


Potrzeby żywieniowe szczura


Podstawą diety szczura powinna być karma w postaci granulatu. Porządne produkty tego rodzaju zapewniają gryzoniowi odpowiednią dawkę wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych. Pamiętajmy jednak, że na tym szczurze menu się nie kończy. Zwierzaki te potrzebują diety zróżnicowanej i wzbogaconej o inne produkty, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Różnego rodzaju przekąski i dodatki powinny stanowić około 20% diety naszego pupila.

↓ ZIOŁA DLA SZCZURA ↓A co najlepiej nadaje się na przysmak dla szczura? Przede wszystkim świeże owoce i warzywa. Gryzoniowi powinny posmakować także orzechy, zwłaszcza włoskie i laskowe. Pamiętajmy tylko, by nie przesadzać z nimi ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Od czasu do czasu w jadłospisie pupila mogą zagościć także produkty odzwierzęce, takie jak biały ser, jogurt, maślanka czy gotowane jajko. W diecie szczura nie może zabraknąć także świeżych oraz suszonych ziół i roślin.

Zioła w diecie szczura


Dlaczego zioła stanowią tak ważny dodatek do szczurzego jadłospisu? Otóż produkty tego rodzaju to prawdziwa bomba witaminowa. Niektóre gatunki ziół i roślin mogą być nieocenionym źródłem mikro i makroelementów, cennych antyoksydantów i związków o dobroczynnych właściwościach dla zdrowia gryzonia. Podawane we właściwy sposób mogą poprawiać trawienie, regulować metabolizm, wspomagać układ krążenia, a nawet działać uspokajająco. Suszone rośliny i zioła są też niezwykle aromatyczne, więc podnoszą walory smakowe każdego posiłku. 

Do ulubionych gatunków ziół szczura należą zwłaszcza babka lancetowata, mniszek lekarski i koniczyna, pokrzywa, rumianek, kwiat nagietka oraz korzeń cykorii. Ich chrupanie i podgryzanie sprzyja także systematycznemu ścieraniu szczurzych zębów, które rosną przez całe życie zwierzaka. Funkcję pilnika mogą pełnić także gałązki niektórych drzew owocowych, zwłaszcza jabłoni bądź gruszy. 

Jak często podawać zioła szczurowi?


Zioła powinny już na stałe zagościć w szczurzej diecie. Możemy podawać je nawet kilka razy w tygodniu, w zależności od preferencji naszego pupila. W sklepach zoologicznych znajdziemy gotowe mieszanki ziół dla szczurów, składające się z jednego lub kilku, najbardziej lubianych przez nie gatunków. Wybierając je zawsze zwracajmy uwagę na jakość i rodzaj opakowania produktu. Sprawdźmy, czy paczka z ziołami dla szczura była szczelnie zamknięta i czy nie dostały się do niej wilgoć, kurz lub inne drobne zanieczyszczenia. Zanim podamy pupilowi jego aromatyczną przekąskę, upewnijmy się także czy na ziołach nie ma śladów pleśni. Zielenina po wyjęciu z opakowania powinna być sucha, aromatyczna i chrupiąca.

Jeśli dysponujemy chwilą wolnego czasu możemy też sami zbierać zioła dla szczura. Latem nie powinno być z tym problemu, bo zioła lubiane przez gryzonie występują u nas dosyć powszechnie. Pamiętajmy tylko, by zbierać je w miejscach wolnych od zanieczyszczeń, pestycydów i spalin. Odpadają więc rejony w pobliżu ruchliwych dróg, autostrad i torowisk. Po zieleninę najlepiej wybrać się za miasto, na łąkę lub pod las. Zbierajmy je po wyschnięciu rosy, gdy są całkowicie suche. Po zasuszeniu, jeśli będą właściwie przechowywane, mogą służyć nam nawet przez kilkanaście miesięcy. Zawsze przed podaniem porcji gryzoniowi sprawdzajmy jednak, że nie pojawiły się na nich przebarwienia lub pleśń.

↓ ZIOŁA DLA SZCZURA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna 
Zdjęcie: © otsphoto — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz