poniedziałek, 6 maja 2019

Zioła dla psów


Zioła, jeśli tylko są odpowiednio stosowane, doskonale wspierać mogą kondycję i zdrowie naszego pupila. Niektóre z leczniczych roślin nadają się do regularnego stosowania, dzięki czemu na stałe gościć mogą w psim jadłospisie. Inne, podobnie jak klasyczne leki, sprawdzą się wtedy, gdy rozwiązać będziemy chcieli konkretny problem zdrowotny. Jakie zioła dla psa będą najlepsze?


Jak bezpiecznie włączyć zioła w psią dietę?


Choć wiele ziół stosować możemy profilaktycznie w roli wspomagającego funkcjonowanie organizmu suplementu, sięgając po nie, zachować powinniśmy pewne środki bezpieczeństwa. Jedną z kluczowych kwestii w tym wypadku jest jakość wykorzystywanego surowca. Zioła dla psa możemy uprawiać i zbierać oczywiście samodzielnie. W pierwszym przypadku niezbędna nam jest jednak do tego działka bądź balkon na tyle duży, by udało się na nim ustawić doniczki. W drugim kluczowym elementem okazuje się wiedza pozwalająca odróżnić rośliny lecznicze od trujących oraz dostęp do łąk nieskażonych herbicydami i pestycydami. Z wielu powodów zakup gotowych suszonych ziół okazać może się więc rozwiązaniem łatwiejszym i bezpieczniejszym.    

Zioła dla psa powszechnie wykorzystywane są w karmach, przysmakach bądź w preparatach przeciw pasożytniczych. Nad składem i dawkami takich gotowych medykamentów nie musimy się zastanawiać. Producent zadbał o to, by zakupowany przez nas produkt należycie działał i nie szkodził zwierzakowi. Gdy jednak pupil nasz przyjmuje leki bądź gdy chcemy włączyć w psią dietę większe ilości ziół, skonsultujmy się z weterynarzem. Istotne jest tu nie tylko należyte dostosowanie wielkości porcji, ale i sprawdzenie, czy stosowane leki nie wchodzą w interakcje z ziołami.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA Z ZIOŁAMI ↓


Jakie zioła dla psa można podawać? 


→ Mięta

Mięta okazuje się niezwykle pomocna przy nudnościach, problemach żołądkowych i wzdęciach. Ogólnie rzecz ujmując, wspomaga ona działanie układu pokarmowego. Jeśli jednak podawać będziemy ją psu w zbyt dużych ilościach, ucierpieć może na tym jego wątroba i nerki. Mięta jest źródłem błonnika, witamin A i C oraz minerałów takich jak wapń, żelazo, fosfor, cynk czy potas. Właściwości te sprawiają, że chętnie wykorzystywana jest ona w psich karmach. Dodatkowo zioło to działa też przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu w dentystycznych psich przysmakach odpowiadać może za świeży oddech.

→  Rozmaryn

Również rozmaryn okazuje się niezwykle pomocny wówczas, gdy wesprzeć chcemy funkcjonowanie psiego przewodu pokarmowego. Te śródziemnomorskie zioło wspiera produkcję żółci oraz soków żołądkowych, a tym samym usprawnia procesy trawienne. Ponadto działa ono przeciwbólowo, przeciwzapalnie, znakomicie wspomaga organizm w czasie rekonwalescencji oraz niezastąpione jest przy chorobach jelit. Rozmaryn bogaty jest w wapń, żelazo i witaminę B6, doskonale sprawdza się on też w roli naturalnego konserwantu. Tę ostatnią jego właściwość doceniają ci producenci, którzy rezygnują z chemicznych dodatków przedłużających przydatność karmy do spożycia. 

→ Prawoślaz

Jeszcze innym ziołem dobrze sprawdzającym się przy dolegliwościach pokarmowych jest prawoślaz. Po roślinę tę warto sięgnąć wówczas, gdy zwierzakowi doskwierają zaparcia bądź biegunki. W celu zapobiegania problemom gastrycznym jest więc on stosowany w karmach. Dodatkowo prawoślaz działa też wykrztuśnie, a ponadto łagodząco na skórne podrażnienia i rany. 

→ Aloes

Działający przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie aloes znakomicie nadaje się do użytku zewnętrznego. Sok wyciśnięty z tej rośliny przyspiesza gojenie ran, wspomaga łagodzenie świądu i alergii skórnych, nawilża skórę oraz dba o stan sierści, hamując jej wypadanie. Chcąc zadbać o wygląd naszych pupili, sięgać możemy więc po psie szampony aloesowe. Wyciąg z tej kolczastej rośliny zawierają też m.in. chusteczki nawilżające dla psów, płatki kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji psich oczu oraz krople spot on na pchły i kleszcze. Przy okazji, jeśli roślinę tę trzymamy w domu na parapecie, pamiętajmy, że psy nie powinny spożywać, a nawet lizać jej liści. Saponiny zawarte w aloesie mogą wywołać biegunkę, wymioty, dreszcze, a nawet stany depresyjne. 

→ Rumianek

Rumianek, jako zioło kojące działające na układ trawienny, a więc m.in. na bóle brzucha, wzdęcia i niestrawność chętnie dodawany jest do suchych psich karm. Rumianek działa też uspokajająco na układ nerwowy, warto więc wykorzystywać go w stanach lękowych i przy problemach z bezsennością. Te jego kojące właściwości sprawiają, że jest on istotnym składnikiem uspokajających past dla psów.  

→ Skrzyp

Chondroityna i glukozamina to podstawowe suplementy, po które sięgamy wówczas, gdy wesprzeć chcemy działanie stawów. Wśród preparatów pochodzących z ziołowej apteczki w dziedzinie tej pomocny okazać może się skrzyp, który dodatkowo połączyć możemy z pokrzywą i żywokostem. Skrzyp, a właściwie zawarty w nim krzem wspomaga regenerację kości, chrząstek, ale również i skóry. Powszechnie wykorzystywany jest więc on też w szamponach i przysmakach poprawiających wygląd psiej sierści. 

→ Kurkuma 

Z zapaleniem stawów dobrze radzi sobie też wykazująca przeciwzapalnie właściwości kurkuma. Dodatkowo stymuluje ona produkcję żółci, działa ochronnie na wątrobę i żołądek oraz jest silnie działającym antyoksydantem. Jako przeciwutleniacz zwalcza ona wolne rodniki, a więc opóźnia proces starzenia i zapobiega chorobom układu krążenia oraz nowotworom. Nic więc dziwnego, że specjał ten często gości w psich karmach.

↓ KARMA DLA PSA Z ZIOŁAMI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © voltgroup — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz