piątek, 24 maja 2019

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę wody w akwarium?


Optymalna temperatura wody to jeden z najważniejszych aspektów, jakie należy spełnić, by hodowane przez nas ryby i rośliny mogły rozwijać się prawidłowo. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, bo wiele zależy od potrzeb konkretnych gatunków zamieszkujących nasz zbiornik. Zobaczmy więc, jak ustawić i utrzymać odpowiednią temperaturę wody w akwarium.


Jakie znaczenie ma temperatura wody w akwarium?


Temperatura wody w akwarium na ogromne znaczenie dla zdrowia, a nawet życia zamieszkujących w nim organizmów. Ryby należą do zwierząt zmiennocieplnych, co znaczy, że do pewnego stopnia potrafią przystosować się do panującej temperatury otoczenia, ale przekroczenie tych dozwolonych granic szybko odbija się na ich zdrowiu i kondycji. Zbyt zimna wody sprawia, że ryby stają się odrętwiałe i osowiałe, z kolei za ciepła zaburza pracę układu krążenia, prowadzi do przegrzania organizmu, a w konsekwencji – do śmierci zwierzęcia.

Optymalna temperatura wody w akwarium


Odpowiednia temperatura wody w akwarium zależy przede wszystkim od gatunków ryb i roślin, jakie zamierzamy hodować. Jeśli chodzi o ryby, to możemy ogólnie podzielić je na zimnowodne oraz tropikalne. Te pierwsze radzą sobie doskonale w temperaturze pokojowej, sięgającej około 20°C, więc w ich przypadku nie ma potrzeby specjalnego ogrzewania zbiornika. Do takich gatunków należą między innymi welony, nimfy, teleskopy i pyzatki.

Ryby tropikalne z kolei najlepiej czują się w wodzie o temperaturze około 21-24°C. Są to na przykład molinezje, kiryski, mieczyki oraz gupiki. Jeszcze cieplejszą wodę, czyli około 25-30°C lubią taczanki, skalary, motylowiec afrykański, zbrojnik zebra czy ameka wspaniała. Jeśli więc decydujemy się na ich hodowlę, to warto wyposażyć się w odpowiednią grzałkę.

Wybór grzałki do akwarium


Grzałkę do akwarium dobiera się głównie pod kątem wielkości zbiornika. Ogólna zasada mówi, że mniejsze akwaria, czyli do około 80 litrów, należy ogrzewać mocą 1W na 1 litr wody. Większe zbiorniki potrzebują z kolei grzałki o nieco mniejszej mocy, bo około 0,5W na 1 litr wody. Jeśli więc mamy akwarium o pojemności 25 l, to warto zdecydować się na grzałkę o mocy około 25W. Wybierając grzałkę powinniśmy mieć na uwadze również temperaturę panującą w pomieszczeniu. Najlepiej wybrać grzałkę z pewnym zapasem mocy, która zapewni odpowiednią temperaturę w akwarium również podczas nieprzewidzianych sytuacji, takich jak awaria ogrzewania w domu. Jeśli więc mamy akwarium o pojemności 50 l, to warto zdecydować się na grzałkę o mocy około 25-30W.
W sklepach zoologicznych znajdziemy grzałki zwykłe lub z wbudowanym termostatem. Te drugie są nieco droższe, ale za to dzięki nim możemy uzyskać temperaturę optymalną dla danego gatunku ryb. Wystarczy ustawić mechanizm na konkretną temperaturę, a grzałka będzie się sama włączała i wyłączała, kontrolując zmiany zachodzące w zbiorniku.
 

Grzałki akwariowe możemy podzielić także na plastikowe i szklane. Te pierwsze pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno, a ich zaletą jest mniejszy rozmiar oraz nietłukąca obudowa.


Jak zamontować grzałkę w akwarium?


Wybór odpowiedniej grzałki do akwarium to jeszcze nie wszystko, musimy pamiętać też o kilku ważnych kwestach dotyczących jej montażu. Najlepiej umieścić ją pionowo na tylnej szybie w dolnej części zbiornika. Dzięki temu będziemy mogli zamaskować ją dekoracjami lub wysokimi roślinami. Pamiętajmy jednak, że grzałka nie powinna znajdować się zbyt blisko żwiru, bo może on utrudniać prawidłową cyrkulację wody. Dobrym pomysłem będzie też umieszczenie grzałki w pobliżu wylotu pompy wodnej, bo wzmożony ruch wody pomoże równomiernie rozprowadzić ciepło po zbiorniku. Miejmy także na uwadze, że włączona grzałka powinna cały czas znajdować się pod wodą, bo to zapewni jej możliwość naturalnego chłodzenia.Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: ©  Igor Normann — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz