piątek, 31 maja 2019

Co zrobić, gdy pies jest agresywny?


Amerykański pitbull terrier, rottweiler czy dog argentyński to jedne z tych ras, które automatycznie większość z nas zaliczy do grona psów niebezpiecznych. Warto pamiętać jednak o tym, że nawet właściciele niegroźnie wyglądających, niewielkich psiaków mogą zmagać się z agresją swych pupili. Mając w domu wojowniczego zwierzaka, nie czekajmy na to, aż coś się stanie – od razu szukajmy porady u specjalisty.


Jak przejawia się psia agresja?


Agresja u psów to nie tylko bezpośredni atak i gryzienie. Do repertuaru zachowań agresywnych zaliczamy też obnażanie zębów, skubanie i warczenie. W grę wchodzą więc tu te wszystkie psie poczynania, które skończyć mogą się wyrządzeniem krzywdy innemu zwierzakowi bądź osobie. 

Z jednej strony agresja u psa jest zachowaniem jak najbardziej naturalnym – zdolne są więc do niej wszystkie domowe psiaki. W czworonogach tych tkwi instynkt łowców goniących, zabijających i rozszarpujących swe ofiary. Nie zapominajmy też o tym, że psy to stworzenia stadne, a więc lubiące jasno ustalać hierarchię i to niekoniecznie pokojowymi metodami. Z drugiej jednak strony zdecydowana większość naszych pupili nie jest skora do przejawiania zachowań agresywnych. Nie da więc ukryć się, że agresję u domowych psów zazwyczaj wyzwalają pewne konkretne bodźce. 

Czynniki mogące wywołać agresję u psów


Dość powszechne jest przekonanie, że determinantą w przypadku psiej agresji jest rasa. Faktem jest, że niektóre zwierzaki krzyżowano tak, by wzmacniać cechy niezbędne im m.in. do starć z bykami, ochrony mienia, polowań na grubą zwierzynę, a nawet do walk z innymi psami. Pamiętajmy jednak o tym, że choć istnieje oficjalna lista psów agresywnych, do hodowania których wymagane jest specjalne zezwolenie, ostateczny charakter figurujących na niej zwierzaków w dużej mierze zależy od postępowania właściciela. Częstą przyczyną agresji u psa jest więc niewłaściwie traktowanie i szkolenie zwierzaka, brak odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym, traumatyczne doświadczenia z przeszłości, w tym przede wszystkim przemoc doznana od człowieka. Ponadto u podłoża psiej agresji kryć może się też strach, chęć dominacji czy zazdrość. Jeszcze inną przyczyną zachowań agresywnych bywa stan zdrowotny. Tu w grę wchodzić mogą z kolei problemy hormonalne, ból związanym z kontuzjami lub chorobami, a nawet nieodpowiednia dieta czy przyjmowanie leków.


Jak radzić sobie z psią agresją?


Jeśli chcemy rozprawić się z agresją u psiego pupila, wpierw poznać powinniśmy jej przyczynę. Gdy za groźne psie zachowania odpowiedzialne są hormony, odpowiednim rozwiązaniem może okazać się kastracja. Jeśli przyczyną agresji są choroby, niezbędne jest weterynaryjne leczenie. W innych sytuacjach, dobrze jest zdać się na pomoc profesjonalnego psiego behawiorysty. Dzięki takiemu wsparciu czy to podczas spotkań indywidualnych, grupowych, czy podczas organizowanego dla szczeniąt psiego przedszkola zapoznamy się ze sposobami eliminacji niepożądanych nawyków naszych pupili. Pod okiem znającego się na czworonogach specjalisty nauczymy się też, jak prawidłowo wyglądać powinien psi trening.

Przed przygarnięciem do domu szczeniaka, zwłaszcza wówczas, gdy ten będzie naszym pierwszym czworonogiem, sięgnijmy też po odpowiednią lekturę przybliżającą nam zachowania i język tych zwierząt. Decydując się na adopcję psa ze schroniska, wpierw postarajmy się poznać nieco jego historię. W przypadku zwierząt z trudną przeszłością pamiętajmy, że trafiać powinny one w ręce doświadczonych psiarzy. 

 ↓WSZYSTKO DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko 
Zdjęcie: © DoraZett — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz