środa, 15 maja 2019

Szampon dla psa alergika


Psiaki, tak samo jak ludzie, mogą mieć alergię. Objawia się ona różnorodnie, ale zazwyczaj, w przypadku uczulenia wywołanego czynnikiem środowiskowym, mamy do czynienia ze zmianami skóry i sierści. Inną odmianą alergii jest uczulenie pokarmowe, które ma bezpośredni związek z pożywieniem, które psiak zjada.


Jeśli jednak mamy do czynienia z alergią na używany kosmetyk, jest to uczulenie wywołane przez którąś z substancji obecnych w produkcie (albo z kilkoma na raz). Wówczas jedyną metodą jest zakup szamponu dla psa alergika.


Alergia środowiskowa u psów – po czym poznać?


O ile w przypadku alergii pokarmowej lista substancji uczulających daje się zawęzić do konkretnych składników pożywienia, o tyle kiedy mamy do czynienia z alergią środowiskową, podejrzanych substancji uczulających jest o wiele więcej. Mogą to być zarówno roztocza, kurz albo grzyby, czyli winowajcy w pierwszej kolejności kojarzeni z tego typu alergią (także u ludzi), ale również wszelkie substancje chemiczne obecne w farbach, lakierach, lekarstwach, kosmetykach, a nawet obiciach kanap albo narzutach na łóżko. Pierwszym pytaniem, które zazwyczaj słyszy się od weterynarza, jest właśnie to dotyczące pojawienia się w domu czegoś nowego, z tym że owe „coś” może oznaczać niemal wszystko. Czasami psiak dostaje uczulenia po remoncie, czasami ma alergię na własne posłanie albo ubranko, kiedy indziej będą to leki albo właśnie jakiś kosmetyk. Ustalenie winowajcy to pierwszy krok do sukcesu. Jeżeli do tej pory pupilowi nic złego się nie działo, a po umyciu szamponem zaczął się mocno drapać, ma wysypkę albo zaczyna tracić sierść, jest wysokie prawdopodobieństwo, że alergenem jest właśnie ten szampon. Oczywiście dotyczy to wyłącznie sytuacji, kiedy użyliśmy tylko jego podczas mycia, bo jeśli zastosowana została także odżywka albo inny specyfik, takiej pewności już nie mamy i będziemy musieli sprawdzić po kolei wszystkie użyte kosmetyki, aby namierzyć ten szkodliwy. Jak zatem widać, samo ustalenie przyczyny alergii jest sporym wyzwaniem i zazwyczaj łączy się z eliminowaniem i testowaniem różnych substancji. Warto także sprawdzić, czy nasz pupil nie ma przypadkiem pcheł, które także pozostawiają na skórze plamy, a rozdrapywane miejsca zaczynają przypominać zmiany alergiczne skóry oraz przerzedzanie się futra.

↓ SZAMPONY VET EXPERT DLA PSA ALERGIKA ↓Szampony dla psów z alergią


Szampony, jak wszystkie inne substancje, mogą uczulać. Oczywiście zabronione jest mycie zwierzaka ludzkim kosmetykiem i powinniśmy o tym zawsze pamiętać. Nawet psiak ze zdrową skórą i pozbawiony żadnych skłonności alergicznych po umyciu go szamponem dla ludzi, zacznie mieć poważne kłopoty. Ludzkie kosmetyki są bowiem zbyt mocne i inwazyjne dla delikatnej skóry pupila, powodują swędzenie, podrażnienia, często także wysypkę albo łupież. Pierwszą sprawą zatem jest kupienie odpowiedniego szamponu dla psiaka w sklepie zoologicznym. Sięgamy po konkretny kosmetyk w zależności od tego, czy nasz futrzak jest długowłosy czy krótkowłosy, czy należy do rasy psiaków, którym dedukuje się bardzo specjalistyczne produkty albo czy nie ma łupieżu albo plączącej się sierści. Druga ważna sprawa to sprawdzanie, co naprawdę szampon w sobie zawiera, czyli czytanie składu. Trzecia to dokonanie wyboru z grupy szamponów specjalnie przeznaczonych dla psiaków z alergią. Takie produkty zazwyczaj mają w nazwie „łagodny” albo „hipoalergiczny”. Ważne jest też, aby szampon dla psa alergika kupować od sprawdzonych i godnych zaufania marek. Produkty zdobyte na wyprzedaży albo w supermarkecie często mają wątpliwy skład i mogą uczulać.

Wybieramy szampon dla psa z alergią


Jak odróżnić szampon dla psa alergika od zwykłego kosmetyku? Przede wszystkim powinien mieć napisane na opakowaniu, że jest hipoalergiczny, leczniczy albo bardzo delikatny. Trzeba też sprawdzić skład. Tego typu produkty powinny mieć możliwie najbardziej naturalny skład. Aloes, płatki owsiane, proteiny mleczne, olejki roślinne czy witaminy to bardzo pożądane składniki. Unikajmy natomiast wszelkich mocnych detergentów, fenoli czy parabenów. Zasada ogólna jest taka, że im prostszy skład szamponu, tym lepiej. Sprawdźmy też koniecznie datę ważności i szczelność produktu. Porządny szampon usuwa brud z sierści, odbudowuje naskórek, wzmacnia futro zwierzaka, łagodzi skórę i nawilża. Jeśli mamy taką potrzebę, możemy dokupić do szamponu także odżywkę z tej samej linii.

↓ SZAMPON DLA PSA  ALERGIKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © sonya etchison — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz