wtorek, 5 lutego 2019

Glukozamina dla psa


Nie jest tajemnicą, że odpowiednio dobrana dieta działać może leczniczo. Istnieją takie zdrowotne przypadłości, w których wzbogacenie jadłospisu oraz wprowadzenie suplementacji jest w stanie ulżyć zwierzakowi w cierpieniu. W pewnych przypadkach psiemu organizmowi tak pomóc może właśnie glukozamina.


Czym jest glukozamina?


Glukozamina jest organicznym związkiem chemicznym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania stawów. Wchodzi ona w skład tzw. mazi stawowej i podstawowym jej zadaniem jest minimalizacja tarcia w przegubach. Organizm zdrowego psa sam jest w stanie wytwarzać glukozaminę. Gdy jednak zwierzak starzeje się lub nie jest prawidłowo odżywiany, produkcja glukozaminy wyraźnie zwalnia. To zaś prędzej czy później prowadzi do różnorakich poważnych  problemów zdrowotnych.


Kiedy psią dietę warto wzbogacić o glukozaminę?


Przede wszystkim glukozamina dla psa jest niezbędna, gdy zwierzak nasz cierpi na problemy związane ze stawami. Substancja ta pomocna okazuje się więc przy łagodzeniu stanów zapalnych i zwyrodnieniowych, w problemach z poruszaniem się, w dysplazji oraz w uszkodzeniu krążka międzykręgowego. Glukozamina gościć powinna też w diecie psich seniorów z racji tej, że wyraźnie spowalnia ona proces starzenia się stawów. Ponadto preparaty z glukozaminą warto serwować tym wszystkim psiakom, które narażone są na przeciążenia i uszkodzenia stawów. Suplementy takie trafiać powinny więc do misek szybko rosnących szczeniaków psów ras dużych, psiaków narażonych na dysplazję oraz psów regularnie podejmujących duży wysiłek fizyczny. Tę ostatnią grupę tworzą przede wszystkim czworonogi pracujące oraz psi sportowcy.

↓ KARMA DLA PSA BOGATA W GLUKOZAMINĘ ↓


Nieco zaskakującym okazać może się fakt, że glukozamina dla psa przyczyniać może się też do zmniejszenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Warto więc wdrożyć ją w dietę psiaków zmagających się z drażliwym zapaleniem jelit. W tym wypadku chodzi jednak nie o najczęściej stosowany w preparatach siarczan glukozaminy, a o inny rodzaj tego związku – o N-acetyloglukozaminę. 


W jakiej formie podawać możemy psu glukozaminę?


Zdecydowana większość z nas stwierdziłaby pewnie, że głównym źródłem glukozaminy w psiej diecie są wzbogacone o ten związek karmy. Faktycznie glukozamina jest dodawana do psiego jedzenia, zwłaszcza zaś do tych specjałów, które dedykowane są psom starszym oraz narażonym na choroby stawów. Faktycznie jednak musimy mieć na uwadze to, że w przeważającej większości tego typu przysmaków jest jej niewiele. W przypadku psów wymagających suplementacji, dawki takie okazać mogą się więc zbyt małe. Gdzie więc jeszcze znajduje się glukozamina dla psa?


Dobrym uzupełnieniem diety w glukozaminę są dostępne w sklepach zoologicznych suplementy doustne w postaci tabletek, proszków czy płynów. Do wyboru mamy tu preparaty naturalne, a więc ekstrahowane z muszli skorupiaków oraz te, które wytwarzane są syntetycznie. Te drugie, choć początkowo dają równie dobre rezultaty, zdecydowanie szybciej przestają być skuteczne. Warto więc zawczasu dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego specyfiku.

↓ SUPLEMENTY DLA PSA BOGATE W GLUKOZAMINĘ ↓Jeśli działać chcemy prewencyjnie, zadbajmy o to, by w psim menu regularnie gościły bogate w glukozaminę przysmaki. Tak też psa raczyć możemy tchawicą, kurzymi nóżkami lub wołowymi bądź świńskimi ogonami. Gdy nadarzy się okazja, do posiłków dodawajmy też skorupki krewetek.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA BOGATE W GLUKOZAMINĘ ↓


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Noel — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza