środa, 30 stycznia 2019

Najlepsza karma dla szczura


Choć wydawać się może, że szczury są wszystkożerne, tak naprawdę potrzebują wartościowej i dobrze zbilansowanej diety, aby prawidłowo się rozwijać. Ich organizmy są silne i przystosowują się nawet do bardzo trudnych warunków, ale należy pamiętać, że dzieje się tak w przypadku zwierzaków żyjących na wolności, które aby przetrwać, muszą wykształcić potężniejsze mechanizmy obronne.
Nasz domowy szczurek ma bardziej delikatny układ pokarmowy i jest wrażliwy na wszelkie zmiany otoczenia. Dlatego powinniśmy zadbać, aby do jego miski trafiało tylko to, co najlepsze. Pozwoli mu to prawidłowo się rozwijać, mieć wysoką odporność i mnóstwo siły na harce oraz poznawanie świata. Nie zapominajmy, że szczury to wyjątkowo ciekawskie i inteligentne zwierzaki. Czym powinna się charakteryzować najlepsza karma dla szczura?

Menu dla domowego szczura


Szczury domowe są przede wszystkim roślinożerne, ale nie oznacza to, że pogardzą jajkiem albo kawałkiem mięsa (nawet surowego). Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej równowagi. Podstawą diety szczurów domowych muszą być ziarna. Nie tylko stanowią podstawowe źródło wszystkich substancji odżywczych, ale także służą ścieraniu zębów. Szczurom uzębienie rośnie przez cały czas, więc bez przytępiania zębów siekacze zaczną ranić im pyszczek i utrudniać normalnie posilanie się. Chrupanie twardych ziaren częściowo pomoże, chociaż oczywiście powinniśmy się zaopatrzyć również w kawałki kory albo gałązki drzew (np.: owocowych). Jeżeli nie damy szczurowi nic do ścierania zębów, sam zacznie szukać rozwiązania i pogryzie na przykład pręty klatki albo jej wyposażenie.

↓ KARMA DLA SZCZURA ↓


W diecie szczurów nie może zabraknąć także warzyw i owoców. Są źródłem błonnika, który reguluje metabolizm i ułatwia usuwanie niestrawionych resztek z przewodu pokarmowego. Ponadto warzywa i owoce są źródłem ważnych pierwiastków i witamin. Owoce dodatkowo są niezwykle smakowite, bo słodkie. Z tego powodu powinniśmy jednak uważać z ich ilością, aby nie utuczyć pupila. Szczury nie wzgardzą także świeżymi pędami, liśćmi oraz ziołami. Te ostatnie są szczególnie ważne, ponieważ mają wiele właściwości prozdrowotnych. Regulują pracę nerek, serca, układu pokarmowego, ale też działają uspokajająco i relaksująco. Ich zapach i smak podnosi walory całego posiłku.

Chrupkie i aromatyczne powinno być również sianko, które serwujemy futrzakowi. Szczurom domowym możemy także od czasu do czasu serwować trochę mleka i nabiału (podawajmy je ostrożnie i obserwujmy, czy zwierzak nie dostaje na przykład biegunki po laktozie). W menu warto uwzględnić też mięso. Szczurki chętnie skosztują tego surowego, ale jeżeli mamy wątpliwości, czy na pewno jest wolne od pasożytów i bakterii, możemy je wcześniej ugotować. Najlepszy będzie drób – jest lekkostrawny i smaczny.


Karma dla domowego szczura – która jest najlepsza?


Przede wszystkim karma dla szczura musi być kupiona w dobrym sklepie zoologicznym (zapraszamy oczywiście do www.telekarma.pl ») i powinna być wysokiej jakości. Produkt z naturalnych składników, bez dodatku chemii i zapychaczy to najlepszy wybór. Ważne jest, aby w opisie na opakowaniu znajdowały się konkretne informacje o poszczególnych składnikach. Nie dajmy się zwieść ogólnikowym hasłom w rodzaju „mieszanki paszowe”, bo zazwyczaj oznacza to, że do karmy trafiły zmielone i wymieszane resztki wszystkiego, co nie nadawało się do innych produktów. Szukajmy zatem konkretnych informacji na temat rodzajów zbóż, owoców, ziół i warzyw. Sprawdzajmy też datę ważności, bo przeterminowany produkt nie nadaje się do spożycia. Nie kupujmy też nigdy karm z otwartych pojemników. Mogą być zwietrzałe, pozbawione smaku, zapachu, chrupkości, a nawet zapleśniałe. Dobra karma dla szczura domowego ma twarde granulki, jest pachnąca i świeża.

↓ ZIOŁA DLA SZCZURA ↓Oprócz podstawowej karmy dla szczura warto skusić się na mieszanki ziołowe albo połączenia sianka z ziołami, które dostaniemy w oddzielnych pojemniczkach i saszetkach. Są pysznym i zdrowym urozmaiceniem diety. To samo dotyczy przekąsek: są przeznaczone specjalnie dla szczurów (w przeciwieństwie do ludzkich słodyczy). Do wyboru mamy ciasteczka, krakersy albo kolby z ziarnami, owocami i miodem. Przysmaki są bardzo słodkie i bardzo kaloryczne, więc serwujmy je tylko raz na jakiś czas, na przykład jako nagrodę albo zachętę podczas nauki nowych sztuczek.

W okresie letnim warto włączyć do diety pupila także świeże trawy, zioła, owoce i warzywa. Szczury bardzo lubią na przykład banany, czereśnie albo jabłka. Uważajmy tylko z cytrusami, bo mają negatywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego zwierzaków. Warzywa możemy serwować na surowo albo je ugotować. Nie zapomnijmy też o codziennym uzupełnianiu wody w poidle, a już zwłaszcza w trakcie letnich upałów.

↓ PRZYSMAKI DLA SZCZURA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz