poniedziałek, 21 stycznia 2019

Paśnik dla gryzoni i królików

 

Jeśli naszymi domowymi towarzyszami są króliki bądź gryzonie, koniecznie w klatkach naszych pupili gościć musi siano. Wiele maluchów specjał ten wykorzystuje do wicia gniazda, niezbędny jest on jednak i w ich jadłospisie. Sianko przeznaczone do jedzenia musi być bardzo dobrej jakości – przede wszystkim więc jak najdłużej zachować powinno ono swą świeżość. O kwestię tę najlepiej pomoże nam zadbać specjalny paśnik dla gryzoni i królików.


Siano w diecie królików i gryzoni


Dla wielu naszych małych podopiecznych siano jest niezwykle ważnym elementem codziennej diety. W przypadku gryzoni znakomicie sprawdza się ono w roli dodatkowego, zdrowego przysmaku. Króliki zaś bez specjału tego zupełnie nie mogą się obejść – siano spokojnie stanowić może więc aż 90% ich diety.

Mieszanki, w których skład wchodzi m.in. pszenica, żyto, owies, stokłosa, tymotka łąkowa i trawa ogrodowa stanowią nie tylko pyszny, ale i niezwykle zdrowy kąsek. Specjał taki obfituje w białko, wapń, w witaminę A i D oraz w wiele innych cennych składników odżywczych. Niebagatelną rolę w przypadku tego właśnie pożywienia odgrywa też błonnik, który to bezpośrednio wpływa na prawidłową pracę układu pokarmowego – usprawnia perystaltykę jelit i funkcjonowanie żołądka. Hodując gryzonie lub króliki, nie możemy więc zapomnieć o dostępie do świeżego siana. 

↓ SIANKO DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓


Zadbaj o dobrą jakość siana dla zwierzaków


Siano jest niezwykle delikatnym i wrażliwym na czynniki zewnętrzne rodzajem pokarmu. Jeśli więc chcemy pupilowi naszemu zapewnić smaczny i zdrowy kąsek, koniecznie starannie zatroszczyć musimy się o jego jakość. Kupując siano, wybierajmy te produkty, które są dobrze wysuszone, niezakurzone i przekonują nas do siebie swym kolorem i zapachem. Inną kwestią zasługującą na uwagę, jest zaś należyte przechowywanie i racjonowanie tego produktu. Siano pod wpływem wilgoci szybko pleśnieje, a przez to zagrażać może zdrowiu zwierzaka. Do klatki maluchów wkładajmy więc niewielkie jego porcje, a niezjedzone pozostałości regularnie wymieniajmy na nowe, świeże kęsy. By zachować należytą higienę i mieć pewność, że zwierzak nasz jada tylko dobrej jakości pokarm, w klatce zainstalować możemy specjalny paśnik dla gryzoni i królików.

Zalety paśnika na sianko 


Na rynku dostępnych jest wiele różnych karmideł dla gryzoni i królików. Do wyboru mamy więc tu paśniki drewniane, druciane bądź wykonane z tworzyw sztucznych. Niektóre z nich zaopatrzone są też w dodatkowe uchwyty umożliwiające zawieszenie przy paśniku porcji wybranych warzyw czy owoców. Karmidła na sianko montuje się bezpośrednio do krat klatki – w środku bądź na zewnątrz. Ta druga opcja wydaje się o tyle lepsza, że nie zmniejsza zwierzakowi jego przestrzeni do życia.

Paśnik dla gryzoni i królików sprawia, że siano przeznaczone do jedzenia nie miesza się z wyściółką klatki. Dzięki temu dobrze odizolowane jest ono od moczu i wody do picia. W sposób ten zminimalizowany zostaje problem pleśnienia, a jedzenie malucha na dłużej pozostaje świeże. Nie zmienia to jednak faktu, że paśnik również powinniśmy bacznie kontrolować i w razie potrzeby wymieniać w nim pożywienie.

↓ PAŚNIK DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Angelov — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz