czwartek, 3 stycznia 2019

Mleko do odkarmiania szczeniąt


Mleko to kluczowy element diety wszystkich psich maluchów. W pierwszych dniach po urodzeniu to właśnie ono dostarcza czworonogom niezbędnych do życia substancji. Co jednak zrobić, jeśli szczeniak nie może pobierać tego odżywczego pokarmu bezpośrednio od swojej matki? Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością podawanie małemu pupilowi gotowego preparatu mlekozastępczego. Jakie mleko do odkarmiania szczeniąt wybrać, by nasz ulubieniec prawidłowo się rozwijał?


Kiedy należy podawać szczeniakowi preparat mlekozastępczy?


Mleko to pierwszy pokarm szczeniąt. Pod względem wartości odżywczej jest to też wzorcowy, idealnie zbilansowany posiłek, który w pełni zaspokaja potrzeby nowo narodzonych czworonogów. Jeśli jednak matka nie jest w stanie samodzielnie wykarmić szczeniąt, to na nas spoczywa obowiązek dostarczenia im odpowiedniego pożywienia.

↓ MLEKO DO ODKARMIANIA SZCZENIĄT ↓

  

Maluchom nie należy nigdy serwować mleka krowiego. Ma ono bowiem zupełnie inny skład od pokarmu suk. Przede wszystkim zawiera mniej białka i tłuszczu, a więcej laktozy. Dodatkowo znajdująca się w nim kazeina ma inną strukturę, dlatego jej trawienie może sprawiać psiakom niemałe problemy. Zupełnie bezpieczny dla maluchów jest natomiast preparat mlekozastępczy. Jego podawanie jest rekomendowane przede wszystkim osieroconym czworonogom. Świetnie sprawdzi się także w roli pokarmu uzupełniającego do dokarmiania szczeniąt. Warto po niego sięgnąć, jeśli nasza pupilka jest matką licznego miotu i nie może wykarmić wszystkich młodych. Mlekiem do odkarmiania szczeniąt można ponadto uzupełniać menu słabszych lub wolniej rosnących szczeniąt, które potrzebują dodatkowej dawki białka i energii. Będzie ono też niezastąpione pod koniec pierwszego miesiąca życia czworonogów. Suka produkuje wtedy coraz mniej pokarmu, natomiast psiaki domagają się coraz większych jego porcji. W okresie poprzedzającym odsadzenie, jak również tuż po nim, warto wzbogacić zatem jadłospis zwierzaków o preparat mlekozastępczy. Dzięki temu unikniemy gwałtownych zmian w diecie maluchów, a co za tym idzie – pozwolimy im stopniowo przyzwyczajać się do jedzenia stałego pokarmu. Mleko zastępcze bywa ponadto pożądanym dodatkiem w żywieniu ciężarnych i karmiących suczek. Może stanowić także prawdziwy zastrzyk energii dla psich seniorów i osłabionych zwierzaków w okresie rekonwalescencji. 


Jaki skład powinno mieć mleko do odkarmiania szczeniąt?


Preparat mlekozastępczy powinien mieć z pewnością skład jak najbardziej zbliżony do pokarmu wydzielanego przez sukę. Mleko czworonożnej matki zawiera około 4-10% białka, 8-10% tłuszczu i 4% laktozy. Jest również zasobne w witaminy i składniki mineralne. Pamiętajmy jednak, że produkty mlekozastępcze podaje się po uprzednim rozcieńczeniu w wodzie – zwykle w proporcji 1:3. Na ogół trzeba więc przeliczyć zawartość poszczególnych składników w mieszance przygotowanej dla zwierzaków. Wybierając mleko do odkarmiania szczeniąt, warto zwrócić uwagę na to, czy znajdują się w nim związki stymulujące odporność i wspierające trawienie. Szczególnie wartościowe dla czworonożnych juniorów są mannooligosacharydy i fruktooligosacharydy – regulujące mikroflorę jelitową. W mleku do odkarmiania zwierzaków nie powinno też zabraknąć wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – zwłaszcza kwasu dokozaheksaenowego i arachidonowego. Upewnijmy się zatem, czy produkt zawiera oleje rybne i roślinne. 


Jak karmić szczeniaka mlekiem zastępczym?


Produkty mlekozastępcze, jako podstawowe pożywienie szczeniąt, można zwykle stosować od 1. do 35. dnia życia. Ilość i wielkość posiłków należy natomiast zawsze dostosować do potrzeb maluchów, wynikających z ich wieku, wielkości i masy ciała. Istotne jest też, by stale kontrolować wagę zwierzaków i sprawdzać, czy odpowiednio przybierają na wadze. Preparaty mlekozastępcze najczęściej rozpuszcza się w ciepłej (50-60°C), przegotowanej wodzie. Po przyrządzeniu mieszankę trzeba przechowywać w lodówce – jednak maksymalnie przez 12-24 h. Maluchom preparat podajemy po wcześniejszym wymieszaniu i podgrzaniu do temperatury 38 °C. Mleko powinniśmy serwować psim juniorom za pomocą strzykawki lub butelki ze smoczkiem wyposażonym w odpowiedni otwór (taki, z którego płyn swobodnie kapie kroplami). Zatroszczmy się o higienę i regularnie sterylizujmy sprzęt do karmienia pupila. Nie zapominajmy także, aby po posiłku wykonać delikatny masaż psiego brzuszka – skutecznie pobudzi on pracę jelit.

↓ MLEKO DO ODKARMIANIA SZCZENIĄT ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © K.-U. Häßler - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz