środa, 13 lutego 2019

Mokra karma dla psa


Zależnie od gabarytów naszego pupila mokra karma dobrze sprawdza się w roli podstawowego jedzenia bądź pysznego dodatku. Atutem dań z puszki jest nie tylko ich niepowtarzalny smak i aromat. Po przysmaki te warto sięgać również z powodu wielu innych ich zalet. Jakich? 


Dlaczego podstawą psiej diety są zazwyczaj suche karmy?


Choć większość producentów renomowanych psich karm w ofercie swej posiada zarówno suche, jak i mokre specjały, to wybór tych pierwszych jest zazwyczaj zdecydowanie większy. Nie da ukryć się, że nasi domowi pupile, zwłaszcza ci rośli, zazwyczaj żywią się suchą karmą. Decydujący wpływ na taki stan rzeczy z całą pewnością ma cena oraz łatwość przechowywania i serwowania takich właśnie specjałów.

Suche psie jedzenie jest tańsze, a gwarantuje to nie tylko jego wyjściowa cena. W podobnej porcji zawiera ono więcej składników odżywczych niż mokra karma dla psa. Suche krokiety są więc opcją bardziej ekonomiczną również z tego względu, że pies potrzebuje mniejszej ich ilości, by najeść się do syta. Ponadto sucha karma nie psuje się tak łatwo. Dzięki temu bez problemu przechowywać możemy większe jej paczki. W psiej misce pozostawać może też ona nawet wówczas, gdy wychodzimy do pracy. 

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓


Kiedy w psią dietę warto włączyć mokrą karmę?


Mokre psie specjały świetnie sprawdzą się w menu każdego psiaka. W przypadku psów dużych nie musimy wcale czynić z nich głównego dania – wystarczy, że wprowadzimy je w roli smakowitego dodatku. Producenci karm muszą głowić się nad tym, jak podnieść smak suchych psich dań. W przypadku mokrych karm dla psów problem taki nie istnieje. Wystarczy otworzyć puszkę, a pupil nasz zwabiony jej wonią, sam raz-dwa zjawi się  przy misce. Jeśli więc danie z puszki wymieszamy z suchą karmą, możemy mieć pewność, że nawet największy niejadek posiłek taki skonsumuje z niemałym apetytem. 

Ponadto mokre specjały mogą być karmą podstawową dla psów miniaturowych i małych oraz dla tych zwierzaków, które utraciły zęby bądź poprzez złe ustawienie szczęk mają problemy z gryzieniem. Ze względu na dużą zawartość wody dobrze sprawdzą się też one w przypadku psiaków stroniących od picia oraz borykających się z urologicznymi problemami. Z tego samego powodu warto na mokre jedzenie przestawić też psie łakomczuchy. Pożywienie zasobne w wodę sprawi, że psiak szybko poczuje się syty. By osiągnąć ten efekt, nie będzie musiał więc on dostarczyć swemu organizmowi dużej dawki kalorii.

Mokra karma dla psa wygrywa składem


Nie jest tajemnicą, że dostępne na rynku mokre pokarmy znacznie różnią się od siebie jakością, a więc i składem. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że zawsze mokre psie jedzenie pod względem tym będzie lepsze od suchych specjałów – wiele zależy tu od nastawienia i praktyk producenta. Gdy jednak porównywać będziemy dwie karmy naprawdę wysokiej jakości, puszka z pewnością zajmie pierwsze miejsce na podium. 

Makra karma dla psa ma też znacznie mniejszą ilość węglowodanów – niemal w całości może bazować na białku zwierzęcym. Kukurydza, pszenica bądź ryż w suchej karmie niezbędne są chociażby po to, by bez problemu dało się ją uformować w kształtne granulki. 

Dobrej jakości produkty, a więc np. organiczne warzywa, owoce i dziczyzna bądź mięso z wolnego wybiegu użyte mogą zostać zarówno do produkcji suchych, jak i mokrych specjałów. W przypadku tych pierwszych wyjściowe artykuły są jednak w dużym stopniu przetwarzane, przez co tracą swe wartości odżywcze. Mokre karmy dla psów poddawane są mniejszej obróbce. Zachowują więc one więcej witamin, przeciwutleniaczy, minerałów i dobrej jakości tłuszczów. Niewątpliwym atutem mokrej karmy jest też to, że nie musi ona zawierać konserwantów. Otwarta puszka nie ma co prawda długiego terminu ważności. W przypadku dobrych produktów możemy mieć jednak pewność, że nie natrafimy tam na żadne podejrzane i szkodliwe dla psiego zdrowia substancje.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma
 
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © urbans78 — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz