sobota, 16 lutego 2019

Zioła dla myszy


Myszy są dobrze znane z niezwykłej elastyczności w doborze pożywienia. Sprytne gryzonie potrafią znaleźć smakowite kąski w niemal każdych warunkach. W diecie naszych domowych podopiecznych także nie może zabraknąć różnorodnych przysmaków. Do jednych z najbardziej wartościowych przekąsek dla myszy należą zioła. Jaką zieleninę warto włączyć do menu gryzoni? Jak prawidłowo serwować roślinne smakołyki małym pupilom?


Zioła w diecie myszy


Naturalny jadłospis myszy jest zazwyczaj dość urozmaicony. Wszystkożerne gryzonie nie gardzą prawie żadnymi przekąskami, dzięki czemu doskonale radzą sobie nawet na obszarach stosunkowo ubogich w pożywienie. Mali podopieczni często zmieniają też miejsca żerowania, dlatego mogą stale próbować nowych produktów. W diecie zwierzaków przeważają pokarmy pochodzenia roślinnego. Myszy żywią się przede wszystkim zbożami, nasionami i owocami. Niejednokrotnie sięgają również po resztki jedzenia pozostawione przez ludzi. Okazjonalnymi mysimi przysmakami są drobne owady. 

Podstawą menu myszy w warunkach domowych powinna być karma pełnoporcjowa, bazująca na zbożach. Komponując jadłospis dla gryzonia, nie można jednak zapomnieć o pokarmach uzupełniających. Oprócz warzyw i owoców, myszom można z powodzeniem serwować zioła. Pozwalają one wzbogacić dietę zwierzaków o błonnik, cenne witaminy, minerały, pierwiastki śladowe i substancje prozdrowotne. Pełnią ponadto istotną funkcję w profilaktyce dentystycznej – pomagają ścierać zęby. Zielenina wspiera profilaktykę zdrowotną i reguluje pracę mysiego organizmu. Substancje aktywne znajdujące się w roślinach poprawiają trawienie, usprawniają metabolizm, wspomagają detoksykację i stymulują odporność. Zioła o wyrazistym zapachu idealnie trafiają w gust myszy – interesująca woń jest jednym z najważniejszych czynników skłaniających zwierzaki do spożycia pokarmu. Różnorodne surowce roślinne dostarczają gryzoniom wielu wrażeń zmysłowych i umożliwiają realizację naturalnych zachowań związanych z żerowaniem. Są dla małych pupili dodatkową atrakcją, która skutecznie chroni przed nudą i żywieniową monotonią.

↓ ZIOŁA DLA MYSZY ↓Jakie zioła podawać myszy?


Myszy z chęcią spróbują różnych roślin, które są szeroko rozpowszechnione w naszym otoczeniu. Do ulubionych przekąsek gryzoni należą m.in. mniszek lekarski, babka lancetowata, tasznik pospolity, krwawnik pospolity, pokrzywa, rumianek, bazylia, mięta. Gryzoniom warto serwować również listki jeżyny, poziomki, czarnej porzeczki oraz brzozy. Dla małych podopiecznych nadają się ponadto niektóre kwiaty. Bez obaw możemy zaoferować zwierzakom kwiaty nagietka, hibiskusa czy malwy. Świetnym przysmakiem do chrupania dla myszy może okazać się korzeń cykorii. 
W jaki sposób podawać zioła myszy?

Zioła, razem z owocami i warzywami, powinny stanowić około 15% mysiej diety. Gryzoniom możemy podawać zieleninę zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. Należy jednak unikać serwowania pupilom jednorazowo dużych porcji soczystych pokarmów, gdyż mogą wywołać problemy trawienne. Najlepiej oferować zwierzakom tyle zieleniny, ile są w stanie zjeść w ciągu jednego posiłku. Wszelkie resztki świeżej zielonki powinniśmy niezwłocznie usuwać z klatki. Warto także pamiętać, że zioła dla myszy nie mogą być pryskane środkami ochrony roślin. Nie powinny również pochodzić z okolic dróg. Przed zaserwowaniem ich gryzoniowi, trzeba je dokładnie umyć i wysuszyć. Jeżeli nasz podopieczny nie jest przyzwyczajony do jedzenia tego typu smakołyków, warto wprowadzać je do jego jadłospisu stopniowo, początkowo serwując w niewielkich ilościach. 

Bardzo wygodne w stosowaniu są gotowe mieszanki ziołowe dla myszy. Zwykle składają się z różnych gatunków roślin, dzięki czemu dostarczają zwierzakowi optymalnej dawki wszystkich niezbędnych składników. Suszone zioła zachowują też intensywny zapach, świeżość i wysoką wartość odżywczą, dlatego są chętnie jedzone przez zwierzaki. Aby nie utraciły swoich walorów, należy przechowywać je w szczelnym pojemniku, ulokowanym w zaciemnionym i chłodnym miejscu. Przy wyborze lub tworzeniu mieszanki dla ulubieńca, powinniśmy zwrócić uwagę na teksturę i wielkość poszczególnych elementów. Myszy lubią pałaszować takie przekąski, które mogą bez problemu chwycić w łapki. Dodatkowo frajdę sprawia im chrupanie twardszych komponentów (np. korzonków). 

Tym, co pochłania gryzonie najbardziej, jest żerowanie. Myszy każdej nocy w poszukiwaniu pożywienia penetrują mnóstwo okolicznych zakamarków. Właśnie dlatego ucieszą się, jeśli umożliwimy im samodzielne zdobycie ziół. Doskonałym pomysłem może być zatem umieszczenie ziół dla myszy w kartonowym pudełku czy karmniku interaktywnym. Aby urozmaicić mysie posiłki, można również wymieszać suszone zioła z siankiem lub świeżą zieleninę z warzywami i owocami.

↓ ZIOŁA DLA MYSZY ↓

Sklep Telekarma
Zdjęcie: Patrycja Bydlińska 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz