piątek, 1 grudnia 2017

Smycz ringówka dla psa

Zabranie pupila na wystawę psów to poważne przedsięwzięcie. Trzeba zadbać o jego wygląd (a zatem umyć, wysuszyć, wyszczotkować, a czasem też lekko wymodelować sierść), prawidłową prezencję (musi wyglądać dumnie i z klasą, żadnych wygłupów ani nieposłuszeństwa), cierpliwość i opanowanie (sędziowie będą go dotykali również w bardzo intymnych miejscach), a do tego należy nauczyć zwierzaka poruszania się na specjalnej smyczy, czyli ringówce. Bez tej umiejętności nie ma szans wygrać żadnych zawodów, bo obchód z ringówką to jedna z podstawowych metod eliminacji źle przygotowanych przez właścicieli czworonogów.


Co to jest ringówka dla psa?


Ringówka dla psa to specjalna smycz, która potrzebna jest tylko podczas wystawy, natomiast na co dzień zdecydowanie nam się nie przyda. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo krótka, czasami ma tylko pół metra długości. Na zwykły spacer absolutnie się nie nadaje, natomiast na dumne kroczenie przy nodze właściciela jest oczywiście idealna. Zbyt długa mogłaby tylko utrudnić sprawę. Ringówka jest także specjalnie mocowana na szyi pupila, bo ma mechanizm zaciskowy, który przypomina pętlę i jest zakładany dosyć wysoko, bo zaraz za uszami. Ringówka może być nylonowa (najczęściej wybierany model), ale też skórzana albo nawet ze specjalnie przygotowanej bawełny. Powinna być cienka i nie rzucać się w oczy. To tylko narzędzie, a zatem nigdy nie eksponujemy zanadto takiego akcesorium.

Wybieramy ringówkę dla psa


Musimy koniecznie wziąć pod uwagę, że długość ringówki musi być dopasowana do rozmiarów psiaka. Dla yorka albo maltańczyka wybieramy trochę inne wymiary niż dla owczarka niemieckiego. Ważny jest też oczywiście obwód szyi zwierzaka. Przy zakładaniu ringówki weźmy pod uwagę, czy dobrze pasuje, a zatem czy nie ciągnie się po ziemi albo wręcz przeciwnie: jej zbyt krótkie wymiary nie sprawiają, że pupil musi za bardzo podnosić głowę do góry. To niewygodne, fatalnie wygląda i psuje psią postawę, a zatem może od razu go zdyskwalifikować w oczach komisji. Nie wybierajmy też smyczy zbyt cienkiej, bo zacznie się wbijać w szyję czworonoga. Za szeroka jest również niewygodna i mocno rzuca się w oczy. Najważniejsze, to dobrze dopasować taką smycz i zachować zdrowy rozsądek. Zwróćmy też uwagę, czy ringówka dla psa jest wytrzymała i nie zerwie się podczas prezentacji. Wytrzymała oczywiście nie oznacza, że może wyglądać topornie, to też bardzo nieestetyczne i może poważnie zaważyć na decyzji sędziów. Ringówka musi prezentować się delikatnie i elegancko na szyi pupila oraz współgrać z jego prezencją.

Rodzaje ringówek dla psów


Możemy się zdecydować na ringówkę tradycyjną albo regulowaną, która oczywiście jest wygodniejsza, ale mechanizm zaciskowy działa nieco inaczej i zapewne czeka nas dłuższy trening z psiakiem (większa swoboda mniej motywuje do wpisania się w sztywne normy regulaminu wystaw). Warto natomiast pomyśleć o delikatnym materiale. Nylon jest dobry i solidny, ale powlekana bawełna albo miękka skóra okażą się zdecydowanie bardziej komfortowe, choć oczywiście będziemy musieli zapłacić za nie nieco więcej. Bardzo ważną sprawą jest też kolor takiej smyczy. W przeciwieństwie do zwyczajnej, spacerowej smyczy, tutaj na żadną ekstrawagancję nie możemy się skusić. Kolor powinien koniecznie współgrać z odcieniem futra psiaka. Zbyt kontrastowy może nawet zakłócić proporcje psiej sylwetki lub uwydatnić jakimś mankament jego urody. Takie sprawy należy umiejętnie ukrywać, a nie pokazywać komisji w całej okazałości. Jaskrawe odcienie wyglądają niepoważnie, a smycz we wzroki albo z doczepionymi ozdobami najprawdopodobniej zdyskredytuje czworonoga już na samym początku. Dobierzmy zatem ringówkę z głową: ma być uniwersalna, z klasą, dopasowana do czworonoga. Żadnych fajerwerków w tym względzie nam nie potrzeba i mogą tylko zaszkodzić.

Nauka chodzenia na ringówce


Chodzenia na ringówce trzeba się nauczyć i im wcześniej zabierzemy się za treningi, tym nasz psiak szybciej zrozumie, o co chodzi i łatwiej mu przyjdzie dostosowanie się do wyśrubowanych wymogów komisji. Na wystawie pupil musi kroczyć przy naszej lewej nodze, nie wolno mu nas ani wyprzedzić, ani pozostać w tyle, o skręcaniu na boki już nie wspominając. Ruchy muszą być swobodne, pełne gracji i klasy, trochę wydłużone i lekkie. Ringówka pozostaje cały czas lekko napięta, w żadnym wypadku nie ciągnie się po ziemi ani nie podnosi psiakowi zbyt mocno głowy do góry. Grunt to wypracować dobre tempo i nauczyć psiaka, że nie może nas wyprzedzać. W tym celu przydatne okażą się krótkie, znaczące szarpnięcia, będące dla kudłacza sygnałem, że trzeba zwolnić. Bardzo przyda się nagradzanie go nawet za małe sukcesy. Chodzenia na ringówce nie nauczy się w jeden dzień, więc wykażmy się cierpliwością i zrozumieniem.

↓ SMYCZ RINGÓWKA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcia: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz