piątek, 22 grudnia 2017

Maty do nauki czystości dla szczeniąt

Każdy właściciel dobrze zna ten problem: wzięcie pod swój dach szczeniaka to mała rewolucja w domu, także jeśli chodzi o bałaganienie. Szczeniaki są nieporadne, za to bardzo ciekawe świata i pełne energii, są zatem we wszystkich miejscach na raz, muszą wiele przedmiotów wypróbować, obejrzeć każdy kąt i koniecznie bawić się na całego. Oprócz szalonego temperamentu pojawia się także inna sprawa: młody psiak nie umie się jeszcze załatwiać na dworze. Zazwyczaj nie potrafi nawet w jedno miejsce. Żadne krzyki ani kary nic tutaj nie pomogą, przeciwnie: mogą tylko zaszkodzić. Dlatego do nauki czystości trzeba się przygotować z głową, a zatem kupić odpowiednie akcesoria.


Maty do nauki czystości dla szczeniąt – co to?


Taki produkt dostaniemy w dobrym sklepie zoologicznym. Polecamy oczywiście szeroki wybór takich mat w internetowym sklepie zoologicznym telekarma.pl ». Ważne jest, aby mata była solidna i nieprzepuszczalna, bo tylko wtedy spełni swoje zadanie. Taki produkt ma w środku chłonne włókna celulozy oraz pokryty specjalną folią wodoodporny spód. Są maty o większych i mniejszych rozmiarach, choć najbardziej popularne to te standardowe, często dostępne od razu w pakiecie po kilka. Taki produkt łatwo się rozkłada, można go przesuwać, dowolnie zmieniać położenie, jak również zbierać już zabrudzony z podłogi. Maty są bardzo chłonne i do tego neutralizują nieprzyjemny zapach dzięki specjalnym pochłaniaczom odoru. Dostaniemy także maty do nauki szczeniąt o zapachu świeżej trawy, które mają dawać wrażenie, że kudłacz załatwia się na dworze.

Jak używać mat do nauki czystości dla szczeniąt?


Najważniejsza sprawa to zaobserwowanie, czy są takie miejsca, w których pupil szczególnie lubi się załatwiać. Mogą to być na przykład bardziej zaciszne kąty albo wręcz miejsca, gdzie musi się wcisnąć. Takie „intymne” lokum jest doskonałe na oddanie moczu albo nawet zrobienie czegoś większego. To jednak zależy od charakteru psiaka. Równie doskonałym miejscem może się okazać środek dywanu albo nasz tapczan (jeżeli pupilowi wolno na niego wchodzić). Są oczywiście również zwierzaki gustujące w lokalizacjach raczej oryginalnych, w rodzaju: okolice telewizora, pod parapetem, przy drzwiach wejściowych. Najlepszym pomysłem jest wyłożenie każdego z takich newralgicznych punktów matą. Zdarza się również, że szczeniak nie ma w ogóle jednego ulubionego miejsca i siusia po trochu wszędzie, nawet nie do końca jeszcze nad tym panując. Nie krzyczmy na niego. To naprawdę nic nie zmieni, bo psiak nie postępuje tak ze złośliwości. Jest młody i nieporadny. Nie rozumie, że robi źle. Od ciągłego pilnowania albo czyszczenia wszelakich powierzchni lepsza będzie inna metoda: pozbądźmy się na jakiś czas dywanów, a na podłodze połóżmy maty. Może nie prezentuje się to zbyt estetycznie, ale jest naprawdę praktyczne. To przecież tylko okres przejściowy, nasze mieszkanie już niedługo znów wróci do dawnego stanu.


Maty do nauki czystości dla szczeniąt: etap bardziej zaawansowany


Na pewnym etapie dobrze jest przyzwyczaić psiaka, że należy załatwiać się w jedno, konkretne miejsce. Jest jeszcze za mały na spacer, ale warto wyznaczyć w domu jedną strefę (najlepiej gdzieś w łazience) i zachęcać zwierzaka, aby właśnie tam siusiał. Nie stanie się to oczywiście od razu, ale wykażmy się cierpliwością. Warto nawet przenosić pupila na matę, kiedy zaczyna się niespokojnie kręcić i szukać sobie miejsca do załatwienia się. Nagradzajmy go też za każdy sukces. W ten sposób zmniejszymy obszar, który należy okrywać matami, a to duża oszczędność energii, ale również pieniędzy, bo zużywamy mniej produktów na raz.

Następnym etapem nauki czystości są oczywiście spacery. Pamiętajmy, że pęcherz szczeniaka jest mały, a zatem szybko się napełnia. Maksimum wytrzymałości to mniej więcej dwie godziny, ale najlepiej, aby wychodzić z maluchem co godzinę. Nie zaszkodzi też mieć zawsze w domu kilka mat na czarną godzinę. Mogą się przydać w sytuacji awaryjnej.

↓ MATY DO NAUKI CZYSTOŚCI DLA SZCZENIĄT ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz