wtorek, 12 grudnia 2017

Karma dla Shih tzu

Shih tzu to prawdziwy psi elegant. Obok tego pełnego dostojeństwa i naturalnego wdzięku czworonoga nie sposób przejść obojętnie. Nic więc dziwnego, że właściciele tak wyjątkowych zwierzaków chcieliby zapewnić im wszystko, czego tak naprawdę pragną. Wykwintne potrawy, jedzenie do woli, a może nielimitowane łakocie? Nic nie zastąpi psiakowi odpowiednio zbilansowanej, dostosowanej do jego potrzeb karmy. Jakie pożywienie będzie najlepsze dla Shih tzu?


Specyfika żywienia Shih tzu


Shih tzu to wprost wymarzony domowy kompan, który nie stroni ani od wesołych zabaw, ani od leniwego wylegiwania się na kanapie. Psiaki tej rasy są zazwyczaj przyjaźnie nastawione do ludzi, zrównoważone, łagodne i oddane. Ich niewątpliwą zaletą jest też łatwość adaptacji – czworonogi te nie mają problemów, by przyzwyczaić się do nowych sytuacji i odnaleźć w nowych warunkach. W przeciwieństwie do wielu innych psiaków shih tzu nigdy nie był typowym zwierzakiem użytkowym. Jego główną funkcją było towarzyszenie człowiekowi. Ze względu na pewien mistycyzm i symbolikę buddyjską czworonóg ten zyskał szczególne miejsce w Chinach i na stałe zagościł w cesarskim dworze.

Na popularność Shih tzu duży wpływ miała z pewnością ich niezaprzeczalna uroda i niewielkie rozmiary. Psiaki te osiągają wielkość jedynie 20-28 cm i wagę 4-7 kg. Wielkim atutem tych czworonogów jest długa i gęsta okrywa włosowa, która dodatkowo na pysku formuje wąsy i brodę, natomiast na głowie układa się w charakterystyczną fryzurę. W diecie zwierzaków nie może więc zabraknąć składników, które wzmocnią i odżywią sierść oraz ułatwią jej odbudowę. Bardzo ważne jest też dbanie o delikatną skórę pupila. Warto jednak wiedzieć, że problemy dermatologiczne występujące u Shih tzu często mają związek z alergią. Niezbędne może okazać się zatem wykluczenie najbardziej uczulających substancji z menu czworonoga. Ze względu na kształt kufy, Shih tzu zaliczane są do ras brachycefalicznych, charakteryzujących się skróconym pyskiem. Niestety, generuje to różne problemy. Psiaki takie są szczególnie narażone na kłopoty z oddychaniem, przegrzanie czy wypadniecie gałki ocznej. Wzmożonej higieny wymagają ponadto ich zęby. Karma dla Shih tzu musi ułatwiać ich naturalne oczyszczanie. Nie można również zapominać o podatności tych małych psiaków na urazy i problemy ortopedyczne. Shih tzu wykazują ponadto predyspozycje do chorób serca i nerek. Pożywienie powinno być więc bogate w składniki, które zapewnią ochronę wszystkim słabym punktom w organizmie czworonoga. Odpowiednia dieta może bowiem skutecznie ograniczyć rozwój wielu chorób, a także poprawić wygląd i samopoczucie naszego podopiecznego.

↓ KARMA DLA PSÓW RASY SHIH TZU ↓Jaką karmę wybrać dla Shih tzu?


Karmy dedykowane konkretnym rasom nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Wybierając tego typu produkty, mamy pewność, że są one dostosowane do specyficznych potrzeb żywieniowych naszego pupila. Właściciele Shih tzu mogą również poszukać pokarmu przeznaczanego dla szerszej grupy smakoszy i zdecydować się na produkt dedykowany małym czworonogom. Często istnieje jednak konieczność bardziej precyzyjnego dobrania karmy pod kątem indywidualnych wymagań psiaka. Kupując pokarm dla pupila, musimy wziąć pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, a także specyficzne upodobania. Bliżej przyjrzeć się powinniśmy też granulacji pożywienia. Rasy brachycefaliczne potrzebują drobnych krokietów, o specjalnym kształcie i strukturze, które ułatwią zwierzakom chwytanie i dokładne żucie granulek. Dla Shih tzu dobrze wybierać pokarmy lekkostrawne i wysoko przyswajalne, oparte wyłącznie na nieuczulających składnikach. A może nasz ulubieniec jest szczególnie wybredny w doborze pożywienia? Dla takich psiaków przygotowano produkty o specjalnej recepturze, wyróżniające się nieprzeciętnym smakiem i zapachem.

Jakie składniki powinna zawierać karma dla Shih tzu?


Pokarm dla Shih tzu musi być bogaty w składniki zapewniające zdrową skórę i lśniącą sierść. Niezbędne jest więc dodatek wartościowych olejów (np. z łososia, z ogórecznika), będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. W diecie nie może zabraknąć aminokwasów siarkowych oraz witaminy A, biotyny czy cynku. Pozytywny wpływ na uzębienie czworonoga może mieć zawarty w pożywieniu polifosforan sodu, wiążący obecny w ślinie wapń. Zawsze warto dodatkowo zadbać o odporność zwierzaka, serwując mu pożywienie zasobne w przeciwutleniacze i prebiotyki. Dla szczególnie wrażliwych Shih tzu godne polecenia są pokarmy pozbawione ciężkostrawnych zbóż, stworzone na bazie jednego rodzaju białka. Szczególnymi walorami odznacza się pożywienie z dodatkiem ziół i roślin. Wyciąg z jukki nierzadko miewa zbawienny wpływ na delikatny przewód pokarmowy małego psiaka i skutecznie ogranicza nieprzyjemne zapachy wydzielane przez zwierzaka. Wspierajmy też układ szkieletowy czworonoga, podając mu produkty z chondroityną i glukozaminą.

↓ KARMA DLA PSÓW RAS MAŁYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz