środa, 27 grudnia 2017

Klatki modułowe dla chomika

Porządna klatka posiadająca przestrzeń na sypialnię, toaletę, jadalnię i bawialnię to podstawowy element chomikowej wyprawki. W swym lokum pupil nasz spędza zdecydowaną większość swego czasu, odpowiedni dach nad głową jest więc mu naprawdę niezbędny. Samodzielne urządzenie domu dla zwierzaka wcale nie jest prostą sprawą. Szukając gotowego, ale i ciekawego oraz estetycznego rozwiązania, sięgnąć możemy po dostępne na rynku klatki modułowe. 


Czym wyróżniają się modułowe klatki dla chomików?


Klatki dla gryzoni najczęściej kojarzą się nam z konstrukcjami, których dół jest plastikową kuwetą, ścianki i góra wykonane są zaś z metalowych szczebelków. Ten tradycyjny wariant sprawdza się całkiem nieźle, gdy wybrane przez nas lokum jest odpowiednio przestronne. Do domku takiego samodzielnie dokupić musimy jednak wszystkie niezbędne naszemu maluchowi akcesoria.

Znakomitą alternatywą dla typowych klatek są wykonane z przezroczystego plastiku klatki modułowe, które dowolnie komponować możemy z odrębnych, łączonych tunelami części. Sposobem tym stanowiący punkt wyjścia model podstawowy, zaopatrzony w domek, poidełko i miskę, łatwo uda nam się powiększyć o idealnie nadającą się do ćwiczeń salę gimnastyczną, o dodatkowe tunele czy kryjówki. Specjalnymi łącznikami scalić możemy też ze sobą dwie podstawowe klatki, jeśli w lokum dla gryzoni zamierzamy trzymać więcej niż jednego chomika. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy jednak, że niektóre z tych gryzoni, np. chomiki syryjskie, są zdeklarowanymi samotnikami. Łączenie ich w większe stada może więc prowadzić do zaciekłych, często kończących się śmiercią bójek.

Podstawowe zalety klatek modułowych


W naturalnych warunkach chomikowe rezydencje przybierają postać wyżłobionych w ziemi nor i wielu różnorakich łączących je tuneli. Nic więc dziwnego, że to właśnie klatki modułowe najwierniej potrafią odtworzyć prawdziwe środowisko życia dzikich zwierzaków. Na wolności gryzonie te wiele czasu poświęcają wędrówkom po swym domu. Sypialnię od jadalni czy toalety dzieli tu zazwyczaj kawał drogi. Domowe chomiki, spędzające zdecydowaną większość doby w czterech kątach swego mieszkania, potrzebują wyzwań, ćwiczeń i porządnej dawki ruchu. Przyłączane do podstawowego siedliska dodatkowe elementy ustrzegą więc naszego małego pupila przed nudą i należycie zatroszczą się o jego fizyczną kondycję.

Klatki modułowe dla chomika to wspaniałe rozwiązanie nie tylko dla zwierzaków, ale i ich właścicieli. Zarówno obłe kształty, jak i kolorystyka sprawiają, że mieszkanka gryzoni stać mogą się prawdziwą ozdobą pokoju. Najważniejszą zaletą plastikowych modułowych klatek są jednak ich przezroczyste ścianki. Dzięki nim zainteresowani życiem swych pupili mali właściciele bez problemu będą mogli podglądać zwierzaki, nie przeszkadzając im jednocześnie. Milusińskiego możemy mieć tu na oku zarówno podczas zabawy w kołowrotku, jak i wówczas, gdy przemierza on kolejne łączące moduły tunele.

O czym warto pamiętać, decydując się na modułową klatkę dla chomika?


Klatki modułowe pomyślane zostały tak, abyśmy samodzielnie mogli składać je z odrębnych części. I choć poszczególne ich elementy sprzedawane są oddzielnie, pamiętajmy o tym, że tylko w szerszym pakiecie tworzą one idealnie nadające się dla zwierzaka lokum. Jeden tylko segment jest przestrzenią zbyt małą dla chomika. Punkt wyjścia zawsze stanowić powinny więc przynajmniej dwa połączone tunelami moduły. Klatkę możemy oczywiście dowolnie przemeblowywać i rozbudowywać. Czym więcej dodatkowych części dołączymy, tym lepiej. Wersja rozbudowana najlepiej imituje zamieszkiwaną w naturalnych warunkach norę.

Poszczególne segmenty modułowych klatek mogą różnić się od siebie swym kształtem. Często zdarza się, że elementy dołączane do podstawowego lokum są obłe, a nawet okrągłe. O ile w przypadku dobudówek konstrukcje takie sprawdzają się znakomicie, o tyle pamiętajmy, że główna rezydencja kształtem swym przypominać powinna prostokąt. Rogi podstawowej klatki nie muszą być kanciaste, ważne jednak, by pupil nasz miał tu do dyspozycji winkle i narożniki. To właśnie w takich kątach chomiki najchętniej organizują sobie sypialnie, spiżarnie i toalety.

↓ KLATKI MODUŁOWE DLA CHOMIKA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz