piątek, 3 listopada 2017

Karma junior dla kota

Małe kociaki w ciągu kilku miesięcy zmieniają się wprost nie do poznania. W okamgnieniu z uroczych puchatych maluchów wyrastają dzielni myśliwi. W okresie intensywnego wzrostu i rozwoju organizm każdego mruczka potrzebuje jednak szczególnego wsparcia. Aby pomóc pupilowi wkroczyć w dorosłość, należy starannie zatroszczyć się o jego dietę. Niezastąpione w tym przypadku mogą okazać się karmy typu junior, idealnie dopasowane do wymagań kociaków.Podstawowe zasady żywienia kociąt


Kociakom karmionym zaraz po urodzeniu mlekiem matki z pewnością niczego nie brakuje. Gdy jednak maluchy ukończą już 4. tydzień życia, to na nas zaczyna spoczywać odpowiedzialność za ich dietę. Mruczki muszą być stopniowo przyzwyczajane do pokarmu stałego. Oznacza to konieczność podawania im najpierw pokarmu półpłynnego. Dobrym pomysłem jest serwowanie maluchom granulek suchej karmy namoczonych w wodzie. W ten sposób możemy regulować stopień nasączenia pokarmu, aż dojdziemy do momentu, gdy pupil będzie bez problemu pałaszował całkowicie suche krokieciki. Warto pamiętać, że kociaki powinny jeść wielokrotnie w ciągu dnia, ale jednorazowo tylko małe porcje. Ich przewód pokarmowy dopiero się rozwija i nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem pożywienia. Kociaki potrzebują jednak wyjątkowego wartościowego pożywienia, bo ich zapotrzebowanie na energię jest nawet 3 razy wyższe niż dorosłych futrzaków. Istotne jest ponadto, by wyrabiać u młodych zwierzaków odpowiednie nawyki żywieniowe. Kocięta powinny mieć możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami pożywienia. Dajmy im spróbować pokarmów różniących się teksturą, konsystencją, smakiem czy zapachem. Wszelkich modyfikacji w diecie rosnącego mruczka musimy dokonywać jednak niezwykle ostrożnie i powoli. Zwracajmy też uwagę na wszelkie sygnały, które mogą świadczyć o tym, że określone pożywienie nie służy naszemu pupilowi.

↓ MOKRA KARMA JUNIOR DLA KOTA ↓


Czym wyróżniają się karmy junior dla kota?


Karmy junior dla kotów przeznaczone są zazwyczaj dla milusińskich w wieku od 1. do 12. miesiąca życia. Niektóre produkty dedykowane są wyłącznie starszym kociakom (od 4. miesiąca życia), u których tempo wzrostu jest już dużo wolniejsze. Receptura pokarmów junior została opracowana pod kątem szczególnych potrzeb młodych zwierzaków. Właśnie dlatego pożywienie tego typu odznacza się wysoką kalorycznością, wysoką zawartością białka i składników budulcowych (m.in. wapnia i fosforu). Karmy junior są też przystosowane do uzębienia kociaków, dlatego zazwyczaj charakteryzują się drobną granulacją i specjalną teksturą ułatwiającą gryzienie krokietów. Aby nie obciążać niepotrzebnie przewodu pokarmowego maluchów, producenci pożywienia stawiają na lekkostrawne i dobrze przyswajalne składniki. W pokarmach dla juniorów nie może też zabraknąć ważnych dla zdrowia i prawidłowego rozwoju mruczków substancji. Znajdziemy w nich m.in. kwasy omega-3 i omega-6 (wpływające m.in. na układ nerwowy, skórę, sierść) oraz prebiotyki i przeciwutleniacze (stymulujące odporność).

Jaką karmę wybrać dla kociaka?


Aby mieć pewność, że wybrana karma spełni oczekiwania naszego milusińskiego, warto wziąć pod lupę jej skład. Pokarm dla kociąt musi zawierać minimum 30% białka. Warto sprawdzić też proporcje wapnia i fosforu, które powinny kształtować się na poziomie 1,2:1. Godne polecenia są karmy o ograniczonej zawartości węglowodanów, pozbawione ciężkostrawnych zbóż. Koty to bowiem zdeklarowani mięsożercy, które do prawidłowego rozwoju potrzebują przede wszystkim wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego. Upewnijmy się zatem, czy głównym składnikiem pożywienia jest mięso. Wykorzystanie do produkcji pokarmu jego różnych rodzajów może być dodatkowym atutem. Cennym wzbogaceniem diety kociaka mogą być też warzywa, owoce, niektóre rośliny i zioła. Tego typu składniki są doskonałym źródłem witamin, minerałów i substancji o działaniu prozdrowotnym. Zawsze powinniśmy zwrócić też uwagę na pochodzenie surowców użytych do produkcji pożywienia i sposób ich obróbki. Szukajmy pokarmów na bazie świeżych, naturalnych i lokalnych produktów. Pożywienie dla kociaka nie powinno natomiast zawierać żadnych sztucznych konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku czy genetycznie modyfikowanych surowców.

↓ SUCHA KARMA JUNIOR DLA KOTA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza