poniedziałek, 6 listopada 2017

Karmienie szczeniaka owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie nie bez powodu zaskarbiły sobie sympatię ludzi na całym świecie. Te inteligentne, energiczne i przyjacielskie psiaki potrafią być zarówno uroczymi domowymi towarzyszami, jak i niezastąpionymi pomocnikami w pracy. Aby jednak puchaty, bezbronny maluch mógł przeistoczyć się w dzielnego czworonoga, niezbędna jest prawidłowa dieta. W jaki sposób karmić szczeniaka owczarka niemieckiego, by mógł się rozwijać i zdrowo rosnąć?


Specyfika żywienie owczarków niemieckich


Choć każdy szczeniak potrzebuje z pewnością odpowiedniego żywienia, w przypadku owczarków niemieckich jest ono szczególnie istotne. Psiaki te ze względu na swoją wagę (22-40 kg) zaliczane są do ras dużych. Dla takich czworonogów okres szczenięctwa jest zawsze sporym wyzwaniem. W stosunkowo krótkim czasie muszą bowiem powiększyć swoją masę ciała nawet kilkudziesięciokrotnie. Aby zapewnić zwierzakowi harmonijny rozwój, niezbędne jest kontrolowanie tempa jego wzrostu poprzez serwowanie mu prawidłowo zbilansowanych posiłków. Owczarki niemieckie, ze względu na swoje pokaźne rozmiary i predyspozycje rasowe, są też wyjątkowo narażone na schorzenia rozwojowe kośćca, problemy ze stawami i choroby układu szkieletowego. Należy zwrócić więc szczególną uwagę na poziom kalorii w diecie młodych czworonogów. W żywieniu owczarków niemieckich warto uwzględnić również ich wrażliwy i niewielki, w stosunku do rozmiarów ciała, przewód pokarmowy. U szczeniąt nie jest on jeszcze w pełni rozwinięty, co może spotęgować problemy trawienne w przypadku podania niewłaściwego, ciężkostrawnego pokarmu. Wzmocnienia wymaga także układ odpornościowy psiaków, które z natury są dosyć podatne na infekcje. Nie można również zapominać o zasadowym odczynie skóry owczarków niemieckich i związanej z nim skłonności do schorzeń dermatologicznych. Odpowiednia dieta, wdrożona już na etapie szczenięctwa, może skutecznie uchronić naszego pupila przed przyszłymi kłopotami zdrowotnymi.

↓ KARMA DLA SZCZENIAKA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓Jaką karmę wybrać dla szczeniaka owczarka niemieckiego?


Wybierając karmę dla szczeniaka owczarka niemieckiego, musimy uwzględnić wszystkie wymagania naszego pupila – wynikające zarówno z wieku, jak i z przynależności rasowej. Młode zwierzaki potrzebują pokarmu odżywczego, bogatego w białka pochodzenia zwierzęcego. W przypadku ras dużych trzeba jednak limitować podaż tłuszczów. Pożywienie dla młodego owczarka niemieckiego nie powinno być wysokoenergetyczne. Niebezpieczny dla malucha może być też zaburzony stosunek wapnia i fosforu w diecie. Warto przy tym pamiętać, że nadmiar wapnia w menu szczeniąt ras dużych wbrew pozorom wcale im nie służy. Pokarm nie może ponadto dodatkowo obciążać przewodu pokarmowego zwierzaka. Wybierzmy więc pożywienie pozbawione ciężkostrawnych węglowodanów, o wysokiej przyswajalności, zachęcające psiaka do żucia i powolnego jedzenia. Najlepiej poszukać karmy zawierającej składniki o działaniu prozdrowotnym. Nie do przecenienie są zwłaszcza chondroityna i glukozamina, wspierające układ szkieletowy czworonoga. Do wartościowych dla młodych owczarków niemieckich składników należą też: mannooligosacharydy i fruktooligosacharydy (wzmacniające naturalne siły obronne organizmu), L-karnityna (wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej i rozwój nieotłuszczonych mięśni), kwasy tłuszczowe omega-3 i cynk (m.in. chroniące i odżywiające skórę).


Jak często karmić szczeniaka owczarka niemieckiego?


Największym błędem w żywieniu owczarków niemieckich jest ich przekarmianie. Podawanie zbyt dużych porcji może doprowadzić do przejściowych kłopotów trawiennych w postaci biegunek. Czasami konsekwencje są jednak dużo poważniejsze i niekiedy już nawet młode psiaki cierpią z powodu nadwagi. Tymczasem szczeniaki powinny dostawać małe posiłki przynajmniej 3 razy dziennie. W ten sposób należy karmić owczarki niemieckie przynajmniej do ukończenia przez nie 6. miesiąca. Co więcej, psiaki te powinny otrzymywać pokarm dla szczeniąt aż do około 15. miesiąca życia.

W przypadku przedstawicieli ras dużych ważne jest też, by zapobiegać zbyt łapczywemu pałaszowaniu przez nich pokarmu. Dobrze więc serwować pupilowi pożywienie w zabawkach interaktywnych lub w specjalnych miskach spowalniających jedzenie. Lepiej też nie karmić zwierzaka bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym.


↓ KARMA DLA SZCZENIĄT RAS DUŻYCH ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza